Belorusz elnök felszólítja Trumpot: Putyinnal és Zelenszkijjel együtt sürgősen találkozzanak Minszkben! - Mandiner

Ugyanakkor Trump figyelmét is felhívta: "Most nem szabad Zelenszkijt megtörni, függetlenül attól, milyen helyzet áll fenn. Meg kell győzni őt, meg kell találni a közös nevezőt, mert az ukrán társadalom jelentős része mögötte áll."
Ajánlattal is előállt, s egyben Minszkbe hívta az amerikai elnököt: "Itt leülünk, és nyugodtan, purparlé, visítás nélkül megállapodunk. Úgyhogy
A háború kapcsán Lukasenka arról is beszélt, hogy Putyin nem számított arra, hogy ez ilyen sokáig fog tartani. "Mikor látta, hogy hatalmas számban halnak az emberek, Putyin azonnal beleegyezett a tárgyalásokba, hogy megállítsa a konfliktust, hogy megállapodjon" - mondta el.
A belarusz elnök hosszan beszélt Zelenszkijhez fűződő viszonyáról is. Leszögezte: már korábban elmondta az ukrán elnöknek, hogy "ha az USA-ban új adminisztráció kerül hatalomra, azzal megváltozik a politika, és téged senki sem fog a háborúban támogatni. Így is történt". Ugyanakkor jelezte azt is: "Önök sajnálják Zelenszkijt - én is sajnálom.
Lukasenka véleménye szerint az ukrán elnök "nem tűnt számomra ostoba embernek", és hozzátette, hogy "amikor még csak az első lépéseit tette meg a hivatalában, előfordult, hogy megkérdezett engem bizonyos dolgokról, mint például, hogy mi ez, mit csinál ez az ember, és hogyan kellene reagálni". Azonban később Zelenszkij, Lukasenka szerint, "szélsőséges nacionalista erők" befolyása alá került.
Aljakszandr Lukasenka véleménye szerint az orosz-amerikai kapcsolatokban hatalmas lehetőségek rejlenek. "Az Egyesült Államok a világ vezető hatalma, technológiai szempontból kiemelkedően fejlett és gazdag. Számos dologra képesek. Ezt Oroszországban is felismerik, és a jövőben Oroszország prioritásként kezeli a jó viszonyok kialakítását az Amerikai Egyesült Államokkal." Lukasenka hangsúlyozza, hogy a globális stabilitás helyreállítása érdekében elengedhetetlen, hogy se a Közel-Keleten, se Ukrajnában ne robbanjanak ki újabb konfliktusok.
Európa helyzetét illetően hasonló nézeteket oszt: úgy véli, hogy "Európa jövője csupán Oroszországgal való szövetség révén valósulhat meg", és kijelenti, hogy "amennyiben az európai országok, illetve az Európai Unió képes lenne kedvező, normális kapcsolatokat kialakítani Oroszországgal, akár a gazdasági területen is, az jelentős fejlődést eredményezne".
A belorusz elnök továbbá néhány érdekfeszítő részletet osztott meg Jevgenyij Prigozsin lázadásával és végzetével kapcsolatban. Emlékezetes, hogy Prigozsint és a Wagner magánhadsereg egyes vezetőit 2023 nyarán, a felkelés kudarcát követően Belarusz fogadta be. Lukasenka azt is hangsúlyozta, hogy ő játszotta a kulcsszerepet abban, hogy Prigozsin végül letette a fegyvert. Erről Lukasenka így nyilatkozott:
Ami igazán meglepett, az az, hogy a CIA, az MI-6 és más titkosszolgálatok is rendkívül nagyra értékelték ezt a helyzetet. Ennek hátterében az állt, hogy a Nyugat felfedezte: Prigozsin egy lépésnyire került az atomfegyverek aktiválásához szükséges piros gombtól. Ezért köszönetet mondtak Lukasenkának, amiért megakadályozta, hogy ez a veszélyes szándék valóra váljon.