A Színház- és Filmművészeti Egyetem immár 160 éve áll a művészetek szolgálatában.


Idén 160 éves fennállását ünnepli a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE). E jeles alkalomból február 26-án egy különleges gálaműsort szerveztek az Uránia Nemzeti Filmszínházban. Az eseményen a magyar kulturális élet kiemelkedő alakjai, valamint az egyetem jelenlegi és volt diákjai gyűltek össze, hogy közösen tisztelegjenek az intézmény gazdag öröksége és kiváló művészeti hagyományai előtt.

Oktatók, hallgatók, egykori és jelenlegi növendékek gálaműsora indította el azt az ünnepségsorozatot, melyben Oscar-díjas alkotókat bemutató vetítéstől kezdve kortárs nemzetközi filmfesztiválon és nemzetközi színházi workshopokon át a tudományos tanácskozásokig számos esemény kap helyet. Az évforduló keretében az egyetem az alumni tagoknak díszkitűzőt ajándékozott, továbbá jelenlegi osztályvezetője, Koltai Lajos operatőr részére címzetes egyetemi tanári címet adományozott.

"1865-ben, I. Ferenc József rendelete nyomán indult el hazánkban az intézményes színészképzés. A főigazgató 1864 novemberétől Festetics Leo volt, aligazgatója Gyulai Pál irodalomtörténész, író, kritikus, 1865-től titkára, elméleti és gyakorlati tanára, később aligazgatója Paulay Ede. Kezdetben a Nemzeti Színház bérházaiban kapott helyet, 1887-ben összevonták a Zeneakadémiával, s még Paulay halála előtti évben, 1893-ban az utódintézményként megalakult Színművészeti Akadémiának is ő lett az első főigazgatója Mihalovics Ödön időszakát követően. 1905-ben már Váradi Antal vezetése alatt költözött az intézmény a jelenlegi, Rákóczi úti épületbe - ami ma is a campusunk része. Az alapítás óta eltelt 160 év alatt az intézmény a színművészeti képzéseit filmes és televíziós, továbbá elméleti képzésekkel bővítette. Hevesi Sándor és Ódry Árpád korszaka után 1948-tól működik főiskolaként, 2000-től egyetemként, a 90-es évek végén elindul a doktori képzés is. 2020-ban alapítványi fenntartású magánegyetemmé alakul. Az intézményben számtalan kiváló színész, rendező, operatőr, dramaturg, film- és televíziós műsorkészítő tanulta a szakmát. Hála és köszönet az alapítóknak, s mindazoknak, akik könnyebb vagy nehezebb időkben hittek az intézményben" - ezekkel a szavakkal nyitotta meg az ünnepi rendezvényt prof. dr. Sepsi Enikő, az SZFE rektora.

Vidnyánszky Attila, az egyetem kuratóriumának elnöke, a jelenlévők előtt kifejtette az intézmény jövővel kapcsolatos vízióját: "A legfontosabb kihívás, amellyel szembenézünk, hogy megtaláljuk saját hangunkat, felismerjük egyediségünket, és ezt bátran felvállaljuk. Fontos, hogy nyitottak legyünk a világ izgalmas kezdeményezéseire és eredményeire, ezeket beépítve képzéseinkbe és alkotásainkba. Olyan programot szeretnénk kialakítani, amely kiemel minket a globalizált világban, vonzóvá téve intézményünket nemzetközi szinten is. Ezen kívül elkötelezettek vagyunk kincseink kutatása, ápolása és nemzetünk szolgálata iránt, itt Közép-Európában" - emelte ki.

Káel Csaba filmrendező, filmipari kormánybiztos, az egyetem egykori hallgatója, jelenleg a film- és televíziórendezés szakirány társosztályvezetője beszédében kiemelte az egyetem szerepét a magyar filmművészet nemzetközi sikerében, míg a Kulturális és Innovációs Minisztérium képviseletében felszólaló Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár az intézménynek a magyar kulturális örökség ápolásában és továbbadásában betöltött kiemelkedő szerepét méltatta.

Művészgenerációk találkozása a színpadon

Az ünnepi műsor nem csupán az egyetem sokszínűségét hirdette, hanem a mester és tanítvány közötti alkotói kapcsolat értékét is hangsúlyozta. A jelenlegi hallgatók és elismert művészek egy színpadra léptek, összekötve a múltat és a jelent, szimbolikusan átadva a stafétabotot a fiatalabb generációnak. A különleges esemény kezdetét Koncz Gábor, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, érdemes művész lenyűgöző verselőadásával adta meg. Ezt követően a hallgatók produkciói következtek, amelyek színes palettát kínáltak a közönségnek. Reviczky Gábor, a nemzet művésze, személyes emlékeivel gazdagította az ünnepséget, míg Oszvald Marika és a negyedéves Vajda Zoltán közös előadásában a Marica grófnő operett világát idézték meg, amelyet a közönség lelkesen fogadott.

Az ünnepség utolsó műsorszámaként Petőfi Sándor „Levél egy színész barátomhoz” című versét adták elő, melyet a neves színész és tanár, Major Tamás indított el egy hangfelvétel segítségével. Ezt követően az egyetem kiváló oktatói – Csikos Sándor, Oberfrank Pál, Szarvas József és Szirtes Balázs – valamint a harmadéves hallgatók álltak színpadra, hogy ezzel a produkcióval tisztelegjenek az intézmény kiemelkedő tanárai és a színészmesterség örök értékei előtt.

Az ünnepség második felvonásában az egyetem alumni közösségének tagjait üdvözölték. Az esemény fénypontjaként Szinetár Miklós, a Kossuth-díjas és kétszeres Jászai Mari-díjas rendező, aki a magyar színház- és filmművészet egyik legnagyobb alakja, tiszteletbeli alumni kitűzőt vehetett át dr. Sepsi Enikőtől, az egyetem rektorától.

A jubileumi ünnepség keretében oktatói tevékenységének elismeréseként címzetes egyetemi tanári címet vett át Koltai Lajos, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Balázs Béla-díjas magyar operatőr, rendező, érdemes művész.

Related posts