Nem mindennapi összegeket költenek az emberek biztosításokra: valóban figyelemre méltó a kiadások mértéke – Pénzcentrum.

Az Allianz Research legfrissebb Globális Biztosítási Jelentése szerint 2024-ben impozáns bővülést ért el a globális biztosítási ágazat, a teljes díjbevétel 7 ezermilliárd euróig emelkedett. Folyamatosan nő az igény a biztosítások által nyújtott védelemre, ennek megfelelően a jelentés készítői stabil, éves szinten 5,3 százalékos globális növekedésre számítanak a következő évtizedre, míg a teljes magyarországi biztosítási szektor várható átlagos éves növekedését 5,5 százalékra teszik.
A globális biztosítási szektor tavalyi teljesítménye felülmúlta a várakozásokat, hiszen a 2023-as 8,2 százalékos éves növekedést 8,6 százalékra sikerült emelni. Az Allianz Research legújabb, a világ biztosítási piacainak fejlődését feltérképező Globális Biztosítási Jelentése rávilágít, hogy a biztosítótársaságok összesen 557 milliárd euróval növelték díjbevételüket 2024-ben, aminek következtében az összes bevételük elérte a lenyűgöző 7 ezermilliárd eurót.
A legnagyobb részesedéssel továbbra is az életbiztosítási szegmens bír, amelynek díjbevételét 2 902 milliárd euróra becsülik. Ezt követi a vagyon- és felelősségbiztosítás, amely 2 424 milliárd eurót hozott, míg az egészségbiztosítási ágazat 1 682 milliárd eurós bevételt ért el. Az életbiztosítási szektor tavaly kiemelkedő, 10,4%-os növekedést mutatott (2023-ban 8,2%), amelynek fő hajtóereje Észak-Amerika volt, ahol a növekedés elérte a 14,4%-ot.
Kína teljesítménye azonban ezt is túlszárnyalta, hiszen a növekedés mértéke elérte a +15,4%-ot. Ennek egyik oka, hogy a globális életbiztosítási díjbevétel több mint egyharmada már Ázsiában keletkezik. Ezzel szemben Nyugat-Európában a díjbevétel 7,1%-os növekedést mutatott, amit a magasabb kamatszintek generáltak. Ezek a tényezők hozzájárultak a nyugdíjcélú biztosítások iránti kereslet fellendüléséhez is.
A vagyon- és felelősségbiztosítási szektor 2024-ben 7,7 százalékos növekedést mutatott, ami valamivel elmaradt a 2023-as 8,3 százalékos ütemtől. A növekedés motorja továbbra is Észak-Amerika maradt, ahol a globális biztosítási díjak több mint felét generálják: itt a díjbevétel 8,2 százalékkal nőtt. Nyugat-Európában 6 százalékos bővülést tapasztaltak, míg Ázsiában a növekedés mindössze 4 százalékra korlátozódott.
Nagyobb növekedési ütemet mutattak a legnagyobb kontinensen az egészségbiztosítások: a 12,6 százalékos dinamika abban is szerepet kapott, hogy globálisan 7 százalékos lett a 2024-es növekedési ütem. Az Allianz szakértői szerint az egészségbiztosítási keresletet erősebben befolyásolja az állami ellátórendszerek színvonala, mint az életbiztosítások esetében.
Az elemzők évi 5,3 százalékos növekedést várnak az elkövetkező tíz évben a globális biztosítási piacon, ez kissé meghaladja a világgazdaság bővülésének ütemét. Főként a magas kamatszinteknek köszönhetően alakulhat 5 százalék körül az életbiztosítási szegmens éves növekedési üteme, míg a vagyon- és felelősségbiztosításban a szakértők 4,5 százalékra számítanak. A leggyorsabban növekvő szegmens a későbbiekben is várhatóan az egészségbiztosítás lesz, évi 6,7 százalékos növekedési rátával.
A jelentés szerint abszolút értékben 5 319 milliárd euróval emelkedhet a globális díjbevétel a következő tíz évben, amelyből 2 055 milliárdot tesznek ki a több mint 50 százalékban Ázsiából érkező életbiztosítások. A vagyon- és felelősségbiztosításban az új díjak 40 százaléka származik majd Észak-Amerikából, ahonnan az egészségbiztosításban várható 1 743 milliárd eurós többlet jó része is ered majd.
Magyarországon a biztosítási szektor várható éves növekedése 5,5 százalék körül alakulhat, ami a gazdasági fejlődés üteménél is kedvezőbb bővülést jelöl. A dinamikus növekedés terén az egészségbiztosítások dominálnak, hiszen itt a prognózis szerint 12,1%-os emelkedés várható. Ezzel szemben a vagyon- és felelősségbiztosítások esetében a globális átlagot meghaladó 6,3%-os növekedésre lehet számítani. Az életbiztosítási szegmens viszont mérsékeltebb ütemmel, csupán 3,4%-os éves növekedéssel kalkulál a szakmai közvélemény.