Túl ritkán kerül szóba Magyarországon a szülés valósága, pedig érdemes lenne nyíltan beszélni róla.

"Magyarországon a várandósgondozás kiemelkedő színvonalú, mégis sok anyuka tapasztalja, hogy a szülés után egyfajta vákuumban találja magát" - emelte ki Ficzere Andrea. A Budapesti Uzsoki Utcai Kórház főigazgatója egy különleges és szükséges kezdeményezést indított, melynek célja a szülés utáni személyre szabott lelki támogatás biztosítása. A KoalaKör nevű program arra hivatott, hogy az édesanyák ne érezzék magukat egyedül a szülés után felmerülő lelki kihívásokkal, amelyek akár hónapokig vagy akár évekig is tarthatnak.
A várandósság időszakában számos lehetőség kínálkozik a leendő szülők számára, hogy támogató közegre leljenek: szülésfelkészítő tanfolyamok, dúlák, valamint különböző klubok és közösségek állnak rendelkezésükre, ahol kérdéseikre választ kaphatnak, és hasznos tanácsokkal gazdagodhatnak. Ficzere Andrea hangsúlyozza, hogy nemcsak a várandósság alatt, hanem a szülés utáni első pillanatokban is kulcsfontosságú lenne egy szilárd támogató rendszer kiépítése a szülők számára, hogy átsegítse őket az új kihívásokon.
Bár a család körülöttük van, és ideális esetben rengeteg hasznos támogatást kapnak, sokan mégis úgy érzik, hogy magukra maradtak az első hetek és hónapok során. Pedig ebben az új és kihívásokkal teli helyzetben különösen szükségük lenne a szakmai és érzelmi támogatásra. Az anyák és apák gyakran osztják meg lelki küzdelmeiket, de sokszor senki sem hallja meg vagy veszi komolyan a kiáltásaikat, mivel a köztudatban még mindig erősen él az a nézet, hogy ha az anya és a baba egészséges, akkor minden rendben van, és boldognak kell lenniük.
- világított rá a főigazgató. A magyar védőnői hálózat, amely 1915 óta működik, nem csupán egy rendkívül hatékony és nélkülözhetetlen rendszer, hanem a gyermekvállalás gondolatának támogatásában is jelentős szerepet játszik. Azonban az új édesanyák egyedi igényeinek kielégítése is elengedhetetlenné válik. A szülést követően kiemelkedő jelentőséggel bír a szoptatási tanácsadó, aki az anyatejes táplálás során felmerülő fizikai és érzelmi kihívások leküzdésében nyújt segítséget. A gyógytornász a fizikai rehabilitáció terén tesz sokat, míg a szülést követő időszak lelki megpróbáltatásainak kezelésére pszichológus, súlyosabb esetekben pedig pszichiáter bevonása lehet indokolt.
"Sokan számolnak be arról, hogy a szülést követően hónapokig, vagy akár évekig komoly lelki problémákkal küzdöttek, annak ellenére, hogy a vajúdás és maga a szülés is problémamentes volt, és semmilyen traumatikus élmény nem érte őket. Aki pedig traumát élt meg a terhesgondozás, a vajúdás, a szülés, vagy a gyermekágy alatt - például váratlan császármetszés, veszteség - nagyon mély lelki sebeket hordoz.
Az anyák sokszor elvesznek a kétségek tengerében, nem mernek vagy nem tudnak segítséget kérni. Így, támasz és feloldozás híján, akár évekig is csendben vívódnak a bennük zajló érzelmekkel.
- Ficzere Andrea részletesen ismertette a témát, majd saját élményeit felhasználva vezette be a szülés utáni kihívások összetett világába.
Ficzere Andrea egyik legmeghatározóbb gondolata az édesanyák számára így szól: "Nincs rossz anya. Mindenkiben felmerülnek kétségek, és teljesen normális, ha valaki úgy érzi, hogy nem éppen a legjobbat hozza ki magából, hiszen a tökéletesség mítosza csupán illúzió." Ez az üzenet rendkívül fontos, mivel sok anya nap mint nap küzd azzal az érzéssel, hogy nem tud megfelelni a társadalmi elvárásoknak. Az önmagunkkal való elégedetlenség és a folyamatos önmarcangolás csak egy ördögi kört generál, amelyben az anya egyre mélyebbre süllyedhet.
Az így kialakult feszültség és bizonytalanság a csecsemőre és az apára is hatással van.
Az apák szerepe különleges figyelmet igényel, mivel ők is átélik a körülöttük zajló változásokat. Gyakran tapasztalhatják, hogy az anyák figyelme a gyermekek felé fordul, ami miatt úgy érezhetik, hogy már nem ők a középpontban. Ha mindehhez hangulati zavarok is társulnak, az komoly hatással lehet a család harmóniájára és dinamikájára.
