Valaha rejtett kincsként bújt meg a föld alatt, ma pedig lenyűgöző látványosságként vonzza a látogatókat: Brno titokzatos földalatti víztározói.

Ha véletlenül a brnoi (régi magyar nevén Brünn) Žlutý kopec-hegyen, a parkban sétálnál, talán eszedbe sem jutna, hogy egykor több mint 30 millió liter víz rejtőzött a sima füves tér alatt. De ez már régen volt. Mert a brnoi víztározók valóban régiek. A kettő régebbi téglából, míg az újabb betonból készült.
Egymás után épültek a századfordulón: 1874-ben, 1894-ben és 1917-ben. Aztán hosszú időre feledésbe merültek. Egészen addig, amíg a lebontás veszélye fel nem hívta rájuk a nyilvánosság figyelmét. Ma pedig, mint kedvelt turisztikai attrakciók, közelről és távolról vonzzák a látogatókat Csehország második legnagyobb városába, Brnoba.
Az első víztározó 2020 óta, a második 2022 óta, a harmadik pedig 2024 nyara óta várja a látogatókat.
A XIX. században Brno Morvaország fővárosaként az Osztrák Habsburg Monarchia szerves részét képezte. I. Ferenc József osztrák császár a század végén rendelte el a ciszternák építését, mivel a város lakossága folyamatosan gyarapodott. E város nem csupán új lakóterekre vágyott, hanem a higiéniás körülmények javítására is, hiszen a tiszta víz biztosítása alapvető fontosságú volt a fejlődés szempontjából. A ciszternák tehát kulcsszerepet játszottak a város egészséges jövőjének megalapozásában.
Az új vízvezetéket és az első víztározót az angol Thomas Docwry építette brit mintára 1874-ben. A vizet az egyik folyóból vették, majd három biológiai szűrőn keresztül tisztították. Ahogy az ivóvíz és a háztartásokban használatos víz igénye tovább nőtt, 1894-ben megépült a második tégla víztározó is, melyet Emil Procházka brnoi mérnök tervezett. A harmadik számú víztároló tartály végül 1917-ben épült meg.
A víztározók egyébként egészen 1997-ig működtek - persze a végén már nem ivóvíztározóként. Később, bezárása után a terület feledésbe merült, és pusztulásnak indult. 2014-ben végül fontolóra vették a lebontását is.
Ennek megakadályozására a cseh kulturális miniszter 2019-ben az egész helyszínt kulturális műemlékké nyilvánította. Fontos lépés, mert a víztározók ma Brno leglátványosabb turisztikai vonzerejét jelentik, és különböző rendezvények, koncertek helyszínéül is szolgálnak.
A víztározók látogatására minden keddtől vasárnapig 10 és 18 óra között van lehetőség. A belépőjegy ára 350 cseh korona, ami körülbelül 5.700 forintnak felel meg.