Mikor válik véglegesen legálissá a drónos növényvédelem? E kérdés körül számos izgalmas téma bontakozik ki a közelgő PREGA rendezvényen!


Idén a PREGA 2025 - Precíziós Gazdálkodási Konferencia és Kiállítás drónos szekciója a dinamikusan változó jogszabályi környezet és a növényvédőszer-engedélyezés innovatív megközelítése köré épül. A rendezvény fókuszában ez a két aktuális téma áll, amelyek jelentős hatással vannak a precíziós gazdálkodásra és a modern mezőgazdasági gyakorlatokra.

A PREGA első napján, a Távérzékelés és gépesítés Szántóföld szekció keretein belül, a drónokkal kapcsolatos előadások kapnak hangsúlyt. E szekció vezetését Dr. Milics Gábor látja el, aki a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Precíziós Gazdálkodási és Agrárdigitalizációs Tanszékének tanszékvezető tanára. Társszekcióvezetője Borhi András, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem doktorandusza, mezőgazdasági szaktanácsadó és a nyugat-magyarországi kísérletek koordinátora az Eurofins Agroscience Services Kft.-nél. Ő felel a drónos előadásokért, és a teljes szekció lebonyolításáért is. A szakmai diskurzus során Borhi Andrást nem csupán a PREGA dróntechnológiához kapcsolódó előadásairól kérdeztük, hanem a drónhasználat jelenlegi helyzetéről is Magyarországon. Különösen érdekelte bennünket, hogy mikor válik lehetővé a növényvédelmi célú drónok legális alkalmazása olyan mértékben, ahogyan arra már igény és kapacitás is mutatkozik.

A jogszabályi keretek mindig is központi szerepet játszottak a konferenciák tematikájában, és ez idén sem lesz másképp. Borhi András előre jelezte, hogy több szakértő is előadásra készül, köztük egy, aki a drónos permetezés legális lehetőségeit fogja boncolgatni. Ezzel párhuzamosan azonban a monitoring drónok, valamint a nem mezőgazdasági célú drónos szolgáltatások már szinte teljesen legálisan működnek. A drónos növényvédelem terén már rendelkezésre áll az alap jogszabályi háttér, ám sajnos csupán egyetlen növényvédő szert, a Mospilan 20 SG-t lehet alkalmazni, méghozzá csak Combi-protec kombinációjában, és kizárólag cseresznyében, meggyben és dióban. Ha őszinték akarunk lenni, akkor a drónos növényvédelmi kezelések tekintetében egy olyan szegmensről van szó, amely komoly kihívásokkal küzd az engedélyezett szerek hiánya miatt. Ráadásul a szakmai tapasztalatok és a kísérletekkel alátámasztott gyakorlati alkalmazási ismeretek is egyelőre hiányoznak, pedig ezek elengedhetetlenek a hatékony védekezés biztosításához.

Borhi András a PREGA 2024 konferencián - forrás: Agroinform.hu

Borhi András felhívta a figyelmet arra, hogy a világ számos helyszínén már létezik olyan drónos növényvédelem, amely a tudományos alapelveknek megfelelő keretek között működik. Azonban az Európai Unió területén még mindig jelentős lemaradás tapasztalható ezen a téren. Mint már említettük, jelenleg csupán egyetlen készítmény esetében engedélyezett az ilyen típusú tevékenység, ami jogi szempontból igencsak korlátozott. A helyzeten azonban remélhetőleg változtatni fog az a legújabban az Európai Bizottság által támogatott kezdeményezés, amely szerint a drónos technológiai alkalmazásokat nem a légi kijuttatás kategóriájába sorolják, hanem külön jogszabályi kereteket hoznak létre számukra. Jelenleg kivételes esetekben megengedett a drónos kijuttatási eljárás, de ez szigorú feltételekhez kötött, és nem általános gyakorlat.

Fedezd fel cikkünket, amelyben részletesen bemutatjuk a kukoricatermesztés kockázatkezelését a KWS TOP 4 innovatív hibridjének segítségével. Ne hagyd ki! Hirdetés

Fedezd fel a verhetetlen erőgép és munkagép szinergiákat! Élvezd az alacsonyabb üzemeltetési költségeket és a kiemelkedő termelékenységet! Ne hagyd ki ezt a lehetőséget!

