Az Egyesült Királyságban egy új kezdeményezés keretében a személyiséghez való jog bevezetését tervezik, amely célja az egyének jogainak védelme és a személyes adatok biztonságának garantálása.


A brit kormány konzultációt indít a híres személyek hangjának, képének vagy munkáinak technológiai ellenőrzéséről. A művészek "személyiséghez való jogot" szerezhetnek a mesterséges intelligencia védelmének felülvizsgálata során.

Az Egyesült Királyság kormánya jelenleg fontolóra veszi a "személyiséghez való jog" bevezetésére irányuló kezdeményezéseket, amelyek célja, hogy megakadályozzák a mesterséges intelligenciával foglalkozó cégek által olyan termékek kifejlesztését, amelyek mások, köztük neves művészek és hírességek jellegzetességeit másolják. A miniszterek a jövő héten konzultációs folyamatot indítanak el a szerzői jogi szabályozás korszerűsítéséről, amely meghatározza, hogy a technológiai cégek hogyan használhatják fel a mesterséges intelligencia modellek betanításához szükséges tartalmakat. A munkáspárti kormány várakozásai szerint a következő két év során jogszabályt terjesztenek elő ebben a témában.

A konzultáció során a kormány terveit jól ismerő források szerint a művészek és alkotók védelmének érdekében új intézkedések bevezetését fontolgatják. Ezek az intézkedések arra irányulnak, hogy megakadályozzák olyan mesterséges intelligencia-algoritmusok kifejlesztését, amelyek képesek utánozni híres személyek vagy csoportok hangját, megjelenését, illetve más egyedi jellemzőit. A konzultáció egyik kulcsfontosságú eleme egy új jogi keretrendszer kialakítása, amely biztosítaná a jogi védelmet a kreatív iparágak és a mesterséges intelligencia szektor számára egyaránt. E mechanizmus célja, hogy lehetőséget teremtsen a tartalom szélesebb körű engedélyezésére azok számára, akik szívesen engedik, hogy munkáikat felhasználják, amennyiben ezért díjat kapnak, ugyanakkor védelmet nyújtana azoknak is, akik ellenzik, hogy az anyagukat mesterséges intelligenciás modellek tanulmányozására használják.

A miniszterek arra készülnek, hogy megvizsgálják egy olyan mechanizmus legjobb technikai megoldásait, amely megakadályozza, hogy a jogtulajdonosok véletlenül hátrányos helyzetbe kerüljenek. Különösen fontos, hogy azok, akik nem szeretnék, hogy az anyagaik letölthetők legyenek, ne szenvedjenek el láthatóságvesztést az interneten. A kormány konzultációjának másik fő célja, hogy növelje a transzparenciát a mesterséges intelligenciával foglalkozó cégek által felhasznált tartalmak körül. Az iparági vezetők hangot adtak aggodalmaiknak minden olyan rendszerrel kapcsolatban, amely lehetőséget adna a mesterséges intelligenciát fejlesztő vállalatoknak, hogy szabadon gyűjtsenek anyagokat az interneten, algoritmusok képzésére, anélkül, hogy a kiadók és művészek explicit beleegyezését kérnék. A kormányzati konzultáció során várhatóan kerülik az "opt in" és "opt out" kifejezések használatát a tervezett jogi keretrendszer ismertetésére.

A konzultáció rendkívül izgalmas és ellentmondásos témákat vet fel, mivel a kreatív iparágak vezetői – a kiadói és zenei szektortól kezdve a film- és fotóiparig – már most is aggodalommal figyelik, hogy a technológiai vállalatok "elcsábítják" az ő munkájukat a mesterséges intelligencia modellek képzése érdekében. Bármilyen olyan jel, ami arra enged következtetni, hogy a kormány a mesterséges intelligencia cégek érdekeit helyezi előtérbe, komoly felháborodást vált ki, hiszen ez a lépés a kreatív iparág, amely az Egyesült Királyság gazdaságának 125 milliárd fontot kitevő szegmense, súlyos következményekkel járhat. A konzultáció célja, hogy minél szélesebb körű és nyitott párbeszédet generáljon, lehetőséget biztosítva a szakmában jártas egyéneknek, hogy kifejtsék véleményüket és hozzájáruljanak a diskurzushoz.

A kreatív ipar vezetői már most aggasztónak találják a "jogfenntartás" fogalmát, mivel attól félnek, hogy ez a terminológia felváltja azt a hagyományos nézetet, miszerint a cégek és művészek "lemondanak" a tartalmaik védelméről. Figyelmeztetnek arra, hogy a szerzői jogtulajdonosok sokszor nincsenek is tisztában azzal, kik használják fel a munkáikat, ami megnehezíti a jogi védelem érvényesítését. Ez a helyzet akár lehetetlenné is teheti a jogfenntartásra vonatkozó lehetőségek kihasználását.

Related posts