Nincs mese: nemsokára Donald Trump megnyitja a pokol kapuit Európa előtt.

Kép forrása: Getty Images / Anadolu / Celal Gunes - Trump hívei összegyűlnek a Capital One Arénánál a beiktatás előestéjén, hogy részt vegyenek a "győzelmi összejövetelen" Washingtonban, 2025. január 19-én.
Gyakorlatilag az egész világ lélegzetvisszafojtva várja Donald Trump ünnepélyes beiktatását, ugyanis a leendő amerikai elnök már előrevetített, legalább száz elnöki rendelettel fogja bedurrantani a kormányzása első napjait. Ezek közül várhatóan sok csak az Egyesült Államokat formálná át, de jelentős hányaduknak közvetlen hatása lesz az Európai Unióra (EU) és benne a Magyarországra is.
Másrészt az is egy figyelemreméltó üzenetet hordoz, hogy Trump elnök úgy döntött, nem várja meg a Kongresszus döntéseit a legfontosabb javaslatai kapcsán. E helyett inkább elnöki rendeletekkel kívánja megkerülni a lassabb törvényhozási folyamatot.
Természetesen, az események hivatalos beiktatása még várat magára, így a bejelentések alapján nem érdemes messzemenő következtetéseket levonni. Mindazonáltal Lévai Dániel, a Magyar Külügyi Intézet (MKI) kutatója az Economx kérdésére kifejtette, hogy az amerikai elnök alkotmányos jogkörébe tartozik rendeletek kibocsátása. Ezeket a rendeleteket a szövetségi hivataloknak kötelezően végre kell hajtaniuk.
- fejtette ki az MKI szakértője.
A szakértő véleménye szerint egy figyelemre méltó példa erre Donald Trump első elnöki ciklusa alatt történt, amikor is a terrorfenyegetettség csökkentése érdekében beutazási tilalmat vezetett be bizonyos muszlim országokkal szemben. Ezt a döntést jogvédő szervezetek és állami bíróságok is vitatták, ami végül arra kényszerítette az adminisztrációt, hogy módosítsa a rendeletet.
hogy Trump győzelme után a politikai tájékozódás új irányt vehet, hiszen bár a rendeletek kiadása nagyobb legitimációval bír, a törvényhozásban a republikánus szenátorok és képviselők is elvárják, hogy a volt elnök törvényjavaslatok formájában is megerősítse döntéseit. Ez a lépés nemcsak a rendeletek jogi megalapozottságát szolgálja, hanem hozzájárul a demokratikus folyamatok fenntartásához is. Lévai Dániel úgy véli, hogy amennyiben a Kongresszusban a 2026-os félidős választásokig megmarad a republikánus többség, Trump számára kedvezőbbé válik a jogalkotási környezet, így nagyobb eséllyel tudja majd keresztülvinni saját elképzeléseit.
A legjelentősebb ellenállást az Egyesült Államok demokratikus irányítású államai képviselhetik az elnöki politikával szemben, mivel jogi úton támadhatják meg Donald Trump rendeleteit a bíróságok előtt.
Donald Trump bejelentette, hogy hétfőn, az eskütételét követően, közel száz törvény erejével bíró végrehajtási rendeletet fog aláírni. Az amerikai gyártás támogatásának érdekében jelentős vámintézkedések bevezetését ígérte az importált termékekre. A tervek szerint 10%-os vámot vetne ki minden importárura, míg a kanadai és mexikói termékekre 25%-os, a Kínából érkező árukra pedig akár 60%-os vámot tervez. Trump hangsúlyozta, hogy már az első napon nekilát az ilyen rendeletek aláírásának. Szakértők figyelmeztetnek, hogy ezek a vámok valószínűleg drágábbá teszik a fogyasztási cikkeket, és fokozhatják az inflációt. Emellett néhány ország már fontolóra vette, hogy megtorló vámokat alkalmaz a Trump által bevezetett intézkedések ellen.
Lévai Dániel kiemelte, hogy a lehetséges vámrendelet komoly hatással lehet mind az Európai Unióra, mind pedig Magyarországra, amely jelentős exportkitettséggel bír. Az autóipar példája jól szemlélteti ezt a problémát – tette hozzá az MKI kutatója.
Figyelemre méltó, hogy a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a magyar feldolgozóipar egyik jelentős szegmense, a járműgyártás volumene 13,5 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához képest. Ezzel a csökkenéssel a járműgyártás a legnagyobb visszaesést mutató ágazatként szerepel, hiszen a teljes feldolgozóipari termelés 25 százalékát teszi ki.
A közúti gépjárművek előállítása 26%-kal, míg a közúti járművek alkatrészeinek gyártása 3,5%-kal csökkent.
Azonban az MKI munkatársa szerint nem szabad elfelejteni, hogy a trumpi kommunikáció elsődlegesen a tárgyalások megkezdését szolgálja, ami végül kompromisszumos lehetőséget teremthet. Az Európában zajló vezetési válság azonban a tárgyalásokat megnehezítheti - mondta.
Lévai Dániel hangsúlyozta, hogy Trump a hagyományos értékek védelmében számos progresszív kezdeményezést leállít, többek között az inkluzivitási és sokszínűségi programokat. Ez a lépés összhangban áll a magyar kormány által képviselt politikai irányvonallal, ami hozzájárulhat ahhoz, hogy a magyar álláspont a családpolitika, a nemzeti identitás vagy a migráció kérdésében európai szinten is erősödjön.