Fedezd fel a különleges utazások világát Entrópiában, ahol a valóság és a romlás határvonalán egyensúlyozva léphetünk be Nagy Miklós lenyűgöző fotókiállítására a komáromi PLATZ Galériában. A kiállítás nem csupán képek sorozata, hanem egy mélyebb bepillant

Méhes Vilmos szívélyes üdvözlettel fogadta vendégeit, Nagy Miklóst és Závada Pált, akikkel izgalmas beszélgetések és kellemes pillanatok vártak rájuk.
Nagy Miklós számos családtagjával együtt látogatott el a galériába, ahol örömmel osztotta meg gondolatait a Ma7 munkatársaival.
"Nagyatádon láttam meg a napvilágot 1951-ben, majd huszonnégy évvel később a Pécsi Orvostudományi Egyetemen szereztem diplomát. 1979-ben Budapesten szakvizsgáztam szülész-nőgyógyászként, és az ultrahang valamint a genetika területén tevékenykedem. Jelenleg Győrszentivánban élek a feleségemmel, két fiúgyermekünk és három unokánk örvendeztet meg minket" - osztotta meg portálunkkal.
Hozzátette: bár ifjúkorától érdekelte őt a képzőművészet, főleg a fényképezés, de az orvosi munkája mellett nem jutott elég ideje arra, hogy az utóbbival komolyabban foglalkozzon.
"2004-ben, már a digitális technológia világában, kezdtem el mélyebben felfedezni a művészi kifejezés lehetőségeit. Képeim fokozatosan egyre letisztultabbá váltak, és olyan stílust alakítottak ki, amely mára a sajátomnak tekinthető. Az itt bemutatott, körülbelül negyven alkotásból álló kiállítás az elmúlt tíz évem kreatív munkájának gyümölcse. Az 'Utazások Entrópiában' címet adtam ennek a tárlatnak, mivel az entrópia fogalma a termodinamikában egy olyan energia mértékét jelöli, amely nem nyerhető ki egy rendszerből a hasznos energia arányához képest. Ezzel kifejezni kívánom, hogy ha életünk során nem fektetünk elegendő energiát bizonyos dolgokba, azok idővel elvesznek. Szeretném hangsúlyozni, hogy bár világunk számos kihívással néz szembe, még ebben a romló környezetben is felfedezhetjük az élet szépségeit. Én is így tettem az utazásaim során, megőrizve azokat a csodás és örömteli pillanatokat, amelyeket átéltem. Most pedig ezeket a lencsevégre kapott emlékeket szeretném megosztani a galéria látogatóival" - mondta el Nagy Miklós.
A kérdésemre, hogy mi jelenti számára a legnagyobb értéket és örömforrást, habozás nélkül válaszolt: "A három unokám a legfontosabb számomra, akik velem együtt érkeztek ide. Mindegyiküket szívből imádom! Emellett a munkám is hatalmas örömforrás, hiszen szülész-nőgyógyászként a győri kórházban tevékenykedem, különösen az ultrahangos és genetikai vizsgálatok területén. Ezen kívül a fotózás is közel áll hozzám; van egy digitális kompakt fényképezőgépem, ami éppen elegendő ahhoz, hogy megörökítsem a világ rólam alkotott képeit és vízióimat."
Az utolsó megjegyzés kapcsán eszembe jutott egy érdekes történet: "Egy elegáns vacsora alkalmával a háziasszony kíváncsian érdeklődött a neves fotóművész iránt, hogy milyen csodálatos fényképezőgéppel készíti el lenyűgöző képeit. A művész mosolyogva válaszolt, hogy biztosan fantasztikus fazekai vannak a kérdezőnél, hiszen ilyen ínycsiklandó ételeket tud varázsolni. Számomra ez azt üzeni, hogy a minőség nem a drága felszerelésben vagy a különleges eszközökben rejlik, hanem magában az emberi tehetségben és kreativitásban..."
Interjúalanyom azt is elárulta: azért kérte fel Závada Pált arra, hogy a házigazda, Méhes Vilmos üdvözlő szavai után mutassa be a kiállítási anyagát, mert ő az egyik kedvenc írója, s örül annak, hogy a baráti köréhez tartozik, akárcsak Presser Gábor, aki később érkezett meg Budapestről.
Stummer Márton, a győri gitárművész és zeneszerző, 1991-ben a győri szülészet falai között látta meg a világot. Nagy örömmel tölt el, hogy most gitárjátékával gazdagítja a PLATZ-ban hat héten át látható kiállításom megnyitóját.
Mivel Nagy Miklós a műgyűjtők között elismert névnek számít, arra kértem, hogy ossza meg velünk gondolatait e különleges szenvedélyéről.
"A családi otthonunk falain belül közel nyolcszáz különleges darabból álló gyűjtemény található. Ezek közül néhányat csak ritkán állítok ki, mivel a szállításuk és biztonságuk megőrzése jóval bonyolultabb feladat, mint a fotóim esetében. A gyűjteményem többsége a számomra kedves kortárs művészek festményeiből áll, de emellett néhány szobrom is díszíti a teret."
Parti Nagy Lajos szavai különösen találóan ragadják meg a fotográfia lényegét: "Fotósként az elalanytalanodás, a fokozatos leépülés, a sötétségbe veszés és az eltűnés iránti vágy foglalkoztat, éppúgy, mint gyűjtőként. A szenvedélyes magányosság, a céltalan utazások, az elhagyott helyszínek robbanásveszélyes melankóliája, a hétköznapi nyomok, kopások, és mögöttük, alattuk ott bujkáló rémségek gyanúja, a saját és közös démonaink..."
Miközben többen fotózták és a róla szóló könyv dedikálására kérték fel az időközben megérkezett, hamarosan 77. életévét betöltő Presser Gábort, azaz "Pici bácsit", a Ma7-nek röviden a komáromi látogatása okáról és a további terveiről is nyilatkozott.
"Több mint egy évtizede csatlakoztam Miklós baráti köréhez, és azóta, ha az időm engedi, örömmel részt veszek a tárlatnyitókon. Sőt, 2022-ben a budapesti B32 Galériában a Parti Nagy Lajos irodalmárral közösen rendeztük meg a Puderettek a Létbüfében című kiállítást, amelynek megnyitóját én tartottam, hiszen mindketten nagy tiszteletben állnak számomra. A Méhes Viliék galériájába is mindig szívesen visszatérek, akár látogatóként, mint most is. A komáromi Egressy Béni Városi Művelődési Központban is többször felléptem már, de a következő hónapokban nem tervezek újabb koncertet. Október 11-én (főpróba 10-én) 20 órakor azonban nagyszabású koncertet adok a budapesti MVM Dome-ban a "403. billentyű" című produkciómmal. Mindenkit szeretettel várok erre az eseményre!" - osztotta meg olvasóinkkal a magyar könnyűzene egyik legismertebb alakja.