Léteznek olyan olívaolajok a boltok polcain, amelyek inkább bútorápolásra valók, semmint étkezési célokra.

Az élelmiszerek egyik szuperhőse az olívaolaj, nem véletlen, hogy a legegészségesebbnek kikiáltott mediterrán étrendnek is ez az olaj az alapja. Szerencsére már nagy választékban kapható nálunk is, na de honnan tudhatjuk, melyik éri meg az árát?
A prémium minőségű olívaolaj igazi kincs, tele szívbarát zsírokkal és gyulladáscsökkentő összetevőkkel. Ráadásul az öregedés jeleivel is hatékonyan veszi fel a harcot, így szinte egy varázsitalnak számít. Ha eddig nem került be az étrendedbe, akkor most érdemes fontolóra venni a bevezetését!
Ha megtalálod a tökéletes, zöldesen aranyló, illatos olívaolajat, akkor garantáltan nem szeretnél majd mást önteni a salátára. A jó minőséget azonban nem könnyű kiszűrni, hiszen a silány olajat is csinosan csomagolják, de amit kapsz cserébe, közel sem tudja mindazt, amit a jó minőségű, ráadásul még az íze sem finom.
Az olívaolaj üvegén többféle jelzés található, amelyek közül néhány valóban fontos információt hordoz, míg mások csupán ügyes marketingfogások. Bár talán egyértelműnek tűnik, mindig figyelj arra, hogy csak azt az olajat válaszd, amelyen az "extra szűz olívaolaj" felirat szerepel. A sütő olívaolaj nem igazi olívaolaj, hanem csupán egy melléktermék, amelyet a gyártók nem akarnak kidobni, hanem inkább profitálni szeretnének belőle. Érdemes tehát tudatosan választani, ha valódi minőségre vágysz!
Az olívapogácsa-olaj, amely a második-harmadik szűrés után keletkezik, technikailag már az ehetetlen kategóriába sorolható. Ennek ellenére még mindig kapható a piacon. Bár nem mérgező, az igazi olívaolaj jótékony tulajdonságait sajnos nem képes felmutatni. Viszont, ha bútoraid ápolására van szükséged, talán még hasznos lehet!
A palackon feltüntetett gyártási vagy szüret dátuma fontos információt nyújt arról, mikor szedték a friss olívabogyót, és mikor préselték ki az olajat. Ezt az időpontot nem szabad összetéveszteni a lejárati dátummal! Brooke Gil, a Whole Foods Market olívaolaj-szakértője hangsúlyozza, hogy a palackozás dátumától számított két éven belüli olívaolajat érdemes választani, mivel a prémium minőségű extra szűz olívaolaj optimális eltarthatósága körülbelül ennyi időt ölel fel.
Az olaj nem hasonlítható a borhoz, amely az idő múlásával gazdagabbá és kifinomultabbá válik az ízélmény terén.
Akármilyen profin tároljuk (vagy tárolják a neves delikáteszboltban), két év után csak romlani fog a minősége.
A prémium olívaolajok készítői kiemelt figyelmet fordítanak a termék csomagolására, hogy az megőrizze ízét és textúráját a felhasználásig. Ennek érdekében a gyors oxidáció megelőzése érdekében sötét üvegekbe vagy alumíniumpalackokba töltik az olajokat, biztosítva, hogy az üveg szorosan záródjon. A levegővel való érintkezés ugyanis káros hatással lehet a minőségére.
Kapcsolódó: Jennifer Lopez is erre esküszik - így használd az olívaolajat a szépségápolásban!
Minden autentikus extra szűz olívaolaj kizárólag mechanikus úton, hőkezelés nélkül készül, ami azt jelenti, hogy természeténél fogva hidegen sajtolt. Ez a megjelölés inkább marketinges trükk, mintsem valódi minőségi garancia.
Az ízvilág részletezése sokkal többet elárul a termékről. Ha a textúra vajas és lágy, szinte bármilyen ételhez kiválóan illeszkedik, hiszen semleges karaktere miatt sokféle kombinációban megállja a helyét. Ezzel szemben, ha az íz erősen borsos, akkor az tökéletes választás lehet különféle szószokhoz, mint például a pesztó, vagy friss mozzarella és paradicsom párosítva. Emellett salátaöntetekhez is remekül passzol, feldobva az ízek harmóniáját.
Az igazán kiváló minőségű olívaolaj teljesértékű és finom. Ha valamilyen más értékesnek mondott olajjal (például repce, napraforgó, kukoricacsíra) felütik, az azt jelenti, hogy nem elég jó minőségű ahhoz, hogy megegyük, és azzal próbálják vonzóbbá tenni, hogy mással dúsítják.
Egyébként úgy is tesztelhetjük, hogy jó minőségű-e az olívaolajunk, hogy beteszünk belőle egy kis csészényit a hűtőszekrénybe. Hogy miért? Mert a valódi olívaolaj 5 és 8 fok között opálossá válik és sűrűbb lesz. Ha az olaj folyékony marad a hűtőben, akkor ott bizony valami nem stimmel.
Nem kétséges, hogy egy apró adag olívaolaj naponta igazi csodákat művelhet: bőrünk simábbá válik, emésztésünk javul, és szellemünk is frissebb lesz. Éppen ezért fontos, hogy a minőségre helyezzük a hangsúlyt.