Meglepetéssel tölthette el az F1 egyik frissen kinevezett csapatfőnökét a hír, amely számos jelentős átalakulást hoz számára. Az új kihívások és a változások világa mostantól a mindennapjaiba is belép.

A hétvégi Belga Nagydíj különleges esemény lesz, hiszen nem csupán Laurent Mekies lép először a Red Bull Racing csapatfőnökeként, hanem Alan Permane is megkezdi vezetői pályafutását a Racing Bulls élén. A 58 éves szakember, aki Mekies utódjaként érkezik, így újra összefonódik régi barátjával a csapatfőnökök sorában. Permane célja, hogy a faenzai istálló irányvonalát folytassa, amelyen eddig is haladtak, biztosítva ezzel a folyamatos fejlődést és eredményességet.
Az 1989 óta a Forma-1 világában tevékenykedő szakember pályafutása jelentős részét Enstone-ban töltötte, ahol a Benetton, Renault, Lotus és Alpine csapatok különböző időszakaiban dolgozott. Két évvel ezelőtt Otmar Szafnauer csapatfőnökkel közösen távozott, majd 2024 januárjától a Racing Bulls versenyigazgatójaként folytatja karrierjét. A Belga Nagydíjon viszont már a Red Bull testvércsapatának csapatfőnökeként lép színre.
"Számos érzelem kavargott bennem a hírek hallatán: meglepetés, büszkeség és öröm. Hihetetlen érzés, hogy mások úgy vélik, készen állok arra, hogy irányítsam ezt a csapatot, és hogy van bennem a potenciál ehhez. Hálásan köszönöm a Red Bull Austria vezetésének, különösen Oliver Mintzlaffnak és Helmut Markónak, valamint Laurentnak, hogy támogattak és hittek bennem. Ez a hét igazán felejthetetlen volt" - osztotta meg gondolatait az Autosportnak adott exkluzív interjúban.
A volt versenyigazgató elmondta, hogy a Mekies és a vezérigazgató Peter Bayer által létrehozott szilárd csapatstruktúra könnyíti a helyzetét, és nem is akar változtatni az eddigi úton. "A terv az, hogy minden megy tovább úgy, ahogyan eddig. Laurent és Peter fantasztikus munkát végzett ezzel a csapattal az elmúlt 18 hónapban, ami a versenyképesség növekedéséhez vezetett. A tervem, hogy ezt folytatom, és ugyanazon az ösvényen tartom a csapatot, amelyen eddig haladt."
"Ez egy fantasztikus csapat, és biztos vagyok benne, hogy a Red Bull vezetősége rendkívül elégedett azzal, ahogyan a csapat működik. Nagy büszkeséggel tölt el minket, hogy versenyképességünket elismerik. A célunk az, hogy a középmezőny élvonalában tartsuk magunkat, és határozottan harcolunk ezért a célért, amelyet az év hátralévő részében is folytatni fogunk. Ami engem illet, ez a kihívás valószínűleg több utazással jár majd. Jelenleg főként Milton Keynes-ben tartózkodom, míg korábban Olaszországban töltöttem el egy kis időt, de mostantól biztosan megosztom az időmet a két központ között. Valószínűleg Faenzában fogok több időt tölteni, mivel a csapat nagy része ott dolgozik."
Bár Permane tapasztalata alapján nehéz újdonságokat bemutatni a Forma-1 világában, a csapatfőnöki szerep mégis mindenki számára jelentős előrelépést jelent. Éppen ezért nem hagyja figyelmen kívül az ezzel járó kihívásokat és felelősségeket.
A sportigazgatói pozíció valóban szilárd alapokat nyújt, de ez csupán a kezdet. Sportigazgatóként 60-70 ember felelőssége nehezedik a válladra, részt veszel FIA-bizottságok munkájában, szoros együttműködésben dolgozol az FIA-val és a felügyelőkkel. Jelen vagy a büntetések és óvások kezelésénél, valamint hasonló helyzetekben. Ezért bár a sportigazgatói tapasztalatok nélkülözhetetlenek, a feladat ennél sokkal összetettebb. Rengeteg új kihívás vár rám, de biztos vagyok benne, hogy készen állok, és bízom benne, hogy sikeresen fogom végezni a munkámat.
A Racing Bulls egyelőre nem nevez ki új versenyigazgatót, helyette Mattia Spini vezető versenymérnök veszi át Permane korábbi feladatait. "Mattia feljebb lép. Ő egy kiváló vezető versenymérnök, és szeretne több mindent csinálni, amihez egyértelműen megvannak a képességei. A csapat ezen oldalába elkerülhetetlenül jobban bevonódok majd, mint amennyire Laurent tette, különösen kezdetben, csak hogy biztosítsam, a lehető legsimább legyen az átmenet. De egyáltalán nem aggódom. A pályán dolgozók kapcsolata Milton Keynes és Faenza között nagyon erős" - mondta Permane.
A mérnöki háttérrel rendelkező szakember kinevezése után barátja, Jonathan Wheatley, aki az Audi csapatfőnökeként dolgozik, megosztott egy közös fényképet róluk. A képen a 1995-ös világbajnoki címet ünneplik Michael Schumacherrel. Az Autosport is érdeklődött Permane véleménye iránt ezzel kapcsolatban.
Az ominózus fotó:
Együtt nőttünk fel, és közösen éltük át a fiatal felnőttkor izgalmait. Mindketten Michael autóján dolgoztunk, ami sok szép emléket hozott. Akkor én elektronikai mérnökként tevékenykedtem, míg Jonathan a kettes számú szerelőként segítette a munkát. Itt kezdődött a barátságunk, amely számos közös projekten keresztül bontakozott ki a Benettonnál, majd később a Renault-nál. Ő aztán a Red Bullhoz igazolt, most pedig az Audinál folytatja pályafutását.
"Őszintén szólva, nem - válaszolta Permane, amikor megkérdezték tőle, hogy Wheatley-hez hasonlóan ő is vágyott-e korábban csapatfőnöki szerepre. - Inkább technikai vagy sportszakmai beállítottságú voltam. De most, hogy ez megtörtént, igazán élvezem. Nagyszerű kihívás vár rám, és már alig várom, hogy nekivágjak."