Legyünk óvatosak a gombák gyűjtésekor – egy látszólag ártalmatlan példány is súlyos következményekkel járhat!


Ártatlannak tűnő gombafajokkal van teli az erdő. Ha nem is vagyunk gombaszakértők, jobb, ha tisztában vagyunk azzal, milyen gomba kerül a kosarunkba, írta a Sonline.

Fontos, hogy tájékozódjunk a gombák világában, hiszen nem minden példány ehető, és akadnak olyanok is, amelyeket jobb elkerülni. Az ország különböző tájain önjelölt gombászok kutatják az avar rejtett kincseit, de ha nem figyelnek eléggé, komoly egészségügyi kockázatokkal nézhetnek szembe.

A tavasz beköszöntével a csemegegombák közé tartozó kucsmagombák kezdenek előbújni, azonban érdemes óvatosnak lenni, mivel mérgező rokonok is léteznek a papsapkagombák családjából. Az eltérő süvegformák, a felületi textúrák és a termőtestek üregessége a legfőbb jellemzők, amelyek segítenek a helyes azonosításukban.

Makkos Péter, a gombaszakellenőr, alaposan kifejtette a portálra érkező megkeresést.

A szakellenőr véleménye szerint tehát a legfontosabb, hogy ismerjük a gyűjteni és az elkerülni kívánt mérgező gombák határozóbélyegeit is, különbözőségeiket felismerve már teszünk egy lépést a biztonságos gombagyűjtés felé.

A hegyes, ízletes és fattyú kucsmagombák megkülönböztetése a hasonló, mérgező papsapkagombáktól egyszerűen megoldható. Az előbbiek termőteste hosszában kettévágva egyetlen, tágas üreget mutat, míg a papsapkagombák esetében a belső szerkezet több üregre oszlik. Ez a jellegzetes különbség segít a gombaszedőknek a biztonságos választásban.

A szakellenőr felhívta a figyelmet arra, hogy a kucsmagombák süvegének felszíne méhsejtszerűen barázdált, míg a papsapkagombáké kaotikus redőzöttséggel bír, agyvelőszerű kanyargós formáival.

A kucsmagombák után a téglavörös susulyka és a májusi pereszke gombapárosa bukkannak fel az avar alatt. Érdemes most már alaposan utánanézni, hogyan lehet őket megkülönböztetni egymástól, hiszen ez fontos lépés a gombászás izgalmas világában.

A legjobb megoldás, ha a gyűjtött gombákat mindig egy gombaszakellenőrnek mutatjuk be.

A Sokszínű vidék is beszámolt arról, hogy a gyilkos galóca, amely mérgező hatásairól ismert, már számos tragédiát okozott. Ezzel összefüggésben kiemelten fontos, hogy a gombák gyűjtése során mindig kérjük egy gombaszakértő véleményét, mielőtt bármilyen gombát elfogyasztanánk. Ez segít kiszűrni a nem ehető, sőt, akár halálosan mérgező fajtákat is, így elkerülhetjük a bajt.

Related posts