Egy volt amerikai nagykövet figyelmeztetett, hogy a magyar kormányfő, Orbán Viktor leváltása kockázatot jelenthet Donald Trump és Magyarország közötti baráti kapcsolatra. Az ilyen politikai változások következményei messze túlmutathatnak a határokon, és f


David Cornstein már az előző Trump-kormányzat alatt tevékenykedett Magyarország nagyköveteként.

David Cornstein, az Egyesült Államok egykori nagykövete, a Bloombergnek adott interjújában arra figyelmeztetett, hogy a magyar politikai helyzet megváltoztatása, különösen Orbán Viktor leváltása, veszélyeztetheti Donald Trump barátságát Magyarországgal.

Az utóbbi években a két politikus között rendkívül szoros kapcsolat alakult ki, hiszen többször is személyesen találkoztak, és számos telefonbeszélgetést folytattak egymással. Ezt állítja a volt nagykövet. Ugyanakkor Cornstein rámutat, hogy ha a magyar választók Orbán ellen voksolnak a jövő évi országgyűlési választások során, az az ország számára a lehető legnagyobb tévedés lenne.

A lap a diplomata nyilatkozatát alaposan körüljárva azt is kiemelte, hogy a Fidesz 2010-es első kétharmados győzelme óta még sosem került olyan nehéz helyzetbe, hogy más pártok megelőzzék a közvélemény-kutatásokban. Jelenleg azonban fordulat állt be: a kormánypárt most hátrányban van Orbán Viktor ellenzéki riválisa, a Magyar Péter által vezetett Tisza Párttal szemben.

Cornstein megjegyezte, hogy Trump egy hűséges szövetséges, aki valószínűleg viszonozni fogja Orbán gesztusát. Választási kampányának során valószínűleg egyértelművé teszi, hogy számára a jelenlegi magyar miniszterelnök a legkedveltebb választás.

A magyar-amerikai kapcsolatok feszültté váltak, miután a nagykövet elhagyta posztját. Utódja, David Pressman, határozottabb fellépésre szánta el magát, és éles kritikával illette Orbán Viktor autokratikus hajlamait és oroszbarát politikáját.

A diplomata szerint Orbán és Trump egyidejű hivatalba lépése olyan ritka esemény, mint amikor egy generáció életében egyszer csak kedvezően állnak az égitestek. Ezt a különleges lehetőséget mindenképpen érdemes kihasználni.

Úgy tűnik, Cornstein emlékezetének szelektív működése révén csupán a pozitív tapasztalatokat őrzi. Amikor még aktív nagykövetként interjút adott lapunknak, a kötelező formalitások mellett bőven osztott meg velünk részleteket arról, mennyire nehézkes volt bizonyos együttműködések megvalósítása.

Bár az égi testek kedvező együttállása jellemezte azt az időszakot, és Trump valamint Orbán továbbra is hivatalban voltak, Cornstein gyomorfekélye mégis súlyosbodott, amikor elérkezett az idő a védelmi együttműködési megállapodás tető alá hozására.

A nagykövet nem éppen pozitívan vélekedett a Nemzetközi Beruházási Bankról, amelyet a magyar kormány akkoriban határozottan támogatott. Cornstein akkori nyilatkozata szerint sikerült némi előrelépést elérniük Orbán Viktorék irányában az orosz kémbank ügyében, azonban a valóság az, hogy végül a Biden-kormányzatnak kellett szankciókat bevezetnie ahhoz, hogy Budapest végleg elhatárolódjon a banktól.

Related posts