Miért lenne releváns, hogy a magyar színházak a kommunista időszak lengyelellenes Spiró-művet tűzzenek műsorra? - Mandiner


A politikai kapcsolatok amúgy is kihűltek, sőt ellenségesek. Kinek van szüksége még több gyűlölködésre?

Nemrégiben sajnálatos esemény történt a színház világában: Kern András előadás közben rosszul lett. A Pesti Színházban, ahol az „Az imposztor” című darabot játszották, a produkciót kénytelenek voltak megszakítani, így a közönség nem tudta végignézni a történetet. A darabot Rudolf Péter állította színpadra, míg a szöveget Spiró György jegyzi, aki ezt a művet 1983-ban írta.

Be kell vallanom, hogy teljesen megdöbbentem, amikor meghallottam a hírt. Számomra teljesen érthetetlen, hogy...

Azt meg pláne nem, hogy a negyven évvel ezelőtti mű dramaturgiai hibáit miért most hozta helyre az író. Olyan ez, mintha a nyugdíj előtt álló sebész kimenne a temetőbe, hogy helyre hozza néhány régi hibáját.

Spiró írásával kapcsolatban tudni kell, hogy olyan korban jelent meg, amikor Lengyelország mély gazdasági és politikai válságban volt. A szocialista tervgazdaságnak és a kommunista elnyomásnak köszönhetően még élelem és tüzelő sem igen jutott.

- Hogyan szabadulnak meg a lengyelek az egerektől? - faggatja az egyik a vicc szerint. - Elzárják őket a spájzba - válaszolja a másik, miközben nevetve forgatja a szemét.

S a nevetés betöltötte az egész országot.

Egy Jerzy Nowak nevű író, aki nemcsak beszélte a magyar nyelvet, hanem mélyen elmerült hazánk kulturális és történelmi rétegeiben, nyilvánosan számonkérte Spirót Lengyelországban. Most, hogy az Ikszek című könyve megjelent, amelyben a lengyel valóságot a tespedés, anarchia, nyomor és feudális elmaradottság jellemzi, Nowak nem tudta megérteni, hogyan lehetett az a 19. századi történelmi korszak, amelyet Spiró ábrázolt, ennyire torzítva bemutatni. Spiró válasza, miszerint mindez csupán a képzelet szüleménye, nem nyugtatta meg Nowakot. Kíváncsian kutatta, hogy mit mondott az író Magyarországon, ahol korábban éppen ellenkezőleg, hitelesnek titulálta saját írását és karaktereit. A kontraszt a két nyilatkozat között egyre élesebbé vált, és Nowak számára világossá vált, hogy a valóság és a fikció határvonalai egyre inkább elmosódnak a különböző kulturális kontextusokban.

Spiró a következő esztendőben alkotta meg Az imposztort, nyilvánvalóan azzal a céllal, hogy orvosolja a korábbi tévedéseit. Eltávolította a lealacsonyító kifejezéseket és hasonló elemeket. Azonban Nowak ezt is átlátta. Nem részletezem most a konkrétumokat, mivel nincs elegendő hely, de sikerült bizonyítania, hogy Spiró nem tekinthető igazán őszinte írónak.

Nem, most éppen Az imposztor című darabot hozták vissza a színpadra. Ismételten finomítottak rajta, hogy elkészülhessen egy újabb, javított kiadás. Ezen a híren Kern András annyira megdöbbent, hogy szinte rosszul lett. Hogy miért is lepődöm meg ezen?

Related posts