Elhunyt Horváth György, aki a híres őszödi beszéd következtében kirobbant demonstrációk vezetőjeként vált ismertté - PestiSrácok.


Elhunyt Horváth György, aki a híres őszödi beszéd következtében kirobbant tüntetések egyik vezető alakja volt. A PestiSrácok.hu híradása szerint 2025. április 11-én érkezett a szomorú hír. Horváth György neve összefonódott a korszak politikai eseményeivel, és jelentős hatással volt a társadalmi mozgalmakra.

Elhunyt Horváth György, aki a Deák téri tankvezetőként vált ismertté. A szomorú hírt Novák Előd, a Mi Hazánk alelnöke tette közzé közösségi platformján. Novák emlékeztetett arra, hogy Horváth nem csupán cellatársa volt 2006-ban, hanem neve a nemzetközi médiában is megjelent az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülése kapcsán.

Elhunyt Horváth György, a Deák téri tankvezető, akiről Novák Előd, a Mi Hazánk Mozgalom alelnöke is megemlékezett közösségi oldalán. Horváth neve 2006-ban vált világszerte ismertté, amikor a Gyurcsány Ferenc által elmondott, hírhedt őszödi beszédet követő tüntetésen "tankelkötés" akciót hajtott végre. A felvétel, amelyen a magyar tank története világszerte nagy visszhangot keltett, a CNN-től a BBC-ig mindenhol a címlapokra került. Az Index az eseményt később "a kétezres évek legnagyobb utcai performanszának" minősítette. Novák Előd úgy idézte fel 2006-os cellatársát, mint azt a bátor embert, aki megmutatta, hogy a rendőrállam nem állhat a nép akarata elé.

Horváth György a Fejér megyei Seregélyesen nőtt fel, ahol fiatal éveit élte a történelem viharos időszakában. 1956-ban, mindössze 15 évesen tapasztalta meg a forradalom feszültségét, amely mélyen beleégett a tudatába. Szakmai hátterét tekintve televízió- és rádióműszerészként végzett, de életének egyik meghatározó szakasza a Magyar Honvédségben eltöltött időszak volt. 1959 és 1962 között 26 hónapot szolgált harckocsizóként, ahol a T-34-es tank vezetésére képezték ki. Az 2006. október 23-i események során a Deák tér közelében tanúja volt a tüntetések feszültségének. "Igencsak lőnek" - mondta visszaemlékezve az élményekre, és őszintén bevallotta, hogy ő is taposták el egy könnygázgránátot. A Szabadság, szerelem című film forgatásához használt T-34-es tank nyílásáról levették a lakatot, és ő, az események sűrűjében, beindította a páncélost. 150 métert haladt a tüntetők között, végül pedig egy szimbolikus gesztusként megállt a rendőrsorfal előtt.

Cselekedete miatt eleinte csoportosan és felfegyverkezve elkövetett, hivatalos személy elleni erőszakkal gyanúsították, végül közúti közlekedés veszélyeztetése, jármű önkényes elvétele és kétrendbeli rongálás miatt első fokon másfél évi börtönbüntetést szabtak ki rá négy évre felfüggesztve.

Horváth György súlyos, gyorsan terjedő daganatos betegségében szenvedett, és végül lánya, aki mindössze egy hónapig ápolta őt szeretettel és eltökéltséggel, végső búcsút vett tőle.

(Index / Kiemelt kép: Füzesi Ferenc / MTI)

Persze! Íme egy egyedi Facebook hozzászólás: "Csodás napot kívánok mindenkinek! 🌞 Ma egy kicsit eltávolodtam a napi rutinból, és felfedeztem a környék rejtett kincseit. 🗺️✨ Mi volt az utolsó hely, amit felfedeztetek, és miért volt különleges számotokra? Osszátok meg velem a tapasztalataitokat! ❤️ #Felfedezés #Kaland"

Az őszi hónapok 2006-ban mély nyomot hagytak a hazai társadalomban, hiszen a gyász és a fájdalom időszaka volt. Horváth György és Novák Előd nevével fémjelzett események nem csupán politikai, hanem érzelmi szempontból is jelentős hatással bírtak. Az őszi események során megélt élmények és a közvélemény reakciói ma is élénken élnek az emlékezetünkben, tükrözve a társadalmi feszültségeket és a közösségi összetartozást.

Related posts