Jean-Claude Juncker az Euronewsnak nyilatkozva kifejtette, hogy Ukrajna számára egyfajta korlátozott uniós tagság lenne a legmegfelelőbb megoldás.


Az Európai Bizottság korábbi elnöke kifejezte sajnálatát amiatt, hogy nem tanúsított határozottabb fellépést az újabb tagállamokkal, különösen Magyarországgal és Szlovákiával szemben, amelyek esetében kiderült, hogy megszegték az uniós jogállamiság alapelveit.

Jean Claude Juncker, az Európai Bizottság korábbi elnöke úgy véli, hogy Ukrajna jelenleg nem rendelkezik a teljes jogú Európai Uniós tagsághoz szükséges feltételekkel. Szerinte célszerűbb lenne, ha a szomszédos ország számára inkább egy korlátozott tagsági formát kínálnának.

Juncker az Euronewsnak adott interjújában hangsúlyozta, hogy az Európai Uniónak rendkívül körültekintően kell eljárnia az új tagállamok csatlakozásával kapcsolatban.

Juncker kifejtette, hogy Ukrajna jelenlegi helyzetében, a korrupció, a gyenge gazdasági állapot és az államszerkezet gyengeségei miatt még nem felel meg a tagsági követelményeknek.

Brüsszelnek azt javasolta, hogy vezessen be egy másodlagos tagsági szintet, amely lehetővé tenné az egységes piachoz való hozzáférést és a lényeges vitákban való részvételt, viszont szavazati jogot nem biztosítana.

Juncker kifejtette, hogy elismeri Kijev erőfeszítéseit a korrupció visszaszorítása és az oligarchák hatalmának csökkentése érdekében. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ő inkább egy olyan tagsági formát szorgalmazna, amely nem jelentene teljes jogú tagságot.

Ukrajna csatlakozása az EU-hoz lehetséges, azonban kezdetben nem kapna szavazati jogot az Európai Tanácsban. Itt ugyanis a 27 tagállam közösen tárgyalja és szavazza meg a közösséget érintő lényeges ügyeket - tette hozzá.

"A Tanácsban nem szavazhatnának, de részt vehetnének az Ukrajnát érdeklő és érintő kérdések európai vitáiban" - mondta Juncker az Euronewsnak.

"Nem azt szeretnénk sugallni, hogy távol állnak a tagságtól, hanem inkább azt kívánjuk hangsúlyozni, hogy már a tagság felé vezető úton haladnak, még ha nem is élvezik a teljes tagság összes jogát és lehetőségét" - fogalmazott.

Jean-Claude Juncker, aki 2014 és 2019 között vezette az Európai Bizottságot, kifejezte csalódottságát a Bizottság hozzáállásával kapcsolatban, különösen azokkal a tagállamokkal, mint Magyarország és Szlovákia, amelyek gyakran kerültek a figyelem középpontjába az uniós jogszabályok megsértése miatt.

"Ez kudarc volt, mind ezeknek az országoknak, mind az Európai Uniónak" - mondta.

"Jóindulatú lazasággal közelítettük meg a helyzetet. A közelmúlt eseményei világosan jelzik, hogy a jogállamiság tiszteletben tartása érdekében határozott lépésekre van szükség. Ez képezi az európai együttműködés és integráció alapját" - zárta le Juncker.

Az Európai Unió vezetői hétfőn egyértelműen kifejezték támogatásukat Ukrajna tagsági kérelme iránt. Antonio Costa, az Európai Tanács elnöke hangsúlyozta, hogy Ukrajna csatlakozása a közösséghez kulcsfontosságú biztonsági garanciát jelentene az ország jövője szempontjából.

Ukrajna hivatalosan 2022. február 28-án, mindössze néhány nappal az Oroszország által indított, immár negyedik éve tartó teljes körű invázió után, benyújtotta csatlakozási kérelmét az Európai Unióhoz. Az ország reményei szerint 2030-ra már tagként üdvözölhetik az EU közösségében.

Related posts