Mégsem kerül börtönbe Sófi Gyula, az elismert orvosszakértő, a bíróság döntése alapján.

A Fővárosi Ítélőtábla módosította az elsőfokú ítéletet, ezzel jogerősen elkerülte a vádlottnak a börtönbüntetést.
A Fővárosi Törvényszék tavaly hozott döntésével Sófi Gyulát a bírósági vagy hatósági eljárás keretein belül elkövetett vesztegetés bűntette és a hamis tanúzásra való felhívás bűntette miatt 2 év 6 hónapos börtönbüntetésre ítélte. Ezen kívül 3 évre eltiltották a közügyek gyakorlásától, valamint 5 évre a szakértői tevékenységtől. A bíróság kimondta, hogy Sófi legkorábban csak a kiszabott szabadságvesztés kétharmadának letöltését követően élhet a feltételes szabadlábra helyezés lehetőségével.
A Fővárosi Ítélőtábla legfrissebb közleménye alapján az elsőfokú ítéletben rögzített tényállás szerint 2019-ben szexuális erőszak gyanúja miatt indult nyomozás egy olyan ügyben, amelyben a feljelentő azt állította, hogy kiskorú gyermekét az édesanyja és ismeretlen személyek 2017-ben szexuálisan zaklatták. A feljelentéshez csatoltak egy igazságügyi orvosszakértői és gyermekpszichiátriához kapcsolódó közös szakvéleményt, amelyet a vádlott, aki egy pszichiátriai osztály vezető főorvosa és egyben igazságügyi szakértő is, valamint az ő kollégája készített. A szakértők a kiskorú sértett személyes vizsgálata alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a gyermekkel szemben korábban akár szexuális abúzus is történhetett.
Ezt követően a feljelentő jogi képviselőjének javaslata nyomán a nyomozóhatóság egy másik igazságügyi pszichológus szakértőt bízott meg a kiskorú sértett pszichológiai vizsgálatával, aki ráadásul a vádlott munkatársa volt. A gyermek vizsgálatának befejezése után a terhelt felhívta kollégáját, hogy érdeklődjön a folyamat alakulásáról. Amikor a szakértő tájékoztatta, hogy véleménye szerint a feljelentésben foglalt állítások nem megalapozottak, a vádlott a következő kérdést tette fel: lehetséges lenne-e valami más szempontot beemelni a történetbe? A szakértő határozottan elutasította ezt az ötletet. Néhány nappal később azonban a vádlott ismét felkereste kollégáját, és jelezte, hogy az édesapának sokat jelentene, ha valótlan tartalmú szakvélemény benyújtásával alátámasztanák a feljelentésben foglaltakat, nevezetesen azt, hogy a kisfiút szexuális zaklatás érte. Ekkor a vádlott egy papírlapra ráírta a "1-2 millió" összeget. A pszichológus szakértő azonban nem reagált a felajánlott előnyre.
Az elsőfokú ítéletet az ügyész tudomásul vette, míg a vádlott felmentésért, védője az egész ítélet ellen, elsősorban felmentésért, téves jogi minősítés miatt jelentett be fellebbezést.
A teljeskörű felülbírálat eredményeként az ítélőtábla megállapította, hogy az elsőfokú bíróság az ügyben minden lényeges bizonyítékot beszerzett, és azok okszerű mérlegelésével helyesen állapított meg terhelő ítéleti tényállást a vádlott tagadásával szemben. A bizonyítékszegény ügyben a vádlott bűnösségét kétséget kizáróan alátámasztotta a munkatársa tanúvallomása, akinek a szavahihetőségét az ügyben kihallgatott tanúk is alátámasztották.
Ugyanakkor az ítélőtábla mellőzte a hamis tanúzásra felhívás bűntettének megállapítását, mert a vesztegetési cselekmény az említett bűncselekménnyel csupán úgynevezett látszólagos halmazatban áll. A vádlott által megvalósított bűncselekményeket egységesen vesztegetés bírósági vagy hatósági eljárásban bűntetteként minősítette és a halmazatra történő utalást mellőzte.
A jogi besorolás megváltoztatása következtében a büntetési tételkeret maximális határa 3 évre csökkent. Figyelembe véve az idő múlását, különösen az elsőfokú ítélet kihirdetése óta eltelt időt, valamint a vádlott büntetlen előéletét, az ítélőtábla az első fokon kiszabott szabadságvesztés időtartamát 2 évre mérsékelte. Ezt a büntetés végrehajtását a törvényben meghatározott maximumként 5 év próbaidőre felfüggesztette. A felfüggesztett szabadságvesztés mellett közügyektől eltiltás nem rendelhető el, így a másodfokú bíróság ezt a rendelkezést elhagyta. Ugyanakkor, a vesztegetéssel kapcsolatos ügy súlyosságára tekintettel a szakmai tevékenységtől való eltiltás időtartamának csökkentésére nem talált lehetőséget.