Óriási kihívások várnak a brit gazdaság újbóli fellendítésére - Világgazdaság
A kormány merész célokat tűzött ki a gazdaság fellendítésére, ám a munkaerőhiány komoly akadályt jelent a tervek megvalósításában. Különösen az építőiparban mutatkozik meg ez a probléma, ahol ha nem történik sürgős és jelentős átalakulás, a szektor teljesítőképessége néhány éven belül drámai módon csökkenhet.
Az építőipari munkaerő drámai hiánya komoly kihívások elé állítja a brit kormány ambiciózus célkitűzését, miszerint 2029-ig 1,5 millió új lakás építése valósuljon meg Angliában. Ez a projekt kulcsfontosságú lenne a brit gazdaság fellendítéséhez, ám a szakemberhiány jelentős akadályt képezhet e terv megvalósításában.
Keir Starmer, a Munkáspárt vezetője, a júliusi választások során a gazdasági növekedés ösztönzésére, az infrastruktúra fejlesztésére és a közszolgáltatások helyreállítására tett ígéretekkel nyerte el a választók bizalmát. Az építőipar jelentős szerepet játszik a gazdaságban, hiszen a bruttó hazai termék 6 százalékát képviseli, ugyanakkor más iparágak fejlődését is elősegíti.
Bár a fejlesztők üdvözlik a brit tervezési rendszer megújítására és az építési területek szabadabbá tételére irányuló elképzeléseket, sokan úgy vélik, hogy Starmer kormányának ambíciói csak akkor válhatnak valóra, ha sikerül kezelniük a sürgető munkaerő- és készséghiány problémáit - állapítja meg a Reuters elemzése.
Colin Cole, a Lioncourt Homes vezetője úgy véli, hogy...
A brit építőiparban a szakképzett munkaerő jelentős része fokozatosan eléri a nyugdíjkorhatárt, ami komoly kihívások elé állítja a szektort. Az építők szövetsége előrejelzése szerint az elkövetkező 10-15 év során körülbelül 500 ezer dolgozó vonul nyugdíjba, ami a teljes munkaerő-állomány negyedét jelenti. Ez a tendencia sürgető szükségessé teszi a fiatal szakemberek képzését és bevonzását, hogy a jövő építőipara fenntartható maradhasson.
A helyzet orvoslásához Nagy-Britanniának újra kell értékelnie a bevándorlási és oktatási politikáit. Ipari szakértők és üzleti vezetők véleménye szerint a brit oktatási rendszer nem képes megfelelően felkészíteni az építőipari szakemberek következő generációját a szükséges készségekkel és tudással.
A kormány bejelentette, hogy 32 új szakképzési központot hoz létre, célja pedig, hogy 2028-ig évente 5000 új diák végezhesse el a gyorsított képzéseket a hiányszakmák területén, különösen az építőiparban. Azonban a Home Builders' Federation statisztikái arra utalnak, hogy a valóságban csak minden negyedik nappali tagozatos építőipari tanfolyamot elvégző fiatal talál munkát a képzés befejezése után. Az építőipari képzési tanács jelentése szerint a 2022-2023-as tanévben körülbelül 33 600 diák vett részt hosszú távú képzési programokban, ami jelentősen elmarad a szükséges 50 ezer főtől, amely a programok fenntartásához elengedhetetlen lenne.