Több százezer magyar ünnepli a karácsonyt egyedül: a pszichológus felfedte, mi rejlik a jelenség mögött.


Idilli családi összejövetelek, közös étkezések, beszélgetések, társasozások, kirándulások - a legtöbb embernek ezt jelentik az ünnepek. Sokan vannak azonban, akik egyedül élnek, és így is töltik a karácsonyt. Saját döntés vagy kényszer szüli ezt a helyzetet? Ennek járt utána az Egyedülfekvők.hu, amely ezúttal szakértői tanácsokkal segíti az egyedül élőket abban, hogy meghittséget és minőségi kapcsolódást csempésszenek az ünnepekbe.

A legfrissebb Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján Magyarországon több mint 1,4 millió ember él egyedül, ami azt jelenti, hogy a háztartások közel egyharmada egyszemélyes. Ez a szám arra utal, hogy idén akár több százezer ember is magányosan ünnepelheti a karácsonyt. A téma mélyebb megértése érdekében egy szakértő, Órás M. Andrea pszichológus és pár- illetve családterapeuta osztotta meg tapasztalatait. Szavai szerint az egyedül megélt karácsonynak két meghatározó oka van: az egyik az, amikor valaki tudatosan választja az egyedüllétet, míg a másik gyakran kényszerhelyzetből fakad.

A pszichológus megfigyelései szerint sokan olyan családi környezetben nőttek fel, ahol a szeretet és az elfogadás hiányzott. Az állandó veszekedések és bántalmazások miatt az ünnepek varázsa teljesen eltűnt az otthonokból. Azok a gyerekek, akik ilyen környezetben nevelkedtek, azt szokták meg, hogy az ünnepek csupán a harmadik üveg bor ürügyét szolgálják, vagy azt, hogy mindenki külön-külön vonul el a szentestére, esetleg éppen heves vitákba bonyolódik, akár a tányérok is összetörnek a feszültség miatt.

Felnőtté válva sokan felfedezik az önismeret és a pozitív példák erejét, és eljutnak arra a felismerésre, hogy a gyermekkori tapasztalataikat nem kívánják továbbörökíteni. A mérgező családi kapcsolatokkal szemben határozottan képviselik saját határaikat, ami akár azt is jelentheti, hogy az ünnepeket távol tartják a szüleiktől.

A gyermekkori rossz emlékek sokak számára elérhetetlenné teszik a valódi, meghitt karácsony élményét, amelyről a reklámok csillogó világban szólnak. Ez a belső küzdelem sokszor arra sarkallja az embereket, hogy egy újabb döntést hozzanak: inkább elkerülik az ünneplést. Órás M. Andrea pszichológus ilyenkor azt tanácsolja, hogy a fájdalmas érzések elfojtása és tagadása helyett ("Nekem nincs szükségem az ünnepi hangulatra!", "Csak a problémák vannak a karácsonnyal!") érdemes inkább saját ünnepünket megalkotni. Fedezzük fel, mik azok a tényezők és tevékenységek, amelyek valóban hozzájárulhatnak a bensőséges és meghitt hangulathoz, így lehetőségünk nyílik arra, hogy újraértelmezzük ezt az időszakot.

Gondolkodjunk el az alábbi kérdéseken: Mi az, amit igazán szeretnék megélni az ünnepek alatt? A békesség, a pihenés és a megállás érzése, vagy talán a meghittség? Milyen módon tudom ezt a hangulatot megteremteni magam körül? Fényekkel, gyertyák lágy fényével, vagy egy karácsonyi vásár varázsával? Esetleg egy bögre forró csokival és egy puha takaróval a kanapén? Vagy inkább egy jó könyvvel a kezemben, csendben pihenve? Ha ezeket a kérdéseket átgondoljuk, könnyebben megtalálhatjuk a módját, hogy a magányos ünnepek is tele legyenek meghitt pillanatokkal.

Ahhoz, hogy igazán jól érezzük magunkat, töltsük el az ünnepeket barátaink társaságában, vagy vállaljunk önkéntes munkát!

A szakértő véleménye szerint léteznek olyan emberek, akik az ünnepi időszakban, ha módjuk lenne rá, nem választanák az egyedüllétet. Ezek azok, akik szívük mélyén arra vágynak, hogy megosszanak valakivel egy különleges, meghitt pillanatot, ám esetleg már nem áll rendelkezésükre családtag, vagy a rokonok túlságosan messze élnek. Számukra az ünnepi magány kifejezetten nehezen viselhető. Az ilyen helyzetben lévő egyének számára fontos lehet, hogy felfedezzék a környezetüket, és keressenek olyan lehetőségeket, ahol másokkal kapcsolatba léphetnek, így enyhítve az egyedüllét terhét.

Nagyon jó megoldás lehet a barátokkal való karácsonyozás, ami egyre népszerűbb a fiatalok körében. Ilyenkor össze lehet ülni, ajándékozni, közösen sütni-főzni, és megélni a család melegének hangulatát. Órás M. Andrea azt tanácsolja azoknak, akiknek kevés barátjuk van, vagy baráti társaságuk nem elérhető az ünnepek alatt, hogy gondolják át, milyen közösségek veszik körül őket. Egyre több sport-, hobbi-, vagy vallási közösség tart az ünnepek alatt is összejöveteleket, rendezvényeket, ahol a csoport ereje szintén feledtetni tudja a magány érzését.

A minőségi kapcsolódás az ünnepek alkalmával még inkább felértékelődik, éppen ezért ennek hiánya fájó lehet azok számára, akik egyedül töltik a karácsonyt. Vannak azonban olyanok, akik kifejezetten igénylik, hogy az ünnepi időszakban is időt tölthessenek magukkal. Én ennek a két állapotnak az ötvözését látom ideálisnak: kapcsolódunk a hozzánk közel állókhoz, és kapcsolódunk önmagunkhoz is, így lehet teljes az ünnep

- hangsúlyozta Vadas Henrietta, az oldal alapítója.

Órás M. Andrea pszichológus meglátása szerint az önkénteskedés is egy lélekmelengető tevékenység az ünnepek közeledtével, ahol bárki megélheti az adni jó lelki hatásait. Az önkéntesség egyik fő motivációja az altruizmus, azaz a mások segítése érdekében tett önzetlen cselekvés. Ezzel a munkával mások jóllétéhez járulunk hozzá, ami a személyes fejlődésünket is segíti, gyakran az empátiát, az érzelmi intelligenciát és az önismeretet is mélyíti. Egy önkéntes munka során megélhetjük a vágyott közösségi kötődést.

Related posts