Niger hivatalai felfüggesztették a BBC működését, miután az álhírterjesztést és etnikai konfliktusok szítását vették célkeresztbe. A döntés mögött az áll, hogy a kormány aggódik a médiában megjelenő információk hitelessége és azok társadalmi hatásai miatt


A büntetés időtartama három hónap, és azzal a magyarázattal indokolták, hogy a brit csatorna műsorai "dezinformációval árasztották el" a rezsim katonáit egy terrortámadás kapcsán. A kormány hivatalos álláspontja szerint azonban nem történt terrorcselekmény, és aki másképp vélekedik, azt népirtásra uszítja.

A nigériai hatóságok három hónapra leállították a BBC működését, miután a brit műsorszolgáltató helyi tudósítói egy drámai, radikális támadásról tudósítottak, amelyben állítólag több tucat katona és civil életét vesztette. Az Africanews híradása szerint a helyi hatóságok e lépést a helyi csatornákon sugárzott információk nyomán hozták meg.

"A BBC hamis információkat sugároz, amelyek célja a társadalmi nyugalom destabilizálása és a csapatok moráljának aláásása" - mondta Raliou Sidi Mohamed, az ország kommunikációs minisztere a BBC tartalmát sugárzó rádióállomásoknak küldött levelében. Mohamed arra kérte csatornákat, hogy "azonnali hatállyal" függesszék fel a BBC műsorait.

A BBC népszerű műsorait az országban beszélt nyelveken a helyi rádiós partnereken keresztül sugározzák a nyugat-afrikai államban, hogy a régió széles közönségét elérjék az országhatárokon túl nyúló etnikai és nyelvi közösségeket is beleértve.

A brit műsorszolgáltató szerdán a honlapján hausa nyelven tudósított arról, hogy fegyveres támadók két faluban több mint 90 nigeri katonát és több mint 40 civilt gyilkoltak meg, a Burkina Fasóval határos területen. Ez a régió sajnálatos módon globálisan is az iszlamista terrorizmus egyik központi helyszíne a terrorizmus áldozatainak számát tekintve.

A Radio France International is tudósított a támadásról, amelyet dzsihádista akcióként azonosítottak, és hasonló számú halálos áldozatról számoltak be.

A nigériai hatóságok az állami televízióban közzétett nyilatkozatukban határozottan cáfolták, hogy bármiféle támadásra került volna sor. Ezen felül bejelentették, hogy jogi lépéseket tesznek a rádióállomások ellen, mivel azok "népirtásra való felbujtás" vádjával illetik őket.

Niger és a szomszédos Burkina Faso és Mali több mint egy évtizede harcol a dzsihadista színezetet öltő, valójában etnikai alapú felkelők ellen. Az elmúlt években mindhárom országban bekövetkezett katonai puccsokat követően az új junták kiutasították a francia erőket, és orosz zsoldosegységekhez fordultak segítségért. Hasonló helyzetben van terrorizmus szempontjából a szomszédos Csád is, ahova (még) nem hívták be az oroszokat, ám a francia erőket már kiutasították és egy kérdéses kimenetelű magyar katonai missziót is készülődik az országba.

A BBC nem nyilatkozott a kitiltásról, azonban az eseményről saját hír formájában tett említést.

A nyitóképen a helyi lakosok demonstrálnak az amerikai katonai erők Nigerből való kivonásáért, a főváros, Niamey szívében, a Nemzetgyűlés épülete előtt, 2024. április 13-án.

Related posts