Svájci neves újságíró: Budapest Trump beiktatása óta Európa globális központjává vált - Mandiner


Roger Köppel, a Weltwoche főszerkesztője, érdekes eszmecserét folytatott lapunk igazgatójával, Szalai Zoltánnal.

Ismét a tekintélyes svájci magazin, a Weltwoche napindító műsora, a Weltwoche Daily vendégül látta lapigazgató-főszerkesztőnket. Szalai Zoltán és Roger Köppel, a Weltwoche főszerkesztője, egy izgalmas beszélgetést folytattak Donald Trump Európai Unióra gyakorolt hatásáról.

"A vonalban Budapest, Budapest, amely az utóbbi időszakban, Donald Trump amerikai elnök hivatalba lépése óta, mintha Európa globális középpontjává vált volna" - kezdte a beszélgetést Köppel, majd rákérdezett Szalaira, hogy mi a legégetőbb közéleti téma Magyarországon. Szalai Zoltán így válaszolt: itthon is a nemzetközi kérdések állnak a középpontban, "Donald Trump, az amerikai események, az új jogszabályok és rendeletek", de Németország helyzete is kiemelt fontosságú.

Németországban egyre inkább átalakul a migrációval kapcsolatos szemléletmód. A hagyományos nézetek mellett új perspektívák és megközelítések jelennek meg, amelyek tükrözik a társadalmi, gazdasági és politikai változásokat. A migránsok hozzájárulása a gazdasághoz, a kulturális sokszínűség értéke, valamint a társadalmi integráció fontossága mind hangsúlyosabb szerepet kap a közbeszédben. Az új generációk és a különböző közösségek találkozása folyamatosan formálja a társadalmi diskurzust, és a migráció kérdése már nem csupán problémaként, hanem lehetőségként is értelmezhető. E fejlődés tükrében a jövőbeni politikai döntések és a társadalmi hozzáállás is jelentős változásokon mehetnek keresztül.

A kérdésre, hogy Donald Trump győzelme mit jelenthet Magyarország számára, Szalai kifejtette: a magyarok "nagy reményekkel tekintettek Trumpra", mivel eddig úgy érezték, hogy "az amerikai politikai elitek gyakran megmondják, hogyan kellene élniük a magyaroknak, és ha valami nem felelt meg a demokratikus adminisztráció elvárásainak, akkor azonnal megérkeztek a kritikák". "Örömteli, hogy ennek vége szakad" – tette hozzá. Szalai hangsúlyozta, hogy Magyarország és az Egyesült Államok szoros szövetségben állnak, és sosem feledkeznek meg arról a jelentős támogatásról, amit a rendszerváltás időszakában kaptak az USA-tól. Kiemelte, hogy a magyarok "baráti kapcsolatokban" és "szorosabb együttműködésben" bíznak a jövőben.

A fókuszt az európai színtérre helyezve Köppel megjegyezte: a német vagy épp a francia médiában

Szalai erre úgy reagált: látszik, hogy "az Európai Unió teljesen felkészületlen", és nem akarja tudomásul venni, hogy a világ változik, "új világ jön létre, amely tranzakcionális politikára épít, amelyben dealeket akarnak kötni, amelynek már nem ideologikus a világnézete".

A beszélgetés ezután Németországra terelődött, ahol Szalai kifejtette, hogy bár hosszú ideje baráti viszonyt ápol az országgal, jól beszéli a nyelvet és figyelemmel kíséri a sajtót, mégis „nem érti a német politikai helyzetet”. Rámutatott, hogy jelenleg „felfordulás” tapasztalható, mivel a lakosság kezd belefáradni a migrációval kapcsolatos kihívásokba. „Egy politikai párt igyekszik megoldani ezt a problémát, javaslatokat tesz, és ha valaki ezt támogatja, az sokakban ellenérzéseket vált ki.” Szalai itt a múlt szerdai eseményre utalt, amikor a CDU a Bundestagban az AfD-vel közösen szavazott egy szigorú bevándorláspolitikai nyilatkozatra, amiért a CDU komoly kritikákat kapott.

Related posts