A társadalom és a média által sugallt kép szerint a szülés "a világ legszebb és legboldogabb pillanata", és ezt követően minden csodálatosan működik. "Lehet ez így? Persze, de komoly problémákat szülhet, ha valaki mégsem így éli meg ezt az időszakot, és emiatt azt gondolja, hogy vele van a baj" - fogalmazott a főigazgató. "Fontos megértetni, hogy az anyává válás minden nőnél különböző dinamikájú folyamat."
A mai világ egyik legnagyobb kihívását a közösségi média által táplált tökéletesség-álom jelenti.
A közösségi média platformjaira feltöltött képek és történetek többsége azt a benyomást kelti, mintha a posztoló élete tökéletesen alakulna. Valójában azonban ez gyakran távol áll a valóságtól. Sokszor nem is vagyunk tudatában azoknak a lelki és fizikai szűrőknek, amelyeket a valóság elrejtésére alkalmazunk. Ezek a szűrők segítenek abban, hogy egy idealizált képet mutassunk magunkról, miközben a valóság sokkal összetettebb és árnyaltabb.
- hangsúlyozta Ficzere Andrea. Ez a jelenség nemcsak a szüléssel kapcsolatban jelent problémát, hanem a testtel való elégedetlenségtől kezdve bármilyen teljesítményig, minden területen.
Az anyák a tökéletes családi képeket, a mosolygós anyukákat és a problémamentes, tökéletesen fejlődő babákat látva elbizonytalanodnak, hiszen óhatatlanul is ezekhez mérik saját magukat és a gyereküket. "Annak ellenére, hogy sokan és sok helyen óvnak a közösségi média hamisságától, egyre inkább küzdünk a nem megfelelés szorongató érzésével."
Ficzere Andrea hangsúlyozta, hogy Magyarországon a szülések között a császármetszések aránya meghaladja azt a szintet, amelyet a WHO ideálisnak tart.
Bár az esetek jelentős részében orvosi szempontok miatt döntenek a császár mellett, időnként a kényelmi elvárások is megjelennek - akár az orvos, akár a szülő nő részéről -, pedig sokkal inkább kellene a természetes folyamatot támogatni
- hangsúlyozta. A Budapesti Uzsoki Utcai Kórházban tudatosan figyelnek erre a problémára, és örömmel jelentette be, hogy az utóbbi időben visszaesett a császármetszésesek száma.
A természetes szülés támogatása nem csupán az azonnali előnyöket kínál, hanem hosszú távon is kedvező hatásokat gyakorol. A legújabb kutatások azt mutatják, hogy a császármetszéssel világra jött gyermekek esetében előfordulhat, hogy nehezebben birkóznak meg a kihívásokkal. Ezt Ficzere Andrea hangsúlyozta, kiemelve, hogy a szülés módja jelentős hatással lehet a gyerekek fejlődésére és alkalmazkodóképességére.
Rávilágított, hogy a császármetszés és a szülés utáni depresszió között is lehet összefüggés. A császármetszések - különösen a sürgősségiek - önmagukban is növelik az anyai posztpartum depresszió kialakulásának esélyét, de a teljes képhez hozzátartozik az előzetes mentális állapot, a felépülés minősége, valamint a pszichoszociális támogatás megléte vagy hiánya is.
Ficzere Andrea nem a félelemkeltés szándékával osztotta meg gondolatait, de kérésünkre mégis hajlandó volt súlyos esetekről is mesélni.
Egy váratlan császármetszés után az édesanya mély depresszióval küzdött, ami sajnos a tejtermelésének csökkenéséhez vezetett. A család, bármennyire is próbálkozott, nem tudta megfelelően támogatni őt ebben a nehéz időszakban. Szerencsére időben szakemberhez fordultak, és a pszichológiai segítségnyújtásnak köszönhetően a helyzet végül rendeződött. Ennek eredményeként az édesanya zavartalanul tudta szoptatni gyermekét, aki a későbbiekben szépen fejlődött.
Ezek a helyzetek rávilágítanak arra, hogy a szülés utáni depresszió komoly kihívás elé állíthatja a friss anyákat, és hatása messze túlmutat rajtuk, kihatva az egész család dinamikájára. Azonban, ha a megfelelő segítség időben megérkezik, az anyai és gyermekei jólét is helyreállhat.
Ficzere Andrea, miután közvetlen tapasztalatokat szerzett a felmerülő problémákkal kapcsolatban, úgy döntött, hogy július 9-én egyedülálló kezdeményezést indít az országban. Az ingyenes Koalakör célja, hogy segítséget nyújtson a közösségnek. A részletekről lapunknak mesélt.
A tervezett Koalakör egy átgondolt, háromszintű támogatási rendszert kínál majd az édesanyáknak. Az első szint egyéni konzultációs lehetőségét biztosít, ahol az anyák személyesen beszélgethetnek pszichológussal és laktációs tanácsadóval. Ez a közvetlen, bizalmi kapcsolat a legmélyebb félelmek és kételyek megbeszélésére is alkalmat ad.
