A szombathelyi iskolaépület sorsa komoly veszélybe került, mivel feszültté vált a helyzet a 11-es Huszár úti Waldorf-iskola és az Apáczai Alapítvány között. A két fél közötti ellentét eszkalálódásához vezetett, amely nemcsak az oktatási intézmény jövőjét,


Veszélybe került Szombathely egyik ikonikus épülete, a 11-es Huszár úton található, felújított egykori laktanya parancsnoki épület. Az Apáczai Csere János Alapítvány kereste meg lapunkat és hívta fel a figyelmet arra, hogy a Waldorf-iskola hónapok óta nem fizeti a bérleti díjat, emiatt az üzemeltetés finanszírozása is komoly nehézségekbe ütközik.

A Waldorf Iskola jövője komoly fenyegetettség alatt áll. Az intézmény, amely a holisztikus nevelés és a kreatív gondolkodás szellemében működik, számos kihívással néz szembe. A támogatás csökkenése és a társadalmi elvárások változása komoly hatással van az itt tanuló gyerekek fejlődésére és az iskola működésére. Fontos, hogy közösen keressük a megoldásokat, és megőrizzük ezt az értékes oktatási formát, amely eddig annyi fiatal számára nyújtott inspirációt és tudást.

Az alapítvány 1989 óta működik ebben az épületben, és több mint harminc éven át számos intézmény számára biztosított otthont. Közéjük tartozik a Szombathelyi Főiskola képzőművészeti tanszéke, az Őrvidék Háza, egy általános iskola, valamint a Mérnöki Kamara. Emellett helyszínéül szolgált számos történelmi és kulturális rendezvénynek is. Ahogy fogalmaznak:

A hosszú évtizedek során különböző közösségi és oktatási szerepeket betöltő épület 2009-ben új fejezetet kezdett, amikor is otthont adott a Waldorf Iskolának. Kezdetben egy évfolyammal indult, de az idő múlásával nyolc évfolyammá bővült.

A két fél viszonya korábban korrekt, partneri volt - legalábbis az alapítvány állítása szerint.

"Kapcsolatunk rendkívül harmonikus és támogató jellegű volt, mindig is kölcsönösen segítettük egymást. A bérleti szerződést három-négy évente frissítettük, legutóbb 2023 augusztusában kötöttünk egy új, öt évre szóló megállapodást" - osztotta meg az alapítvány képviselője.

A kapcsolat azonban 2024 nyarán elkezdett megromlani, amikor a Waldorf bejelentette, hogy nem képes teljesíteni a szerződésben rögzített bérleti díjat. Az alapítvány álláspontja szerint a tanév kezdetét úgy tárták fel, hogy nem állt rendelkezésre a szükséges anyagi háttér, ami nemcsak őket, hanem a szülőket is félrevezette.

Elmérgesedett a viszony

A helyzet folyamatosan súlyosbodik. Tavaly egy szülő hárommillió forintos adománya átmeneti megoldást jelentett, de a 2024. november 1-je után következő hónapokban ismét elmaradtak a kifizetések. A közlemény szerint a bérleti díjak először csak részben érkeztek meg, később pedig teljesen megszűntek, így 2025. április 30-ra a tartozás már 4,755 millió forintra rúgott. Ezt követően az alapítvány felmondta a szerződést, ám az iskola még mindig nem hagyta el az ingatlant, így jogellenesen használja azt.

Related posts