A közelgő NATO ülésen fontos téma kerül napirendre: az elnök javaslata szerint a védelmi kiadások 3,5%-os növelését érdemes lenne megvitatni.


A kétoldalú tárgyalások napirendjén szereplő biztonsági témák kapcsán a lett elnök utalt a 4,7 százalékos idei lengyel védelmi kiadásokra, és bejelentette: Lettország a GDP 4 százalékát szánná védelemre, 2028-ra pedig ezek a költségek véleménye szerint 5 százalékos szintet érnének el.

Rinkevics azt javasolta, hogy a védelmi kiadásokat mentesítsék a túlzottdeficit-eljárás alól, ezzel is támogatva Varsónak az Európai Unió felé megfogalmazott követelését.

A lett elnök kifejezte bizakodását azzal kapcsolatban, hogy a NATO keretein belül a védelmi kiadások mértékét 3,5 százalékban állapítják meg. "Ez az a küszöbérték, amelyről érdemes tárgyalni, ugyanakkor a közvetlen veszélynek kitett országoknak mérlegelniük kell a magasabb kiadások lehetőségét" – emelte ki Rinkevics.

Az ukrajnai békefolyamatról szólva kijelentette: "Igazságos és hosszú távú békére van szükség". Fontosnak nevezte az esetleges békemegállapodást követő európai cselekvési terv kidolgozását. "Biztonságunk utána is (kölcsönös) támogatásra szorul" - jelentette ki.

Andrzej Duda hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen, hogy Ukrajnában befejeződjön az orosz agresszió, és hogy egy tartós béke jöjjön létre, amely nem csupán Ukrajna, hanem a NATO keleti szárnyán elhelyezkedő országok biztonságát is garantálja.

Duda elmondása szerint Donald Trump amerikai elnök által Ukrajnáról folytatott aktuális megbeszélések "megalapozzák a jövőbeli tárgyalásokat, és céljuk a jelenlegi háborús helyzet lezárása." Kifejezte reményét, hogy az Oroszország és Ukrajna közötti lényeges béketárgyalásokat az Egyesült Államok irányítása alatt fogják lefolytatni. "Úgy tűnik, Trump elnök is ebbe az irányba halad" - tette hozzá.

Az ukrajnai ásványkincseknek az Egyesült Államok, illetve az EU által történő esetleges felhasználására vonatkozó újságírói kérdésre Duda leszögezte: "Először is erről Ukrajnának kell döntenie". Hozzátette: nemcsak arról van szó, hogy Kijevnek "felajánlják" az ásványkincsek felhasználását, illetve a vele közös kitermelést, hanem arról is, hogy mit ajánlanak neki ennek fejében. "Tartsuk szem előtt, hogy mindez a béketárgyalásokkal összefüggésben történik" - húzta alá az elnök. Megismételte: a legfontosabb, hogy a tárgyalások "a szuverén, független ukrán állam létezését biztosító, tartós békéhez vezessenek".

Ezért világos, hogy az Egyesült Államoknak, sőt talán az Európai Bizottságnak is olyan biztonsági garanciákat kellene kínálnia, amelyek összekapcsolják az ásványkincsekhez való hozzáférést – folytatta a lengyel elnök. A lényeg, hogy ki tud Ukrajnának kedvezőbb garanciákat nyújtani – hangsúlyozta Duda. Hozzátette: az Európai Bizottság esetében azonban nem látja, hogy "ebben a fázisban mindez milyen alapokon valósulhatna meg".

Rinkevics kiemelte: Ukrajna saját hatáskörében dönt arról, kivel és milyen megállapodásokat köt. "A versenyhelyzet kedvező" - fűzte hozzá a lett elnök.

Related posts