Ne válaszoljon a telefonhívásra, ha ilyesmit tapasztal: súlyos következményekkel járhat.

Még a saját mobiltelefonja használata következtében is komoly pénzügyi veszteségek érhetik.
Egyetlen telefonhívás is elegendő lehet ahhoz, hogy komoly problémába kerüljön az, aki nem elég óvatos bizonyos hívásokkal kapcsolatban. A mobiltelefon kétségkívül megkönnyíti életünket, de fontos, hogy tudatosan használjuk, mert a csalók számára is kiváló lehetőséget kínál arra, hogy átejtik a gyanútlan áldozatokat. A wangiri, vagyis a visszahívásos csalások egyre inkább elterjedtek világszerte, és a figyelmeztetések ellenére sokan sajnos még mindig áldozatul esnek ezeknek a trükkös megkereséseknek - hívta fel a figyelmet a Telekom.
Az online csalások világa egyre inkább teret nyer, és ahogy a 168.hu is rámutatott, az okostelefonok kulcsszerepet játszanak ebben a folyamatban. Ezek az eszközök gyakran a bűnözők elsődleges célpontjai, hiszen számos esetben éppen rajtuk keresztül próbálnak meg kapcsolatba lépni áldozataikkal. De nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy a telefonvonalak is rejtettek magukban kockázatokat, amelyek potenciálisan veszélyes helyzeteket teremthetnek.
Időnként előfordulhat, hogy ismeretlen külföldi telefonszámokról érkezik hívás, ami sokakat arra ösztönöz, hogy azonnal felvegyék a telefont, vagy ha nem tudják fogadni, akkor visszahívják azokat. Fontos azonban tisztában lenni azzal, hogy ez a gyakorlat komoly problémákat okozhat.
Az ilyen típusú telefonhívások sajnos nem mindig előzhetők meg, de az ügyfelek némi odafigyeléssel csökkenthetik a kockázatokat. Sokan arról számoltak be, hogy miután felvették a külföldről érkező hívásokat, a kapcsolat azonnal megszakadt. Ezzel kapcsolatban elterjedt a hír, miszerint az ilyen hívások fogadása meglehetősen költséges lehet.
Ez önmagában nem feltétlenül jelent problémát, hiszen az ügyfélnek ezután nem szükséges díjat fizetnie. Fontos azonban megérteni, hogy a külföldi csalók nem azzal a szándékkal hívják fel az áldozatokat, hogy azok felvegyék a telefont. A wangiri trükk lényege abban rejlik, hogy az érintett személy a kíváncsiságától hajtva visszahívja a hívott számot, ami viszont jelentős költségekkel járhat. Ezek a számok szinte mindig nemzetközi, emeltdíjas vonalak, így a gyanútlan felhasználó telefonszámlája gyorsan megugorhat a tárcsázás következtében.
Felmerül a kérdés, hogy mindebből mi haszna van a csalóknak? Nos, az emeltdíjas hívások után a csalók által használt telefonszám szolgáltatója fizet, ezzel pedig komoly bevételre tehetnek szerint a bűnözők. Éppen ezért a szakemberek mindenkinek azt tanácsolják, hogy ignorálja azokat a telefonszámokat, amelyek ismeretlenek, illetve olyan országokból érkeznek, ahonnan nem várnak hívást.
Ha nem fogadott hívás érkezik, érdemes alaposan utánanézni a hívó fél telefonszámának az interneten, hogy kideríthessük, ki áll a vonal másik végén. Különösen figyelmet érdemelnek azok a számok, amelyek afrikai (általában 2-essel kezdődnek) vagy közép-amerikai országokból (5-össel kezdődnek) érkeznek, mivel ezek gyakran kapcsolódhatnak csalásokhoz vagy egyéb veszélyes helyzetekhez. A legjobb, ha ezeket a számokat blokkoljuk, hogy elkerüljük a további nem kívánt hívásokat.
Ezzel a megoldással sok kellemetlen helyzetet elkerülhetünk, hiszen a visszahívás nem csupán egyszeri költséggel járhat, hanem akár egy szolgáltatás automatikus megrendelését is eredményezheti. Ilyenkor az ügyfél gyakorlatilag hozzájárul ahhoz, hogy a számláját havonta megterheljék egy olyan szolgáltatás díjával, amely iránt nem is mutatott érdeklődést. A lemondási folyamat pedig gyakran bonyolult és időigényes, ami jelentős anyagi veszteségeket okozhat.