Történelmi pillanatot ünnepelhetünk a magánfinanszírozott űrhajó sikeres holdraszállásával, amely új távlatokat nyit az űrkutatás és a kereskedelmi űrutazás előtt.

A Firefly Aerospace nevű magánvállalat történelmet írt, amikor űrhajójuk sikeresen landolt a Holdon. Ezzel a lépéssel a vállalat elhódította az első helyet a magáncégek közötti űrversenyben, mivel ők voltak az elsők, akik irányított, lágy leszállást hajtottak végre. A Firefly Blue Ghost landolóegysége, amely tíz különböző tudományos eszközt szállított, a Hold felszínén található Mare Crisium medencében tette meg első sikeres lépéseit. Ez a küldetés nem csupán a Firefly számára jelent mérföldkövet, hanem a magánűrutazás jövőjét is alapjaiban formálja át.
Újabb mérföldkőnek örülhetnek az űrkutatók: a Firefly Aerospace űrhajója sikeresen landolt a Holdon. Az űrjármű, amely körülbelül egy kompakt autó méretének felel meg, 10 tudományos eszközt szállított, és 21 hajtóművet használt a zökkenőmentes leszálláshoz. A landolóegység a Hold Föld felé néző oldalának északkeleti részén, a Mare Crisium nevű hatalmas medencében érte el célját - írja a Sky News.
A Firefly Blue Ghost landolóegysége, amely négy lábbal rendelkezik, különleges műszereket tartalmaz, például egy vákuumot a Hold porának begyűjtésére és egy fúróval, amely 3 méteres mélységig képes hőmérsékletet mérni. Továbbá egy eszközt is szállít, amely segít eltávolítani a Hold felszínén lévő port - amely évtizedekkel ezelőtt komoly problémát jelentett az Apollo-program űrhajósai számára.
A Firefly eszközének sikeres függőleges landolása egy újabb mérföldkő a technológiai fejlődés terén.
A küldetés január közepén vette kezdetét, és az eszköz működése két héten át tart. Eddig csupán öt ország volt képes puha landolás végrehajtására: a régi Szovjetunió, az Egyesült Államok, Kína, India és Japán.
Joel Kearns, a NASA helyettes igazgatója úgy véli, hogy az ilyen típusú helyszínek "rendkívül fontos tudományos szempontból". Emellett megjegyezte, hogy ez a pillanat "a történelem lapjain örökre nyomot hagy".
A Firefly lett a második magánvállalat, amely sikeresen landolt a Holdon, ezt követően, hogy tavaly az Intuitive Machines Odysseus landolóegysége is megkísérelte ezt a kihívást, ám az ő landolásuk nem bizonyult hibátlannak.
A NASA és az Artemis Hold-program támogatásával a magánvállalatok kulcsszerepet játszanak a modern Hold-versenyben. A Firefly által indított Hold-misszió az egyik a három aktív projekt közül. A NASA 101 millió dollárt fizetett a szállításért, és 44 millió dollárt a fedélzeten található tudományos és technológiai eszközökért. Nicola Fox, a NASA Tudományos Küldetési Igazgatóságának vezetője elmondta, hogy a cél a fenntartható kereskedelmi holdgazdaság létrehozása, amelyet amerikai cégek vezetnek.
A közelgő hetekben két új landolóegység fog megérkezni a Hold felszínére, miközben Elon Musk SpaceX vállalata és Jeff Bezos Blue Originje már a következő Hold-missziók előkészítésén fáradozik. E projektek célja, hogy 2027-re amerikai űrhajósokat juttassanak vissza a Holdra, ami először történik meg 1972 óta.
A Hold felszíne már most is tele van a különféle kudarcok nyomait őrző próbálkozásokkal, és a NASA tervei között szerepel, hogy évente két magán holdjárót indítanak, még ha egyes küldetések nem is bizonyulnak sikeresnek. Jason Kim, a Firefly vezérigazgatója kiemelte, hogy a magánvállalatok szigorú költségvetési keretek között, robotikus űrhajókkal dolgoznak, amelyeknek önállóan kell landolniuk, míg az Apollo-missziók idején a hatalmas költségvetések és a tapasztalt űrhajósok biztosították a versenyelőnyt az űrkutatásban.