Üresen álló etetők: hová lettek kertünk csicsergő lakói? | Sokszínű vidék


A madárbarát kertekben gyakran tapasztalható, hogy az etetők nagy része üresen áll, vagy csupán néhány madár és faj látogatja meg a megszokott étkezési helyeket. Az élelmiszer kihelyezésekor sokkal csekélyebb a madarak felbukkanása, mint ahogyan azt korábban megszoktuk.

A madárvonulás, valamint az Európa északi és középső régióiban tapasztalható enyhe, hómentes időjárás együttes hatása miatt nincsenek madarak az etetőkön, tájékoztatta a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülethez (MME) az MTI-t.

Az utóbbi évek tapasztalatai alapján a klímaváltozás következményeként a tél sokkal enyhébb és hómentesebb lett, mint korábban. Ennek következtében a délebbre húzódó énekesmadár-csapatok, mint például a fenyőrigó, a fenyőpinty, a csonttollú és a keresztcsőrű, késlekedhetnek, vagy akár teljesen elmaradhatnak a Kárpát-medencébe való érkezésükkel. A természet ezen dinamikus változása a madárvilág migrációs szokásait is jelentősen befolyásolja.

Elmagyarázták, hogy miért nem találkozunk a téli madárvendégekkel.

A madárhiány érzése még inkább felerősödik az enyhe magyar időjárás következtében, amely lehetővé teszi, hogy a madarak késő ősszel és télen is könnyedén rátaláljanak táplálékra. Ennek köszönhetően nem keresik annyira a lakott területeket, hiszen a természet kínálta lehetőségek bőségesek. Ezen kívül a harmadik tényezőt az őszi madárvonulás jelensége adja, amely szintén hozzájárul a madarak hiányának érzéséhez.

Az etetési időszak november-decemberi kezdetekor a hazai vonulók és részleges vonulók - többek között a fekete rigók, a vörösbegyek, az erdei pintyek és az énekes rigók - már elhagyták az országot.

Az üres etetők helyzete részben a Magyarországon élő énekesmadarak túlélési stratégiájának tudható be. Amikor egy hidegfront közeledik – amelyet már egy-két nappal korábban, akár ezer kilométernyi távolságból is érzékelnek – ezek a madarak szinte egy időben kezdik meg a migrációt a délebbi országok irányába.

A négy említett tényező összhangja eredményezi azt az érzést, hogy az énekesmadarak szinte eltűntek: az etetők többsége üresen áll, vagy csupán a megszokott létszámhoz képest jóval kevesebb madár és faj látogatja meg a kihelyezett eleséget.

Az etetőket felkereső madarak viselkedésében nemcsak az évenkénti változások figyelhetők meg, hanem a bioritmusuk is jelentős ingadozásokon mehet keresztül egy-egy évad során, sőt, még egy-egy órán belül is eltérhet a megszokott mintázattól.

Bármikor előfordulhat azonban, hogy az etetőket újra nagyobb számban látogatni kezdik a madarak, ezért fontos, hogy mindig felkészülten várjuk őket. Van egy csemege, amit mindennél jobban kedvelnek, az pedig a házi készítésű madárkalács, aminek az elkészítését lépésről-lépésre megmutatjuk.

Related posts