Sg.hu - Az Európai Unió lassú 5G bevezetése hátráltatja a teljes mobilszektor fejlődését.


A távközlési szolgáltatók és a modern összeköttetések iránt érdeklődő ipari vállalatok egyaránt aggodalommal figyelik, hogy az Európai Unió üteme az 5G-hálózatok kiépítésében jelentősen lemarad más globális régiókhoz képest. A barcelonai Mobil Világkongresszuson részt vevő szolgáltatók sürgetően kérték az Európai Bizottságot, hogy fokozza erőfeszítéseit a nagysebességű mobilinternet-technológia fejlesztésének elősegítése érdekében, hangsúlyozva, hogy a jövő digitális gazdasága szempontjából elengedhetetlen a gyors és megbízható hálózati infrastruktúra biztosítása.

A GSMA, a globális távközlési iparág képviselője, előrejelzése szerint 2024 végére az európai mobilkapcsolatok körülbelül 30%-a 5G technológián keresztül fog működni. Ez az arány ugyan meghaladja a világátlagot, amely 24%, azonban jelentősen elmarad Észak-Amerika 60%-os és a számos kelet-ázsiai országban tapasztalható 50% feletti értékektől. Dario Betti, a Mobile Ecosystem Forum vezetője kiemelte, hogy a teljesítménybeli eltérések még szembetűnőbbek: míg Dél-Koreában az átlagos 5G sebesség eléri a 400 Mbps-t, addig Európában ez csupán a felére tehető.

Néhány európai ország már előrébb jár az 5G technológia bevezetésében, például Dánia 40%-os, míg Németország 50%-os előrehaladással büszkélkedhet. Ugyanakkor John Giusti, a GSMA szabályozási vezetője figyelmeztetett, hogy a kontinens, amely az 1990-es évek elején éllovas volt a 2G mobilhálózatok telepítésében, "továbbra is lemaradt más régiókhoz képest". Elemzők és iparági szakértők szerint az európai 5G fejlődésének legnagyobb akadálya a távközlési piac széttagoltsága. Míg Kínában és az Egyesült Államokban csupán három jelentős szolgáltató működik, Európában több száz kisebb cég van jelen, ami komoly problémát jelent, mivel az 5G bevezetése hatalmas beruházásokat igényel, amelyeket a kisebb szereplők nem tudnak fedezni – mondta Thomas Husson, a Forrester tanácsadó cég elemzője.

Ráadásul Betti szerint hatással volt egyes országok azon döntése, hogy biztonsági aggályok miatt kizárják a kínai hálózati hardvergyártókat, a Huaweit és a ZTE-t. A szolgáltatóknak el kellett távolítaniuk a gyártók eszközeit a hálózataikból, és "alternatív beszállítókhoz, például a Nokiához és az Ericssonhoz kellett fordulniuk, gyakran magasabb költségekkel és potenciális késedelemmel a telepítésben" - tette hozzá. A fogyasztók és egyes vállalkozások körében az 5G iránti lelkesedés hiánya a 2020-as bevezetés óta szintén szerepet játszik. Erős kereslet nélkül "az üzemeltetők nehezen tudják megtéríteni" a befektetéseiket - mondta Husson.

A magasabb energiaszámlákkal küzdő európai szolgáltatók számára komoly kihívást jelent, hogy a drága 5G-beruházásokat belefoglalják pénzügyi terveikbe. Marc Murtra, a spanyol telekommunikációs óriás, a Telefonica vezérigazgatója hétfőn hangsúlyozta, hogy a "túlzott szabályozás és az iparági megtérülés hiányosságai" miatt Európa technológiai versenyképessége csökken. Az olyan eszközgyártók, mint az antennák és a különböző hálózati infrastruktúrák szállítói, szintén szenvednek az üzemeltetők pénzügyi problémáinak következményeitől. Az ipari szektor szereplői pedig nem tudják kihasználni az 5G várható előnyeit, mint például a gyártási folyamatok automatizálását, a kiterjesztett valóság alkalmazásait, vagy a gépek és elektronikai berendezések meghibásodásának csökkentésére irányuló prediktív karbantartást lehetővé tevő adatokhoz való hozzáférést.

Mivel egyes versenytársak már a 6G-t, a mobil szélessávú internet következő generációját tartják szem előtt, amely még nagyobb sebességet kínál, Európa hátránya "fontos következményekkel jár" - mondta Betti, aki szerint ez "az európai digitális infrastruktúra sokkal komolyabb gyengeségének tünete". A GSMA várakozásai szerint az 5G 2026-ra az európai mobilkapcsolatok több mint felét, 2030-ra pedig 80 százalékát teszi majd ki. Az 5G+, a technológia régebbi 4G hálózatoktól független, "önálló" változata, az 5G+ kilátásai azonban kevésbé egyértelműek.

A távközlési szektor szereplői abban bíznak, hogy a mesterséges intelligencia-alkalmazások, melyek robusztus hálózatokat igényelnek, új impulzust adnak Brüsszelnek, hogy enyhítse az üzemeltetőkre vonatkozó szabályozási szigorúságot. "Az Unió egy fontos kereszteződéshez érkezett" - fogalmazott Giusti, a GSMA képviselője. Úgy véli, hogy az Európai Bizottságnak sürgősen lépéseket kellene tennie, különösen a digitális egységes piac kibővítése érdekében, hogy a mobilipar számára lehetővé váljon a szolgáltatások határokon átnyúló és pán-európai szintű fejlesztése és bevezetése. Murtra, a Telefonica képviseletében hozzátette: "Itt az idő, hogy a nagy európai távközlési vállalatok előtt megnyissuk a konszolidáció és a növekedés kapuit a technológiai fejlődés érdekében."

Related posts