Lettországban impozáns méretű NATO-hadgyakorlat zajlott, amely számos résztvevő ország katonáit vonzotta.


Brit vezetéssel tíz észak-európai NATO-tagország tartott közös hadgyakorlatot Lettországban.

A londoni védelmi minisztérium szombaton közzétett információi alapján a gyakorlat során a Közös Expedíciós Haderő (Joint Expeditionary Force, JEF) nevű észak-európai katonai szövetség tagjai működtek együtt.

A JEF (Joint Expeditionary Force) létrejötte London 2012-es kezdeményezésének eredményeként valósult meg, és hivatalosan a 2014-es walesi NATO-csúcson indult el. Az alapító országok között Nagy-Britannia mellett olyan nemzetek szerepelnek, mint Izland, Norvégia, Dánia, Hollandia, Lettország, Litvánia, Észtország, Svédország és Finnország. A JEF célja, hogy hatékonyan végezzen gyorsreagálású expedíciós katonai műveleteket a résztvevő államok közötti együttműködés keretében.

A brit védelmi tárca friss jelentése alapján a tíz tagország hadereje a közelmúltban lezajlott egyhónapos hadgyakorlat során Lettországban a NATO keleti szárnyának gyors reagálású védelmét gyakorolta. Ezzel egyidejűleg hangsúlyozták, hogy a szövetség felkészült Lettország védelmére, bármilyen fenyegetéssel szemben.

A minisztérium tájékoztatása alapján a gyakorlatsorozat egyik kulcsfontosságú célja az volt, hogy felmérje, milyen gyorsan képes a JEF-szövetség közös műveleteket végrehajtani a különböző, hirtelen jelentkező fenyegetésekre reagálva európai területen.

A részvételüket vállaló tíz nemzet fegyveres erői a legújabb hadgyakorlat során azt tesztelték, mennyi idő alatt képesek hazai támaszpontjaikról eljutni Lettország különböző helyszíneire, miközben hadfelszerelésüket is magukkal viszik. Ezt a londoni védelmi minisztérium szombati közleménye tudatta.

A tárca tájékoztatása szerint ez alkalommal először ukrán katonai tisztek is részt vettek a JEF-hadgyakorlaton.

A brit kormány nemrégiben bejelentette azt is, hogy a brit hadsereg jövő nyártól készenlétben tart egy alakulatot Észtország védelmére, ugyancsak a NATO kelet-európai szárnyának megerősítése végett.

Az észt kormánnyal október végén aláírt kétoldalú egyezmény értelmében egy több ezer fős brit harccsoport 2025 júliusától folyamatosan magas szintű készültségben lesz, készen arra, hogy rövid idő alatt Észtországba települjön.

A brit védelmi minisztérium tájékoztatása alapján Észtország lesz az első ország, ahol hadrendbe állítják a még fejlesztés alatt álló Challenger 3 típusú brit harckocsikat. A gyártásuk várhatóan 2025-ben veszi kezdetét.

A múlt héten London jelentős védelmi együttműködési megállapodást írt alá Romániával, mely új dimenziót ad a két ország közötti kapcsolatoknak. Eközben a brit hadsereg a nyugat-balkáni térségben indított hadgyakorlatot, jelezve ezzel elkötelezettségét a régió stabilitása iránt.

A három hónapig tartó, 18 különálló műveletből álló gyakorlatsorozat egyik kiemelkedő elemeként brit katonák partraszállást hajtottak végre az albániai tengerparton, ahonnan Koszovóba vonultak.

Related posts