Kínai hadiipari áttörés: a legnagyobb amerikai repülőgép-hordozók sem mentesek többé a fenyegetésektől.

Egy nemrégiben nyilvánosságra hozott felvétel tanúsága szerint Kína jelentős előrelépést ért el a stratégiai légierő fejlesztésében. A felvételeken a kínai Hszian H-6N nevű bombázó látható, amint egy levegőből indítható ballisztikus rakétát (ALBM) szállít. Ez a fegyver komoly fenyegetést jelenthet az amerikai haditengerészet számára a Csendes-óceán térségében - számolt be róla az Army Recognition.
Vivek Singh védelmi elemző 2025. április 6-án közzétett felvételei ritka bepillantást engednek meg a kínai hadsereg egyik legfejlettebb csapásmérő képességének fejlesztésébe. A képeken egy kínai Hszian H-6N stratégiai bombázó látható, amely egy levegőből indítható ballisztikus rakétát (ALBM) hordoz a törzse alatt. A NATO által CH-AS-X-13 kódnévvel ellátott rakéta vélhetően a DF-21 közepes hatótávolságú ballisztikus rakéta (MRBM) légi indítású változata, ami jelentős előrelépést jelent Kína légi távcsapás-képességeiben. Technológiai szempontból a CH-AS-X-13 - vagy ahogy Kínában esetleg nevezik, KF-21 - egy kétfokozatú, szilárd hajtóanyagú ballisztikus rakéta, amelyet kifejezetten nagy magasságú bombázó platformokról történő bevetésre terveztek.
Körülbelül 3000 kilométeres becsült hatótávolságával ez a fegyver jelentős előnyt biztosít a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg Légiereje (PLAAF) számára, lehetővé téve számukra, hogy ne csak a közvetlen harci zónákban, hanem a távoli stratégiai célpontok ellen is hatékonyan fellépjenek.
a legújabb technológiai vívmányokat képviseli a hadászati légierő terén. A Hszian H-6N bombázó nemcsak a hagyományos bombázási feladatokat képes ellátni, hanem a legkorszerűbb fegyverek integrálásával jelentős csapásmérő potenciállal is bír. Az átalakított változat különösen a precíziós csapásokra lett optimalizálva, lehetővé téve, hogy a célzott támadások során a legnagyobb hatékonysággal és pontossággal tudjon működni. A rakéta rendszerek folyamatos fejlesztése és modernizálása révén a Hszian H-6N képes alkalmazkodni a változó harci környezethez, és hatékonyan reagálni a különböző katonai kihívásokra. Az információk szerint a rakéta által elérhető hiperszonikus sebesség nemcsak a gyorsaságból adódó előnyöket biztosít, hanem a védekezési rendszerek számára is komoly kihívást jelent, mivel a hagyományos rakétavédelmi technológiák számára rendkívül nehéz feladat a manőverező, nagy sebességű célpontok detektálása és megsemmisítése. A Hszian H-6N tehát nemcsak a légierő modernebb arculatát képviseli, hanem a jövőbeli katonai stratégiák szempontjából is kulcsszerepet játszik.
Légi utántöltés nélkül akár 3500 km-es harci bevetésre is képes, ami drámaian megnöveli a csapásmérő távolságot, lehetővé téve a célzott támadások szélesebb spektrumát.
A fegyver egyben azt is jelenti, hogy Kína újabb jelentős lépést tett azért, hogy növelje a befolyását az indo-csendes-óceáni térségben. A régióban állomásozó amerikai erők számára mindez rossz hírt jelent, ugyanis még a legnagyobb, repülőgép-hordozó csoportokra is fenyegetést jelent a rakéta.
Címlapkép forrása: Orosz Védelmi Minisztérium / Anadolu a Getty Images közvetítésével.