Szijjártó egy olyan megdöbbentő adattal dicsekedett, amelyet a közgazdász véleménye szerint nem érdemes túlzottan ünnepelni.

Nagy Márton, a gazdasági tárca vezetője, úgy véli, hogy elengedhetetlen az új gazdaságpolitika kialakítása. Orbán Viktor optimistán nyilatkozott, kijelentve, hogy 2025 különleges és ígéretes év elé nézünk. Eközben a forint euróval szembeni árfolyama már hetek óta a 415-ös szint körüli tartományban ingadozik. A közelmúltban három új gazdasági adat is napvilágot látott, amelyek jelentős hatással lehetnek a jövőbeli kilátásokra:
Az ATV Start című műsorában Ilyés Márton közgazdásszal arról beszélgettünk arról, hogy a fenti három adat alapján gazdasági szempontból mit vár 2025-től.
Az idei évben bizonyos mértékű korrekció várható a gazdaságban. A magyar gazdaságban a fogyasztás serkentése a klasszikus eszköz, de ez általában gyorsan az infláció növekedéséhez vezet. Érdekes megfigyelni az első két adatot: Szijjártó Péter szerint a tavalyi év a második legjobb volt a beruházások ösztönzése szempontjából. Ez azonban aggasztó hír. A beruházásösztönző programok jelentős terhet rónak a költségvetésre, mivel rengeteg közpénz elköltésére van szükség a projektek támogatásához, ami elvonja a forrásokat a valódi beruházásoktól. Bár 2024 a második legjobb év volt a statisztikák szerint, a beruházások összessége 15 százalékkal csökkent Magyarországon. Míg az állami támogatásokkal megvalósuló beruházások jelentősek, a piaci kisberuházások drámaian visszaestek. Ez a jelenség a magyar gazdaság legnagyobb problémája, hiszen átcsoportosítás zajlik. A magyar vállalkozások óriási adóterheket és magas energiaárakat kénytelenek viselni, miközben a jól támogatott, jellemzően távol-keleti projektek dominálnak – mutatott rá Ilyés Márton az elemzésében.
A kimutatások szerint a Szijjártó által említett 4000 milliárd forintnyi beruházás felét 7 kínai vállalat valósítja meg, és a másik felét is jellemzően ázsiai cégek.
„Ennyit a semlegességről és a kiegyensúlyozottságról. Ezek a beruházások rendkívül alacsony hozzáadott értéket képviselnek a magyar gazdaság szempontjából, ami hozzájárul ahhoz, hogy a gazdasági struktúra gyenge. Nincs valódi versenyhelyzet, bizonyos piaci szereplők túlzott támogatást élveznek, míg mások aránytalanul magas adóterhekkel küzdenek, így a gazdaság nem képes a szükséges növekedési pályára állni” – fejtette ki véleményét a műsorban a közgazdász.
Régi és vitatott kérdés, hogy a külföldi cégek itteni tevékenysége összességében hoz vagy visz? Mert igaz, hogy munkahelyeket teremtenek, de ahhoz sok pénzt ad a magyar kormány is. Nyereségesen termelnek, de állítólag kiviszik a nyereséget.
Ilyés Márton a legutóbbi időszakban megjelenő jelentős beruházások kapcsán megjegyezte, hogy ezek a nagyvállalatok inkább "elviszik" a forrásokat. A magyar adófizetők pénzéből munkahelyenként 50 millió forintos állami támogatást kapnak, de ezzel az összeggel bárki képes lenne munkahelyet létrehozni. Amikor egy külföldi befektető az állami támogatások révén munkahelyeket teremt, majd minimális adózás után a profitját külföldre utalja, miközben a támogatott állásokban gyakran külföldi munkavállalók dolgoznak, az súlyos következményekkel jár a magyar gazdaság számára – summázta Ilyés Márton. Hozzátette, hogy természetesen léteznek olyan beruházások, amelyek a múltban értékes hozzájárulást nyújtottak a magyar gazdasághoz. A jelenlegi tendencia azonban aggasztó, és a kormány láthatóan "még nagyobb sebességre kapcsol" a támogatások terén.
Tíz nap múlva beiktatják Donald Trumpot, ami korszakhatárt is jelenthet. Komoly védővámokat jelentette be, ami az USA-ban is áremelkedést hozhat, válaszul az erősödő inflációra a FED kamatot emel, ettől a dollár erősödni fog, a forint viszont tovább gyengül.
"Ilyés Márton a műsorban kifejtette, hogy a helyzet a magyar gazdaság számára nem kedvező. Az egyik legfontosabb tényező, hogy a külpiacokhoz való hozzáférés biztosított legyen, és a vámháború, amelyre más országok is válaszul emelik a vámokat, komoly aggodalmakat vet fel. A magyar közbeszédben gyakran összemosódik a külpolitika és a gazdaság kérdése, pedig ezek nem annyira szorosan összefonódott területek. Különösen aggasztó, hogy Szijjártó Péter, aki a külügyminiszteri posztot tölti be, a magyar gazdaság szerkezetével foglalkozik, és ő határozza meg, hogy mely iparágak és szereplők formálják a gazdasági tájat."
Szeretné közvetlenül az ATV-től megismerni a legfrissebb eseményeket a legnépszerűbb hírcsatornáról? Iratkozzon fel hírlevelünkre, és mindig naprakész információkkal gazdagodhat!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés Kft., közönségarány, élő adatok, teljes népesség, napi szinten, 2024. január 1. és 2024. október 31. között, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)*