Szijjártó Péter véleménye szerint az Európai Unió Nyugat-Balkánnal kapcsolatos politikája nemcsak abszurd, hanem felelőtlen és kockázatos is. Az EU döntéseit és lépéseit kritikával illette, hangsúlyozva, hogy azok nem segítik elő a térség stabilitását és


A Külgazdasági és Külügyminisztérium legfrissebb közleménye alapján a tárca vezetője Zeljka Cvijanovic, a bosznia-hercegovinai államelnökség szerb tagja mellett folytatott megbeszélést. A közös sajtóértekezleten hangsúlyozta, hogy az Európai Unió Nyugat-Balkánra vonatkozó politikája nemcsak abszurd, hanem felelőtlen és komoly veszélyeket is rejt magában.

"Nyilvánvaló, hogy a Nyugat-Balkán stabilitása, békéje és nyugalma alapvető szerepet játszik Európa egészének biztonságában és stabilitásában. Ezzel szemben azonban folyamatosan érkeznek olyan brüsszeli és nyugat-európai döntések, valamint nyilatkozatok, amelyek alapvetően veszélyeztetik a térség nyugalmát és békéjét" - hívta fel a figyelmet.

Majd hangsúlyozta, hogy egy újabb biztonsági válság teljes mértékben kezelhetetlenné válna Európa számára. Éppen ezért Magyarország felelősségteljes szomszédságpolitikát alkalmaz, tudatában a régió stabilitásának rendkívüli fontosságának. Ennek alapja pedig a kölcsönös tiszteletre épülő folyamatos párbeszéd, amely elengedhetetlen a tartós béke és együttműködés megteremtéséhez.

"Fontos hangsúlyozni, hogy a szankciókkal való fenyegetőzés, valamint a demokratikusan megválasztott vezetők figyelmen kívül hagyása és megalázása nem teremt nyugalmat és stabilitást a térségben. Ellenkezőleg, ezek a lépések súlyos feszültségeket generálnak és rendkívül veszélyes helyzeteket idéznek elő."

Szijjártó Péter kifejtette, hogy ezért az EU Nyugat-Balkán-politikájában jelentős változásra van szükség, amellyel a közösség maga mögött hagyhatná ezt a "mélyen antidemokratikus gyakorlatot", és így végre nem a térségbeli vezetőkről, hanem velük beszélnének.

"Az Európai Unió minden tagállamának és brüsszeli intézményének kötelessége, hogy tiszteletben tartsa a nyugat-balkáni népek döntéseit. Fontos, hogy világosan kifejezzük: minden ország jogosult arra, hogy saját jövőjéről, sorsáról és vezetőiről saját maga döntsön. E döntések meghozatala során pedig semmiféle külső beavatkozás nem elfogadható, és nincs a helyén."

"Tiszteletben tartjuk a boszniai Szerb Köztársaság lakóinak demokratikus döntéseit. Ennek szellemében működünk együtt Milorad Dodik elnökkel és a boszniai Szerb Köztársaság vezetésével" - fűzte hozzá.

Illetve ismét hangsúlyozta, hogy a brüsszeli politika abszurddá vált a biztonsági kérdések tekintetében, hiszen míg Donald Trump amerikai elnök mindent elkövet azért, hogy visszatérjen a béke Európába, az európai politikusok akadályozni próbálják ezeket a törekvéseket.

"Sajnos ugyanez az abszurditás érhető tetten Brüsszel és az Európai Unió Nyugat-Balkán-politikájában" - vélekedett.

A miniszter ezután hangsúlyozta, hogy Magyarország és a boszniai Szerb Köztársaság közötti együttműködés rendkívül ígéretes lehetőségeket rejt magában.

Beszámolt arról is, hogy jelenleg három jelentős infrastruktúra-fejlesztési program van folyamatban, amelyek során a magyar vállalatok bevonását tervezik. Továbbá hangsúlyozta, hogy évente ötven diák számára nyílik lehetőség ösztöndíjas tanulmányok folytatására magyar egyetemeken a boszniai Szerb Köztársaságból.

Végül említést nyert, hogy nemrégiben véget ért egy jelentős mezőgazdaság-fejlesztési program, amely során 1800 boszniai gazda részesült összesen 14 milliárd forintnyi támogatásban. Ebből az összegből 54 magyar vállalat kínálatából több mint négyezer különböző mezőgazdasági eszközt vásároltak meg.

"Ez egy igazán előnyös helyzet, ahol mindkét fél nyerhet az együttműködés révén, ezért elkötelezettek vagyunk a folytatása iránt" - mondta.

Szijjártó Péter újságírói kérdésre válaszolva közölte, hogy az Egyesült Államok kereskedelmi képviselője által kiadott friss jelentéshez a tartalmi információkat az amerikai nagykövetségek szolgáltatták, ekként a Magyarországra vonatkozó, "hazugságot és álhíreket terjesztő" fejezeteket még David Pressman volt budapeti nagykövet diktálta.

„Senki sem vonja kétségbe, hogy az Egyesült Államok kiemelkedő közgazdászai gondosan rendezték a dokumentumot, azonban fontos megemlíteni, hogy a jelentéshez szükséges tartalmi információkat (...) David Pressman juttatta el Budapestről” – fogalmazott.

Az amerikai termékekre kivetett EU-s viszontvámok ügyében Magyarország egyedüli tagállamként nemet mondott az előterjesztésre, hangsúlyozva, hogy ez a lépés áremelkedést idézhet elő a kontinens területén. Ehelyett a magyar álláspont szerint sokkal fontosabb lenne, hogy aktívan tárgyalásokat folytassunk az Egyesült Államokkal a helyzet megoldása érdekében.

"Amikor valakit megsebeznek, mondjuk az egyik lábán, az nem a helyes megoldás, ha ő is kárt okoz a másik lábában. Sokkal bölcsebb, ha inkább arra összpontosít, hogy begyógyítsa azt a sebet, amit mások okoztak neki" - fogalmazott.

Related posts