A kaliforniai földrengés hatásait Veszprém vármegyében is nyomon követhették a szakértők - számolt be a Világgazdaság.
A magyarpolányi és a tihanyi szeizmográfok egyaránt mozgásba lendültek.
December 5-én, csütörtök este 19:44-kor, magyar idő szerint, a kaliforniai tengerpart közelében földrengést észleltek. Kötél Balázs, Tihany polgármestere, elmondta, hogy nem kapott értesítést a földmozgásról, bár a szeizmográfok jelezték a rengést. A mérések alapján Magyarpolányban is érezni lehetett a földrengést. Harta Tamás, a település polgármestere, a Veol híradásából értesült az eseményről.
A HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet megbízott igazgatója, Kovács István lapunknak elmondta, hogy
Az ötös magnitúdónál erősebb földrengéseket a világ minden táján észlelnek a legmegbízhatóbb műszerek, így a Nemzeti Szeizmológiai Hálózat, beleértve a badacsonytördemici szeizmométert is, képes az ilyen események detektálására. Azonban ezek a földrengési hullámok már olyan távolságra kerülnek, hogy az emberek nem érzékelik őket. Például a tavalyi év elején bekövetkezett, körülbelül hetes magnitúdójú törökországi földrengést sem éreztük meg itt, Magyarországon.
A vassurányi szeizmográf is megmozdult, és a rezgések nyomán különleges jeleket rögzített.
Vas vármegyében is tapasztalták a kaliforniai földrengést, hiszen a vassurányi szeizmográf is megmozdult.
"Amikor megtudtam a kaliforniai földrengést, megijedtem - mondta Kovács Gábor, az ELTE BDPK Földrajzi Tanszék adjunktusa. - Az erőssége 7,0 volt a Richter-féle skála szerint, ez pedig már pusztító erejű lehet. Kaliforniában található a híres Szent András-törésvonal. Amikor legutóbb 1989-ben ebben a térségben földrengés történt, sokan életüket vesztették, megsérültek. A partoktól távol, az óceánban pattant ki a földrengés. Ez viszont cunamival járhat, a hatóságok azonnal kiadták a riasztást.
Ahol a rengéshullám partot ért, ott kisebb károk keletkeztek, leestek a polcokról a tárgyak, ám sérültekről nem érkeztek hírek. A földrengés hullámai másodpercenként körülbelül tíz kilométert tettek meg. Hozzánk tizenhárom perc alatt érkezett meg. A jeleit az érzékeny műszerek észlelték - jegyezte meg Kovács Gábor.
A földrengés a Szent András-törésvonal folytatásában történt. A mélyben három kőzetlemez, az észak-amerikai, a csendes-óceáni és az úgynevezett Juan de Fuca feszül egymásnak. Az Észak-amerikai-lemez alá nyomódik a Juan de Fuca. A szakember szerint a következő évmilliók alatt ez utóbbi teljesen eltűnik, és betagozódik a nagyobb lemez alá.