Az emberiség számára komoly figyelmeztetést jelenthet a legújabb tudományos felfedezés: egy 3300 éves egyiptomi múmiában felfedezték a pestis DNS-ét. Ez a felfedezés nem csupán a történelem újabb titkait tárja fel, hanem arra is rávilágít, hogy a múltbeli


A bubópestist - más néven fekete halál - a Yersinia pestis nevű baktérium okozta, és a 14. században élte virágkorát, amikor Európa-szerte elterjedt, és emberek millióit pusztította el. Az elmúlt években számos kutató talált pestis DNS-nyomokat őskori holttestekben, ami arra utal, hogy a kórokozó és a betegség, már több ezer évvel a hírhedt világjárvány előtt is pusztított.

Eddig az ősi civilizációk nyomait Európában és Ázsiában kutatták, és 5000 éves orosz csontvázakon is felfedeztek fertőzésre utaló jeleket. Most azonban egy olasz kutatócsoport, amely a Torinóban található Museo Egizioban végzett elemzéseket, új információkat tárt fel: a rettegett pestis már a bronzkor kezdetén Észak-Afrikában is jelen volt.

A második köztes periódus végére vagy az új birodalom kezdetére keltezett radiokarbon vizsgálat szerint a múmia csontszövetében és béltartalmában is Y. pestis DNS-t találtak, ami arra utal, hogy a betegség már előrehaladott állapotba lépett, amikor a fertőzött egyén belehalt.

" - írják a kutatók.

Annak ellenére, hogy az ókori Egyiptomban a fekete halál elterjedtsége nem tisztázott, a korábbi tanulmányok utaltak a történelmi időkben a Nílus partjainál lehetséges járványkitörésekre. Például több mint két évtizeddel ezelőtt a kutatók bolhákat találtak egy amarnai régészeti faluban, ahol egykor a Tutanhamon sírját építő munkások éltek.

Mivel a bolhák a baktériumok fő hordozói, a kutatók gyanakodni kezdtek, hogy a bubópestis az ókori Egyiptomban létezhetett. Ezt a hipotézist megerősíti egy 3500 éves orvosi szöveg, az Ebers Papyrus, amely egy olyan betegséget ír le, amely "bubót termelt, és a genny megkövesedett".

Egyes kutatók ezért úgy vélik, hogy a pestist bolhák terjeszthették, amelyek a nílusi patkányokon nyüzsögtek, majd később átkerültek a fekete patkányokhoz, amelyek az ősi hajókon bújtak el, és elvitték a fekete halált a világra több pontjára. Mostanáig azonban ehhez az elmélethez hiányzott, amely bebizonyította volna, hogy a betegség valóban jelen volt az ókori Egyiptomban.

Azonban mielőtt bárki pánikra adná a fejét, fontos hangsúlyozni, hogy egy régi kórokozó DNS-e, amely egy múmiában található, nem jelenti azt, hogy egy újabb világjárvány küszöbén állunk - figyelmeztet az Iflscience.

Related posts