Hozzuk létre saját madársaláta-birodalmunkat a kertben és az erkélyen! - Jó Gazda


A madársaláta termesztéséhez csupán egy balkonládára, egy üres cserépre vagy a kert egy elhanyagolt szegletére van szükség. Korábban ez a növény gyomnövényként terjedt a szántóföldeken, de mára a konyhák kedvenc saláta-alapanyagává vált, igazi trendi választássá emelkedve.

A kert szinte minden zugában megtalálhatjuk ezt az igénytelen egynyári növényt, amelynek alacsony víz- és hőigénye miatt könnyen alkalmazkodik a különböző környezeti feltételekhez. Talajra semmiféle különösebb követelményei nincsenek, így bárhol szívesen megtelepszik. Kékesfehér virágai nem csupán szépséget csempésznek a környezetünkbe, hanem a gyümölcsfák árnyékában is pompásan fejlődnek, akárcsak a tűző napon. Ennek köszönhetően a palánták ültetése szinte korlátlan lehetőségeket kínál.

Tavasszal korán fogjunk hozzá a talaj elegyengetéséhez, hogy március első felében a magokat elvethessük. Tavaszi termesztésének jelentősége éppen koraiságában rejlik. A sorokat 15-20 cm-re húzzuk ki kis kapával, melyekbe vékonyan szórjuk be a magokat, majd takarjuk be 1-2 cm-nyi vékony talajréteggel. Mélyebb vetésnél lassan kelnek a növények, csak később lesznek szedhetők.

A mag csírázása 14-15 nap múlva kezdődik. Kelése után a gyomtalanítás a legfontosabb feladat, mert a kis csíranövényeket a gyomok szinte teljesen elnyomhatják. Kapálni elég egyszer, legfeljebb kétszer a felszedésig. Kora tavaszi folyamatos ellátást csak többszöri szakaszos vetéssel érhetünk el, ezért 10-14 naponként érdemes vetni. A magok kb. 15 fok felett csíráznak ki, és csak pár hetet kell várni a szedésig.

Az őszi szabadföldi vetés ideje augusztus végén kezdődik, és szeptember végéig folytatható. A magokat körülbelül 1 cm mélyen érdemes elhelyezni a földben. Ezt követően csupán némi öntözésre és gyomlálásra van szükség a növekedéshez. A madársaláta nem különösebben válogatós a talaj minőségét illetően, ám a tápanyaghiány levélsárguláshoz vezethet. Ezért a vetés előtt célszerű a talajt komposzttal gazdagítani, vagy a növényeket egy zöldség-tápoldattal megöntözni. Fontos, hogy ültetés előtt friss trágyázásra ne kerüljön sor, mivel ez károsíthatja a palántákat.

Az augusztusi vetést már ősszel szedhetjük, míg a kései vetést kora tavasszal szüretelhetjük, amikor a levélrózsa már teljesen kifejlődött. Érdemes az egész levélrózsát a talaj felett levágni, vagy szedjük ki gyökerestől az egész növényt.

A madársaláta önállóan vagy más salátákkal kombinálva is ízletes élményt nyújt. Az íze finoman friss, ezért érdemes elkerülni a túl erős, intenzív önteteket. Helyette válasszunk inkább citromlevet, salátaolajat és egy csipetnyi fokhagymát, így kiemelhetjük az alapanyag természetes zamatát.

Az erkélyünkön egy balkonládába vagy cserépbe szinte bármikor elültethetjük a magokat. Csak egy üres cserépre, egy napfényes és meleg zugra van szükség a teraszon, és néhány héten belül máris élvezhetjük a friss saláta ízletes ízét.

Related posts