Észak-Macedónia külügyminisztere hangsúlyozta, hogy az ország stratégiai partnerként tekint az Egyesült Államokra, amely kulcsszerepet játszik a térség stabilitásában és fejlődésében.


Észak-Macedónia számára kiemelt jelentőséggel bír az Egyesült Államokkal való együttműködés, miközben elkötelezetten dolgozik az uniós csatlakozásért – nyilatkozta Timčo Mucunski külügyminiszter az Euronews The Europe Conversation című programjában.

Február hónap során Észak-Macedónia tartózkodott két ENSZ-határozat megszavazásától, amelyek Oroszország ukrajnai agresszióját elítélték. Az ország külügyminisztere hangsúlyozta, hogy ez a döntés azt a szándékot tükrözi, miszerint Észak-Macedónia az Európa bonyolult geopolitikai tájékán a legfontosabb partneréhez, az Egyesült Államokhoz kívánja igazítani álláspontját.

"Mivel az Európai Unión belüli közös kül- és biztonságpolitikában nem volt egyetértés, úgy döntöttünk, hogy stratégiai partnerünkkel, az Egyesült Államokkal összehangoltan szavazunk" - mondta Mucunski. "Támogatjuk Ukrajnát, és támogatjuk Ukrajna integritásának és területi szuverenitásának védelmét. Abban is egyetértünk, hogy meg kell találnunk a béke felé vezető utat."

Mucunski hangsúlyozta a Fehér Ház kulcsszerepét a folyamatban lévő tűzszüneti tárgyalásokban, miközben hangsúlyozta Ukrajna szuverenitásának tiszteletben tartását. "Teljes mértékben támogatjuk a Trump-kormányzat, Rubio külügyminiszter és az egész csapat által irányított erőfeszítéseket, hogy mielőbb békés megoldásra jussunk. Meggyőződésem, hogy az Egyesült Államoknak rendkívül felkészült diplomatái vannak" - fogalmazott Mucunski. "Végső soron Ukrajna egy független állam, amelynek magának kell meghoznia a döntéseit" - tette hozzá zárásként.

Az Egyesült Államokkal való szoros kapcsolata ellenére Mucunski elmondta, hogy Észak-Macedónia továbbra is elkötelezett az európai célkitűzések mellett. Elmondása szerint Észak-Macedónia külpolitikájának három fő pillére van. "Ezek egyike az EU közös kül- és biztonságpolitikájához való 100%-os igazodás. A második a NATO-tagságunk. A harmadik pedig a stratégiai partnerségünk. Hivatalos stratégiai partnerségünk van az Egyesült Államokkal" - mondta.

Észak-Macedónia 20 évvel ezelőtt kérte az uniós tagságot, és el is érte a tagjelölt státuszt, de az ország csatlakozása megrekedt a Bulgáriával folytatott viták miatt.

"Ha bízunk abban, hogy vannak intézményi garanciák, és hogy a szomszédunk, Bulgária, ugyanazon szabályok szerint játszik, mint mi, amikor a kisebbségi jogok védelméről van szó, különös tekintettel a bulgáriai macedón kisebbségre, akkor nem az alkotmánymódosításokról van szó, hanem arról, hogy megtaláljuk az előre vezető utat" - mondta Mucunski.

Mucunski azonban egyértelmű válaszokat követelt. "Ez lesz a végső kompromisszum? Honnan tudjuk, hogy ha ezek az alkotmánymódosítások megtörténnek, akkor nem vétóznak meg minket fél évvel vagy egy évvel később egy kétoldalú kérdés miatt?" Szkopje és Görögország között szintén újabb feszültségek vannak az ország elnevezése miatt, mivel egyes miniszterek nem hajlandóak használni az "észak" előtagot, annak ellenére, hogy a preszpai megállapodás lezárta az elnevezéssel kapcsolatos három évtizedes vitát. "Soha nem fogom tudni azt mondani, hogy örülök a preszpai megállapodásnak, hogy jónak tartom a preszpai megállapodást, vagy hogy igazságos megváltoztatni egy nemzet nevét, különösen a 21. században" - mondta a külügyminiszter. "De végül is külügyminiszterként és jogászként megértem, hogy a pacta sunt servanda elve érvényesül, és hogy a megállapodásokat be kell tartani, különösen a nemzetközi közjogban. Alapvető elv."

Mucunski kiemelte az EU bővítésének jelentőségét, különösen Oroszország egyre növekvő befolyása miatt a Balkánon. „A bővítés számos okból elengedhetetlen, de a biztonsági aspektusok közül talán a leglényegesebb, hogy mérsékeljük Oroszország ártó hatását a térségünkben” – nyilatkozta. „Az orosz befolyás, különösen itt nálunk, rendkívül olcsó, és jól tudják, hogyan használják ki ezt a helyzetet.”

A Görögországgal és Bulgáriával kapcsolatos kétoldalú problémák mellett az Európai Bizottság hangsúlyozta az igazságszolgáltatás függetlenségének megerősítése terén tapasztalt korlátozott előrehaladást. Emellett komoly aggodalmait fejezte ki a korrupciós ügyekkel kapcsolatban is. E két tényezőt akadályozónak tartja az EU-hoz való csatlakozási tárgyalások megkezdésében.

Related posts