Orosz forrásokat biztosít Franciaország számára, hogy azok Ukrajnában fegyverkezésre használhassák.


Franciaország az orosz vagyonok befagyasztott kamatainak felhasználásával idén újabb 195 millió eurós keretet biztosít Ukrajna katonai támogatására – nyilatkozta Sébastien Lecornu védelmi miniszter a La Tribune Dimanche című hetilapban közzétett vasárnapi interjújában.

Ez az összeg "155 milliméteres lövedékek és AASM siklóbombák szállítást teszi lehetővé, amelyekkel az ukrán Mirage 2000-eseket szerelik fel" - közölte a tárcavezető, utalva a régi felszerelések, "elsősorban az AMX-10RC harckocsik és a páncélozott harcjárművek (VAB)" lecserélésének felgyorsítására is.

Az újabb támogatási csomagot Párizs jelentette be, miután Donald Trump amerikai elnök úgy döntött, hogy befagyasztja az Egyesült Államok Kijevnek nyújtott katonai és hírszerzési segélyeit. Sébastien Lecornu, a francia védelmi miniszter, a döntést "nagy csapásként" értékelte Ukrajna számára. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy fontosnak tartja a Párizs és Washington közötti kapcsolatok fenntartását, ezért a közeljövőben Washingtonba utazik, hogy megbeszéléseket folytasson.

"Továbbra is szövetségesünknek tekintem (az Egyesült Államokat), a nagy kiszámíthatatlansága ellenére" - mondta a védelmi tárca vezetője.

Miközben Franciaország és európai szövetségesei igyekeznek alkalmazkodni a geopolitikai kihívásokhoz és az európai konfliktusok által jelentett kockázatokhoz, Sébastien Lecornu a következő évek "sürgős prioritásaként" a "lőszerek és az elektronikus hadviselés" fejlesztését emelte ki. A miniszter hangsúlyozta, hogy a hadsereg drónokkal való felszerelése és a robotizálás is kulcsfontosságú lépés, különös figyelmet szentelve a mesterséges intelligencia és a világűr szerepének növekvő jelentőségére.

Lecornu elmondta: elengedhetetlen a fegyveripar termelési ütemének felgyorsítása, példaként említve a Dassault Aviation fegyvergyártót, amely célul tűzte ki, hogy "2026-tól havonta négy-öt Rafale-z (vadászbombázó repülőgépet) leszállít", szemben a 2024-es kettővel, tekintettel "az elkövetkező időszak potenciális igényeire".

A miniszter emellett "2024 és 2026 között meg akarja duplázni az AASM siklóbombák, valamint az MBDA által kifejlesztett Akeron MP páncéltörő rakéták gyártási ütemét". Ennek elérése érdekében "ipari partnerségek" jönnek létre olyan vállalatok között, mint a Thales vagy az EOS, "elsősorban a drónok esetében", valamint "a nem hadiipar, például az autóipar" csoportjai között - mondta a miniszter.

A francia védelmi miniszter álláspontja szerint a nemzeti újrafegyverkezés az európai kontinens békére vonatkozó logikájának természetes következménye.

Amit ajánlunk, az nem háborús törekvés, hanem egy védelmi kezdeményezés.

„Mivel nem állunk háborúban, sőt, éppen az ellenkezőjét szeretnénk elérni: a béke biztosítását. Ehhez a legoptimálisabb megoldás egy olyan erős védelmi rendszer kiépítése, amely készen áll a kihívásokra, és megőrzi szuverenitásunkat és autonómiánkat” – mondta Lecornu.

A pénzügyi aspektusokat figyelembe véve, a miniszter szerint a védelmi intézkedések költsége alacsonyabb, mint amit a médiában általában emlegetnek.

A bruttó hazai termék 5%-ának elérése évente 140-150 milliárd eurós költségvetést követelne, ami a miniszter szerint "nem tűnik ésszerűnek". Helyette ő inkább egy "évi 100 milliárd euró körüli költségvetés" megvalósítására összpontosít.

Related posts