Pannon régióban a Pannon régiónak nemesítve: avagy Selsem szójafajták Magyarországon Hirdetés

Fedezd fel a kukoricatermesztés új dimenzióját a TIMAC AGRO innovatív technológiájával! Tapasztald meg, hogyan segíthetnek prémium megoldásaink a terméshozam maximalizálásában és a talajminőség javításában. Csatlakozz a modern mezőgazdaság élvonalához, és tedd még sikeresebbé a kukoricatermesztést saját földeden! Ne hagyd ki a lehetőséget, hogy a legjobbat hozd ki a termelésből – válaszd a TIMAC AGRO-t!

Időjárási viszonyok, egészségügyi kihívások és talajnedvesség: a modern gazdák számára ma már minden információ kéznél van! Hirdetés

Újabb aszályos évjárat, újabb érvek az LG Danubia hibridek mellett Hirdetés

Fókuszban a szója 2025-ben is Hirdetés

A kukorica mikrobiológiai készítményeinek szerepe Hirdetés

- Ez helyes is, úgy vélem, mert teljesen más ez a technológia, mint egy repülőgépes vagy helikopteres kijuttatás, más szabályrendszer és alkalmazástechnika is vonatkozik rá. Fontos, hogy olyan szabályrendszer szülessen, mely révén lehet majd kezelést végezni különböző időjárási körülmények közepette, különböző kultúrákban, különböző lémennyiségekkel - folytatta a szakember.

- De ez persze, még csak a jéghegy csúcsa, sokkal részletesebb hozzáértésre és szabályozásra van szükség, mint azt gondolnánk. Magyarország az elsők közt alakította ki a saját alapvető jogszabályát, nálunk már létezik képzési rendszer is, viszont amiatt, hogy csak egyetlen kijuttatható növényvédőszer áll rendelkezésre, gyakorlatilag nehezen vagy egyáltalán nem működik a szakma. Úgy tudom, már több egyeztetés is zajlik arról, hogy felgyorsítsák a növényvédőszer-engedélyezéseket, ezek ügyében remélhetőleg idén várható előrelépés.

Amennyiben az Európai Unió véglegesen megalkotja saját jogszabályrendszerét, úgy a jogi keretek teljes mértékben ki fognak alakulni. A jelenlegi lassú előrehaladás mögött a kockázatkezelési módszerek hiánya húzódik meg, amely arra vonatkozik, hogy miként lehet a technológiát úgy alkalmazni, hogy az ne gyakoroljon káros hatást sem a környezetre, sem az emberekre, miközben hatékonyan működünk. Jelenleg nem létezik EU-szintű, elismert protokoll e téren, ami gátolja a fejlődést a tagállamok és a gyártók számára is. Pozitív hír viszont, hogy már megkezdődött a folyamat, amelynek következményeként reményeink szerint egy külön jogszabálycsomag fogja keretezni ezt a technológiát a jövőben.

A dróntechnológia széles spektrumú alkalmazásai óriási lehetőségeket kínálnak - forrás: HRP - DJI Europe Distributors' Meeting.

Borhi András kiemelte, hogy a PREGA rendezvényre érkező előadók nem csupán hazai, hanem nemzetközi tapasztalatokat is megosztanak azzal kapcsolatban, hogyan működik ez a szektor más európai uniós országokban, és milyen jogi keretek között tevékenykednek. Emellett izgalmas újdonságokkal is készülnek, hiszen bemutatásra kerülnek olyan innovatív dróneszközök, amelyek a permetező drónoktól kezdve egészen a sokoldalúan alkalmazható monitoring drónokig terjednek.

A technológia új és izgalmas irányvonalai között kiemelkedik a monitoring és a permetező drónok integrációja. Ennek köszönhetően lehetőség nyílik a foltkezelésre, ami nem csupán költséghatékony megoldást kínál, hanem a környezet megóvására is kiváló lehetőséget teremt, hiszen csak ott alkalmazunk kezelést, ahol valóban szükség van rá - részletezte a szakértő. - Emellett számos más innovatív szolgáltatás is elérhető: drónok segítségével végezhetünk vadszámlálást, kárbecslést, mentési akciókat, sőt, akár tűzoltási feladatokat vagy ablaktisztítást is, különösen a felhőkarcolók esetében. Összességében elmondható, hogy a dróntechnológia alkalmazási lehetőségei végtelen potenciált rejtenek.

PREGA X - Jubileumi Precíziós Gazdálkodási Konferencia és Kiállítás

A jövő mezőgazdaságának találkozási pontja.

Időpont: 2025. február 4-5.

Helyszín: Four Points by Sheraton Kecskemet Hotel & Conference Center

Tedd különlegessé az élményeidet a prega.hu-n, ahol mindig naprakész programok és jegyek várnak rád!

Indexkép forrása: HRP - DJI Europe Distributors' Meeting

Related posts