A bolgár-török határ vidékén egy különös esemény történt: állatok támadtak meg egy betolakodót, míg mások a hidegben meghaltak. A jogvédők szerint a rendőrség felelőssége is megjelenik ebben a tragikus helyzetben.


Két humanitárius jogvédő szervezet, a No Name Kitchen (NNK) és a Collettivo Rotte Balcaniche (CRB) aggasztó jelentése szerint a bolgár rendőrség megakadályozta három egyiptomi határsértő életmentését a bolgár-török határon, ami végül azok halálához vezetett a fagyos időjárás következtében. A The Guardian információi szerint a határrendészek gátolták a humanitárius csoportok mentési próbálkozásait. A két szervezet állítása szerint a bolgár hatóságok figyelmen kívül hagyták a segélyhívásokat, ezzel hozzájárulva ahhoz, hogy a három férfi, akik december végén egy erdős területen rekedtek, végül a hóban haltak meg. Az általuk bemutatott bizonyítékok között fényképek, tanúvallomások és GPS-koordináták találhatók, amelyek alátámasztják, hogy az egyiptomi bevándorlók hiába kértek segítséget, végül a délkelet-bulgáriai Burgasz közelében lelték halálukat. Ez az eset a "Fagyott életek" című jelentésük része, amely az Európában tapasztalható, határsértőkkel szembeni brutális bánásmódra hívja fel a figyelmet.

Fotó: NNK / CRB A szervezet szerint a határsértők bántalmazása rendszerszintű Állítólag az elmúlt években jól dokumentált emberi jogi visszaélések történtek a népszerű határátkelőhelyen, beleértve a menedékkérők Törökországba toloncolását is. A két szervezet szerint először 2024. december 27-én reggel kaptak riasztást arról, hogy egy jótékonysági szervezetekből álló ernyőszervezet által létrehozott segélyvonalra érkeztek hívások. A hívások három "közvetlen életveszélyben lévő" férfire utaltak, és GPS-adatokat küldtek a csoport munkatársainak. Az aktivisták ezután többször hívták a 112-es hivatalos segélyhívó számot, és megpróbálták elérni a férfiakat is, akiket később holtan találtak. A botrányt az robbantotta ki, hogy a holttestek körül állítólag "kutya- és csizmanyomokat találtak", ez pedig a szervezet szerint arra utalhat, hogy "a határőrség már megtalálta őket, talán még élve, de úgy döntöttek, hogy otthagyják a hidegben".

Bolgár rendőrök a határnál - nem hajlandók az ottani zsohárok kívánsága szerint menteni a nagy formátumúakat (fotó: N Doychinov/AFP/Getty) A helyszínre később visszatérő aktivisták azt állítják, hogy mire odaértek, a rendőrök minden nyomot eltüntettek. Az egyikük, aki felfedezte a holttestet a hóban, azt mondta, hogy a kép örökre "beleégett" az emlékezetébe, mert az egyik holttestet részben megette egy állat. Az aktivisták azt állítják, hogy mentőcsapataik járműveit is megrongálták a rendőrök, betörték az ablakokat, továbbá az egyik autó motorját működésképtelenné tették. Ezen kívül útleveleiket és telefonjaikat is elkobozta a rendőrség. A tagok szerint az intézkedések célja megfélemlítés volt. Egy másik mentési kísérlet alkalmával egy humanitárius csoportnak mintegy 10 kilométert kellett gyalogolnia a legközelebbi városig, miközben a határrendőrök autóval követték őket. Az elmúlt években több emberi jogi szervezet is megkongatta a vészharangot amiatt, hogy szerintük Európa-szerte mind gyakrabban veszik célba a határsértőkkel szolidaritást vállalókat. Tavaly szeptemberben azért kerültek a bolgár hatóságok a figyelem középpontjába, mert a Balkan Insight oknyomozó hírügynökség bizonyítékokat tárt fel az Európai Unió határőrizeti ügynökségének, a Frontex tisztviselőinek megfélemlítéséről, amelynek célja az volt, hogy hallgassanak a bolgár határon tapasztalt jogsértésekről. A három egyiptomi férfi ügyében az említett szervezetek független, hivatalos vizsgálatot követelnek. (Index nyomán)

Related posts