A második szinten 5 -10 fős kiscsoportokat alakítanak ki, ahol szakemberek vezetésével beszélgethetnek a résztvevők. Ezek a csoportok lehetőséget adnak arra, hogy az anyák rájöjjenek: nincsenek egyedül problémáikkal, mások is hasonló kihívásokkal küzdenek.
A harmadik szint az a havonta megrendezett "nagy esemény", amely 100-150 fő befogadására képes. "Ezen az alkalmon minden olyan szakember jelen lesz, aki támogatást nyújthat a szülést követő időszakban. Az anyukák lehetőséget kapnak a kapcsolódásra, kérdések feltevésére, valamint egymás és a segítők által nyújtott támasz keresésére" - mondta Ficzere Andrea. A szervezők egy olyan közösségi teret képzeltek el, ahol a kapcsolatok és a beszélgetések természetes módon bontakozhatnak ki.
A rendezvényekre bárki eljöhet: várandósok, friss szülők, hónapokkal vagy évekkel korábban szült édesanyák egyaránt. A szervezők gondoltak a gyerekekre is - óvónők biztosítanak gyermekmegőrzést a kórház gyermekmegőrzőjében, valamint a teremben kialakított gyermeksarkokban.
A Koalakörben a szakemberek mellett sorstársak is jelen lesznek, ami kulcsfontosságú a gyógyulási folyamatban. "A cél az, hogy az anyák lássák, hogy nincsenek egyedül, hogy sokféle helyzetben sokféleképpen reagálunk."
Az anyák sokszor úgy érzik, hogy az általuk átélt élmények különlegesek, mintha csak velük történnének meg, és ezáltal abnormálisnak tűnnek. Azonban a csoportos találkozók során világossá válik számukra, hogy az anyai reakciók széles spektrumúak, és ez teljesen normális. Az ilyen közösségek segítenek abban, hogy elengedjék a közösségi média által támasztott elvárások súlyát, és felismerjék, hogy minden anya útja egyedi, de nem egyedülálló.
A sorstársak jelenléte segít abban is, hogy az anyák megértsék: nem kell mindenben tökéletesnek lenniük, illetve hogy mások is küzdenek hasonló problémákkal, kétségekkel. Ennek megtapasztalása kifejezetten felszabadító.
A Koalakör legfőbb célja, hogy egy olyan támogató és biztonságos környezetet teremtsen, ahol az anyák szabadon megoszthatják félelmeiket és a szégyennel terhelt gondolataikat. E kihívás során arra törekszünk, hogy mindenki érezze, itt megértésre és elfogadásra talál, így bátran nyithat meg a legmélyebb érzéseivel.
Bár a Koalakör elsősorban az édesanyáknak szól, a szervezők fontosnak tartják a családközpontú megközelítést. "A válasz egyértelmű igen" - mondta Ficzere Andrea az apák részvételére vonatkozó kérdésünkre.
Elengedhetetlen, hogy a család minden dimenzióját alaposan mérlegeljük. Ezért nem csupán az anya és gyermek közötti kötelékre kell fókuszálnunk, hanem az apa-anya és az apa-gyermek kapcsolatokra is nagy figyelmet kell fordítanunk. Mindezek együttesen formálják a családi dinamikát, és alapvetően befolyásolják a gyermek fejlődését és a családi harmóniát.
Az Uzsokiban természetes, hogy az apa is jelen van a szülésnél és utána az első órákban. A tapasztalat azt mutatja, hogy az apák támogatása rendkívül fontos. A szülés utáni időszakban az apák is átélik a változásokat, gyakran érzik úgy, hogy háttérbe szorultak, és ha az anya depressziós vagy hangulati problémákkal küzd, az rájuk is komoly hatással van. Szükségük lehet támogatásra, őket is várják a rendezvényekre.
A Koalakör részvétele teljesen díjmentes lesz minden érdeklődő számára.
- hangsúlyozta Ficzere Andrea. Ezen a megközelítésen keresztül valóban lehetőség nyílik arra, hogy bárki, anyagi helyzetétől függetlenül, hozzáférhessen a szükséges támogatáshoz. A program másik lényeges vonása, hogy senkit semmire nem kötelez. "Próbát lehet tenni, és ha valaki nem érzi magát kényelmesen a környezetben, bármikor szabadon távozhat. Nincsenek elvárások, szeretettel várunk minden érdeklődőt." Ez a rugalmas szemlélet hozzájárulhat ahhoz, hogy a bizonytalanok is bátran megtalálják a bátorságot az első lépés megtételére.
A rendszeres találkozók garantáltak: "Havonta összegyűlünk, így bármikor csatlakozhatsz hozzánk!"
A főigazgató optimizmusa szerint az első résztvevők élményei inspirálóan hatnak majd a jövőbeli érdeklődőkre. "Mint ahogy az új kezdeményezések esetében gyakran előfordul, kezdetben a közönség talán fenntartásokkal viseltetik, de reméljük, hogy idővel egyre többen csatlakoznak a Koalakör közösségéhez."