Közeleg a mélypont? Komoly figyelmeztetések érkeztek a kukoricapiacról - Agro Napló


A Reuters jelentése szerint a globális kukoricakészletek az idei évben a kereslethez viszonyítva 11 éves mélypontra zuhannak. A helyzet még drámaibb, ha csak a világpiac számára ténylegesen hozzáférhető készleteket vizsgáljuk, mivel ebben az esetben közel három évtizede nem tapasztalt alacsony szintről van szó.

A globális kukoricapiac jelenlegi helyzetét nagyban befolyásolja Kína szerepe. Az ázsiai ország rendkívüli mennyiségű kukoricát tárol, több mint ötször annyit, mint a második legnagyobb készlettel rendelkező Egyesült Államok. Emiatt az elemzők gyakran kizárják Kínát a világszintű gabonamérlegekből, hogy reálisabb képet kapjanak a valóban rendelkezésre álló készletekről. Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) becslései szerint, ha Kínát nem számítjuk, a 2024-25-ös gazdasági évben a globális kukoricakészletek 12 éves mélypontra, mintegy 87 millió tonnára csökkennek. A kereslethez viszonyítva a helyzet még aggasztóbb: a készlet-felhasználás aránya Kína nélkül 7,8%-ra eshet vissza, ami 1995-96 óta a legalacsonyabb szint.

A készletek korlátozottsága nem csupán globális dimenzióban, hanem a legnagyobb exportáló országokban is észlelhető. Brazíliában a kukoricakészletek olyan alacsony szintre süllyedtek, amilyenre már több mint húsz éve nem volt példa. Ukrajna és az Európai Unió helyzete sem kedvező, hiszen készleteik az utóbbi évtized legalacsonyabb szintjére zuhantak. Az Egyesült Államokban a korábban remélt bőséges termés helyett most csupán mérsékelt készletek állnak rendelkezésre. Ha Kínát is figyelembe vesszük, a globális kép valamelyest javul, de a helyzet még mindig feszített. Az USDA adatai alapján a világ teljes kukoricakészletei a 2024-25-ös szezonban mindössze 20,3%-os felhasználási arányt mutatnak, ami a legalacsonyabb érték 2013-14 óta.

Kína szerepe a globális kukoricapiacon az utóbbi évtizedek folyamán drámai módon átalakult. A 2000-es évek közepén az ország a világ kukoricakészleteinek körülbelül 30%-át birtokolta, ám ez az arány az elmúlt évtizedben már 60% fölé emelkedett. Az USDA előrejelzései szerint a 2024-25-ös időszakra ez a szám akár 70%-ra is nőhet, ami 28 éves rekordot jelentene. A kínai készletek folyamatos növekedése részben egy 2008-ban elindított állami program eredménye, amely a piaci árakat meghaladó áron vásárolta fel a gazdáktól a kukoricát. Bár ez a program 2016-ban megszűnt, Kína továbbra is jelentős támogatást nyújt a kukoricatermelőknek, ami hozzájárul a készletek magas szinten tartásához.

Bár az elmúlt öt évben Kína volt a világ első számú kukoricaimportőre, az import mennyisége az éves fogyasztásának mindössze 7%-át teszi ki, ami jóval alacsonyabb más vezető importőrök arányánál. Az Egyesült Államok, mint vezető exportőr, szintén szembesül a készletek csökkenésével. Az USDA adatai szerint a 2024-25-ös gazdasági évben az amerikai kukoricakészletek felhasználáshoz viszonyított aránya 10,2%-ra csökkenhet, ami alacsonyabb az előző évi 11,8%-nál és az évtizedes 12,5%-os átlagnál. A jelenlegi helyzet hatással van a piacokra is. A csikágói árutőzsdén a nagy spekulánsok masszívan emelkedő téteket tettek a kukorica határidős ügyletekre. Az amerikai gazdák azonban készen állnak a kínálat növelésére, potenciálisan nagy területeket vetve be kukoricával az idei tavasszal.

Related posts