Képzeld el, mi történne, ha Jupiter ma is ugyanolyan hatalmas lenne, mint a múltban! A válasz igazán meglepő!


A Naprendszer óriása, a Jupiter, valaha még nagyobb volt, mint napjainkban - derült ki egy új kutatásból. Az amerikai tudósok szerint a bolygó a keletkezését követő néhány millió évben legalább kétszer akkora térfogatú volt, mint most, és hatalmas mágneses tere segíthette gyors növekedését. Az eredmények fontos mérföldkövet jelentenek a Naprendszer korai fejlődésének megértésében.

A Caltech kutatója, Konstantin Batygin, és a Michigan Egyetem szakértője, Fred Adams legújabb tanulmányukban mélyrehatóan elemezték a Jupiter két közeli holdjának, Amaltheának és Thebének a pályáját, hogy megértsék a bolygó korai fejlődésének folyamatát. E különleges holdak szokatlan pályadőlése olyan értékes információkat rejt, amelyek a Jupiter kezdeti fizikai állapotára utalnak. Az új kutatások alapján kiderült, hogy mindössze 3,8 millió évvel az első szilárd anyagok megjelenése után Jupiter térfogata akár a kétszeresére, sőt a 2,5-szörösére is nőhetett a mai nagyságához képest – számol be róla a Sciencealert.

Adams megjegyezte, hogy meglepő módon még 4,5 milliárd évvel a Naprendszer kialakulása után is fellelhetők olyan nyomok, melyek alapján betekintést nyerhetünk a Jupiter korai történetébe.

Ez a fázis nemcsak hatalmas méretnövekedéssel, hanem egy rendkívül erős - a mainál ötvenszer nagyobb - mágneses térrel is járt.

A tudósok szerint ez a felfedezés megerősíti a "bottom-up" bolygóképződési elméletet, amely szerint a bolygók először kicsiny kőzetmagként indulnak, majd elegendő tömeg elérése után gázt is képesek magukhoz vonzani. A Jupiter tehát ugyanúgy indult, mint a Föld vagy a Mars - csak sokkal látványosabban fejlődött tovább.

Bár a Jupiter mérete valóban lenyűgöző, sosem érte el azt a kritikus tömeget, amely csillaggá való alakulásához szükséges lenne - ehhez körülbelül 85-ször nagyobb tömeg szükséges.

"A vágyunk az, hogy felfedezzük, honnan származunk. A bolygóképződés korai fázisainak részletes tanulmányozása elengedhetetlen a Naprendszer keletkezésének megértéséhez" - nyilatkozta Batygin.

A felfedezés izgalmas új távlatokat nyit meg a bolygórendszerek fejlődésének tanulmányozásában, és hangsúlyozza Jupiter kulcsszerepét a Naprendszer stabilitásában. Ez a folyamat nemcsak a bolygók dinamikáját érinti, hanem hozzájárult ahhoz is, hogy a Földön élet alakulhasson ki.

Related posts