Növekvő zöldségfogyasztás és csökkenő gyümölcstrendek Németországban - Agrotrend Az utóbbi időszakban figyelemre méltó változások tapasztalhatók Németország zöldség- és gyümölcsfogyasztási szokásaiban. A zöldségek iránti kereslet folyamatosan emelkedik,


Egy 2012 és 2022 közötti időszakra vonatkozó jelentés alapján a német lakosság zöldségfogyasztása folyamatosan növekszik, míg a gyümölcsök esetében a tendencia sokkal változatosabb képet mutat.

A Német Táplálkozástudományi Társaság (DGE; Deutsche Gesellschaft für Ernährung e.V.) november 20-án publikálta a 15. DGE táplálkozási jelentését, amelyben hangsúlyozza, hogy Németországban az élelmiszer-fogyasztás alakulása a 2012 és 2022 közötti évtizedben kedvező irányba mutat az egészséges táplálkozás szempontjából. Az adatok elemzését Prof. Dr. Kurt Gedrich, a Müncheni Műszaki Egyetem professzora végezte, aki értékelése során figyelembe vette az egészségügyi, környezetvédelmi és éghajlatvédelmi tényezőket is.

Prof. Dr. Kurt Gedrich hangsúlyozta, hogy a gabonafélék, különösen a teljes kiőrlésű termékek, valamint a gyümölcsök és zöldségek, beleértve a hüvelyeseket is, fogyasztásának fokozása nem csupán egészségi szempontból előnyös, hanem környezetvédelmi és klímapolitikai szempontból is kedvező hatásokat gyakorol. "A legfrissebb adatok alapján Németországban a vörös húsok fogyasztása is csökkenő pályán mozog" - tette hozzá.

Németországban a 2012-2022 közötti 10 éves időszakban a zöldségfogyasztás növekvő trendet mutat, nagyjából évente 1 kg/fő mértékben emelkedik. Ez azt jelenti, hogy 10 év alatt a zöldségfélék éves fejenkénti fogyasztása 13%-kal bővült, ami különösen a paradicsom (kb. +500 g/fő/év), a sárgarépa és a cékla (kb. +300 g) fogyasztásának növekedésében jelentkezett. Kisebb mértékben, de nőtt a friss hüvelyesek fogyasztása (+90 g) is.

A gyümölcsöknél már nincsenek ilyen egyértelmű tendenciák, mivel a 2012-2022 közötti időszakban a fejenkénti fogyasztás 2%-kal csökkent, de az egyes gyümölcsfajok között igen nagy eltérések figyelhetők meg. A szamóca fogyasztása (+30 g/fő/év) például enyhén emelkedett, míg a többi bogyós gyümölcs esetében ez még jelentősebb, átlagosan kb. +125 g/fő/év. A citrusfélék esetében is emelkedő tendencia figyelhető meg, az átlagos éves növekedés kb. +100 g/fő. A trópusi és egzotikus gyümölcsök, mint a narancs, a klementin, a grépfrút, a banán és egyéb trópusi gyümölcsök, valamint a szárított gyümölcsök fogyasztása nagyjából stabil képet mutat. Egyértelmű negatív tendencia figyelhető meg viszont az őszibarack és a sárgabarack esetében.

A friss burgonya fogyasztása évről évre csökken, éves szinten körülbelül 880 grammal kevesebb jut egy főre. Ezzel szemben a feldolgozott burgonyatermékek, mint például a sült krumpli, burgonyapüré és chips, egyre népszerűbbek, hiszen ezekből 450 grammal többet fogyasztunk fejenként évente.

Related posts