Vučić: Az új kormány megalakulása a következő 40 napban várható, és fő célja a gazdasági helyzet javítása lesz | Vajdaság MA


Aleksandar Vučić, Szerbia elnöke ma bejelentette, hogy várakozásai szerint a következő 40 napon belül megalakul az új kormány. Ez a kabinet elsősorban a gazdasági fejlődésre, Szerbia jövőjének előmozdítására, a fejlesztések gyorsítására és a növekedési ütem növelésére fog fókuszálni.

„Meggyőződésem, hogy a jövőbeli kormány olyan szakértőkből fog állni, akik rendelkeznek a képességgel, hogy hatékonyan reagáljanak a felmerülő kihívásokra” – nyilatkozta Vučić a Szerbiai Gazdasági Kamarában (PKS), ahol üzletemberekkel folytatott eszmecserét.

Rámutatott, hogy a vállalkozók kihívásai a globális politikai és gazdasági feszültségek mélyén rejlenek, és hangsúlyozta, hogy senki nem képes megjósolni, milyen üzleti körülmények várnak ránk holnap, egy hónap, vagy akár két hónap elteltével.

"Senki sem tudja, milyen vámok lesznek az Egyesült Államok és az Európai Unió között, milyen vámok lesznek az Egyesült Államok és Kína, Latin-Amerika és az Egyesült Államok között, milyen lesz az EU és Kína viszonya. Most mindannyian azt látjuk, hogy mindenki Indiába siet, és próbálja a legjobb kapcsolatokat kialakítani vele" - tette hozzá Vučić.

Vučić felkérte a kormányt és a mezőgazdasági tárcát, hogy találjanak megoldást a gazdák által jelezett problémákra, különös figyelmet fordítva a tej- és húsexporthoz elengedhetetlen állategészségügyi bizonyítványok ügyére. Emellett bejelentette, hogy az állam jelentős támogatási csomaggal segíti az állattenyésztési ágazatot, és hangsúlyozta a munkahelyteremtő nagyobb projektek ösztönzésének fontosságát is.

"Rendezni kell ezeket a kétoldalú megállapodásokat az érintett országokkal. Vizsgálják meg a problémát, és keressék meg a valódi megoldást" - mondta Vučić a kormány képviselőinek a gazdasági kamarában, hozzátéve, hogy "aki ebben akadályozó tényező lesz, az azonnal távozik a kormányból, függetlenül attól, milyen pozíciót tölt be".

Vučić kiemelte, hogy az orosz követelmények lényegesen szigorúbbak és komolyabbak, mint az európai uniós normák. "Ez egy rendkívül kihívásokkal teli és igényes piac. Amennyiben sikerül a termékeinket az orosz piacon értékesíteni, az azt jelenti, hogy magas színvonalú árut tudunk nyújtani. Emiatt nem látom akadályát annak, hogy más piacokra is belépjünk" - tette hozzá.

Vučić örömét fejezte ki, hogy Miroslav Mišković üzletember bejelentette, a tervek szerint a Delta Holding idén 900 millió eurót fordít az új beruházásokra. Megígérte, hogy az állam felgyorsítja az építési engedélyek kiadását.

Hangsúlyozta, hogy a felügyelő bizottság jelenleg komoly kihívásokkal néz szembe, mivel az összes tagja elhagyta a posztját az újvidéki eseményeket követően.

"Jelenleg egy még súlyosabb kihívással nézünk szembe, mint amit korábban említettek, és ezt sürgősen meg kell oldanunk. Bízom benne, hogy ez a helyzet hamarosan rendeződik. Lehetséges, hogy hét-tíz napon belül létrejön az új felügyelő bizottság, amely folytathatja a munkát, de a szorongás nem fog egyik napról a másikra eltűnni" - fogalmazott az elnök.

Vučić hangsúlyozta, hogy Szerbia nettó átlagbére immár megegyezik Bulgária szintjével, amely 18 éve az Európai Unió része, és eddig több mint 70 milliárd eurónyi támogatásban részesült. Ezzel szemben Szerbia mindössze kétmilliárd eurót kapott.

A gazdasági kamarában megtartott találkozón kiemelte, hogy az IT-szektor teljesítménye kiemelkedő volt, 2024-ben rekordot döntött az export 4,1 milliárd euróval, valamint 3,2 milliárd eurós többletet termelt. Hozzátette, hogy a tavalyi év rekordévet jelentett a külföldi közvetlen befektetések szempontjából is, mintegy 5,1 milliárd eurós beáramlással.

Hangsúlyozta, hogy Szerbia csak akkor tudja fenntartani gyors gazdasági növekedését, ha jelentős befektetéseket vonz ide más régiókból is. Az államfő ugyanakkor kritikát fogalmazott meg az állammal szemben, amiért nem fordult időben Kína, India és más ázsiai piacok felé, írja a Tanjug.

Vučić kiemelte, hogy az idei év kezdetét két fő tényező rontotta el: egyrészt a politikai instabilitás teljes hiánya, másrészt a külföldi közvetlen befektetések drámai csökkenése, amely az első 50 nap során a legalacsonyabb szintre zuhant az elmúlt hat évben.

"Szerbia expanzív növekedést mutat, ellentétben a legtöbb európai országgal, és jobb növekedési rátát ért el, mint a Nyugat-Balkán bármely más állama. Az év elején azonban két probléma merült fel. Az egyik a politikai stabilitás hiánya, amely fokozatosan, de biztosan helyreáll. A másik a politikai instabilitásból fakadó gazdasági paraméterek változása, különösen a külföldi közvetlen befektetések beáramlásának csökkenése, amely az első 50 napban az elmúlt hat év legalacsonyabb szintjén volt" - emelte ki Vučić.

Hangsúlyozta, hogy a közpénzügyek stabilak, és kiemelte, hogy sem a költségvetési hiány, sem az államadósság szintje nem okoz problémát.

"A költségvetési hiány mértéke három százalék alatt mozog, míg az államadósság arány 50 százalék alá csökkent. A bankszektor megfelelő tőkésítettséggel bír, a devizatartalékok eddig soha nem látott magasságokban állnak, az árfolyam stabil, és a munkanélküliség történelmi mélyponton van" - emelte ki Vučić.

Related posts