Mexikó elutasította az amerikai katonai repülőgép landolását, amely a kitoloncolt migránsokat szállította. | ma7.sk


A mexikói hatóságok pénteken állítólag elutasították az amerikai kormány azon kérését, hogy az amerikai hadsereg repülőgépe, amely a kitoloncolt migránsokat szállítja, leszállhasson az országban.

A Reuters beszámolója szerint az amerikai és a mexikói hatóságok tisztviselői informálták a nyilvánosságot az esetről. Ezzel szemben a Fehér Ház egyik képviselője kijelentette, hogy csupán egy adminisztratív tévedésről van szó, amelyet már orvosoltak.

Tom Homan "határcár" szerint, aki állítólag a Trump-kormányzat határbiztonságáért felel, a katonai repülőgépeket naponta fogják használni a kitoloncolásokhoz.

A Reuters szombati jelentése szerint amerikai és mexikói tisztviselők megerősítették, hogy egy légi járművet megtagadtak a leszállástól. A mexikói hatóság képviselője azonban nem osztotta meg az eset hátterét, így nem derült ki, miért döntöttek a leszállás elutasítása mellett.

A Reuters szombati jelentése szerint amerikai és mexikói tisztviselők megerősítették, hogy egy légi járművet megtagadtak a leszállástól. A mexikói hatóság képviselője azonban nem osztotta meg az eset hátterét, így nem derült ki, miért döntöttek a leszállás elutasítása mellett.

Az incidensről a mexikói külügyminisztérium nem tett említést, amely pénteki közleményében azt írta, hogy

"Amikor hazatelepítésekről van szó, mindig örömmel és nyitott szívvel várjuk a mexikóiak visszatérését."

Az Egyesült Államok pénteken két katonai repülőt és egy charterjáratot indított, hogy kitoloncolt migránsokat szállítson Guatemalába. A helyi hatóságok tájékoztatása szerint összesen 265 migránst küldtek vissza az országba – adta hírül a France24.

Donald Trump megválasztott amerikai elnök hétfői beiktatása után rendkívüli állapotot hirdetett az amerikai-mexikói határon, és 1500 további katona bevetését rendelte el. Amerikai kormányzati tisztviselők szerint hamarosan további több ezer katonát vezényelhetnek a határra - írja a Reuters.

Trump fontolóra veszi egy olyan program újbóli bevezetését, amely lehetővé tenné, hogy a mexikói állampolgársággal nem rendelkező menedékkérők Mexikó területén tartózkodjanak, amíg az Egyesült Államokban benyújtott kérelmük feldolgozása folyamatban van.

A Reuters értesülései szerint a Pentagon reagálva a vészhelyzeti nyilatkozatra bejelentette, hogy hadseregi repülőgépeket fognak igénybe venni az amerikai hatóságok által a texasi El Paso és a kaliforniai San Diego területén őrizetbe vett több mint 5000 bevándorló kitoloncolására. A hivatal hangsúlyozta, hogy eddig az amerikai hadsereg gépeit magánszemélyek szállítására használták, nem pedig tömeges kitoloncolási műveletek lebonyolítására.

Kijelentette azt is, hogy Joe Biden korábbi kormányzásával ellentétben az ICE hivatalnokainak ezentúl lehetőségük nyílik arra, hogy a több mint 11 millió illegálisan az Egyesült Államokban élő bevándorló közül bármelyiküket letartóztathassák, nem csupán azokat, akiket biztonsági kockázatnak ítéltek.

Related posts