Osztrák kormányválság: a tárgyalások lezajlottak, és az események felgyorsultak.
Ausztriában a belpolitikai válság mélypontja után úgy tűnik, hogy a megoldás küszöbén állunk. Alexander Van der Bellen államfő, aki korábban más irányvonalat képviselt, most váratlan lépést tett: a radikális jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnökét, Herbert Kicklt kérte fel a kormányalakításra. Kickl örömmel fogadta el a megbízatást, és máris elkezdte a koalíciós tárgyalásokat a konzervatív Ausztriai Néppárttal (ÖVP).
Alexander Van der Bellen hétfő délelőtt csupán egy órácskát szentelt a jövőbeli tervekről való eszmecserére a Szabadságpárt elnökével. A megbeszélés helyszíne az egykori császári rezidencia, a Hofburg volt, ahol az államfő tájékoztatta a hazai és nemzetközi sajtó képviselőit a találkozó lényegéről. Kickl a megbeszélést követően várhatóan később osztja meg a részleteket és fejleményeket.
Van der Bellen nyilatkozatában kiemelte, hogy az elmúlt hónapok kormányalakítási nehézségei után az országban "új helyzet" jött létre.
A történtek fényében a leglényegesebbnek azt tartotta, hogy Ausztria rendelkezzen egy stabil parlamenti többséggel és egy elkötelezett kormánnyal, amely készen áll a munkára. Ezzel összefüggésben rávilágított az eddigi kormányalakítási próbálkozások kudarcára. Kifejtette, hogy a szeptemberi választások után nem a győztes Szabadságpárt vezetőjét bízta meg a kormányalakítással. Ezt azzal indokolta, hogy sem Karl Nehammer konzervatív Néppártja, sem a legnagyobb ellenzéki erő, a szociáldemokrata SPÖ nem volt hajlandó koalíciós megállapodásra lépni az FPÖ-vel.
Ennek nyomán "új helyzet" alakult ki, és ezzel indokolta, hogy most a Szabadságpárt vezetőjét bízta meg kormányalakítással. Döntését szavai szerint megkönnyítette az is, hogy
Az ÖVP vezetése alatt Nehammer lemondása után a párt váratlanul módosította korábbi, az FPÖ-vel való együttműködést határozottan elutasító pozícióját.
Az újonnan megválasztott elnök, Christian Stocker, a nyilvánosság előtt kifejezte, hogy pártja kész elfogadni a kisebbik koalíciós partner szerepét.
Van der Bellen kifejtette, hogy Kickllel közösen áttekintették az országot foglalkoztató legégetőbb problémákat. E témák között kiemelte a gazdasági helyzet alakulását, a munkanélküliség kérdését, valamint a súlyos költségvetési és geopolitikai kihívásokat, amelyek komoly hatással vannak az ország jövőjére.
Az elnök még előző nap az esetleges megbízás feltételeként említette a vélemény-, illetve sajtószabadság tiszteletben tartását, és nem utolsósorban az Európa melletti elkötelezettséget. Részleteteket nem közölt.
Alexander Van der Bellen bejelentette, hogy Herbert Kickl hamarosan elindítja a koalíciós tárgyalásokat a Néppárttal. Az elnök ígérete szerint a folyamat részleteiről folyamatos tájékoztatást fognak adni a közvéleménynek.
A két politikai alakulat 2017 és 2019 között, egészen a hírhedt Ibiza-botrány kitöréséig, közösen irányította az országot Sebastian Kurz néppárti kancellár vezetésével. E periódus alatt a koalíció kisebbik tagja a Szabadságpárt volt, amelynek élén Herbert Kickl állt, aki a belügyminisztérium irányításáért felelt.
Elemzők véleménye szerint az FPÖ-elnök "sikerre van ítélve". A Szabadságpárt és a Néppárt koalíciójának lehetséges alternatívája szinte kizárólag az új választások kiírására korlátozódik, ám Ausztria jelenlegi súlyos gazdasági és költségvetési helyzete miatt ez a lépés aligha tekinthető reálisnak.