Robotpilótával végzett leszállás: gyakrabban előfordul, mint azt sokan hinnék - Startlap Utazás

Az utasok meglepetten figyelték, amikor a hangosbemondóban elhangzott, hogy a Ryanair járata automatikus pilóta segítségével készül a landolásra. Ez az incidens azonban nem kivétel: a robotpilóták alkalmazása a légiközlekedésben egyre gyakoribbá válik.
A Telexnek egy olvasó írta meg az esetet, mely során a Velence-Trevisoból Budapestre érkező Ryanair-járaton váratlanul bemondták: a gép robotpilótával száll le. Az információ bárkit meglephet, azonban a robotpilótás leszállás gyakoribb, mint gondolnánk.
A Telex olvasója arról számolt be, hogy egy nemrégiben történt repülőút során a leszállás előtti pillanatokban a személyzet külön figyelmeztetést tett közzé: az utasoknak nem csupán a repülő üzemmódra kell kapcsolniuk elektronikai készülékeiket, hanem teljesen le is kell őket kapcsolniuk. Az indoklás szerint a gép robotpilóta rendszerével fog landolni, ami meglepte az utasokat, hiszen ilyen tájékoztatásban ritkán van részük. Azonban a valóság az, hogy a légitársaságok egyre gyakrabban alkalmazzák a robotpilótát a zökkenőmentes leszállások érdekében, és ezt nem mindig kommunikálják az utasok felé.
A Telexnek nyilatkozó, névtelenséget kérő pilóta megosztotta, hogy a robotpilóták alkalmazása a landolás során leggyakrabban kedvezőtlen látási viszonyok mellett történik.
300 méter alatti látótávolságnál senki sem képes biztonságosan landolni.
„Kérlek, formáld át a mondandódat, hogy az valóban különleges legyen!” - javasolta a szakértő.
A robotpilóta kétségtelenül precízebben hajtja végre a repülőgép landolását és fékezését, mint egy emberi pilóta, ám ennek ellenére nem alkalmazzák folyamatosan. A repülőgépek automatikus leszállását egy úgynevezett műszeres leszállítórendszer (ILS) segíti, azonban a rendszer hatékonysága nagymértékben függ a célreptér adottságaitól. Ahhoz, hogy a robotpilótás landolás zökkenőmentesen menjen végbe, elengedhetetlen, hogy a repülőtereken telepítve legyenek azok a rádiójeleket sugárzó antennák, amelyek információit a repülőgépek képesek érzékelni. Ezek az adatok lehetővé teszik a megfelelő siklószög és a földet érési zóna beállítását, de sajnos ez a feltétel nem minden esetben teljesül.
Jelenleg a legmodernebb és aktívan alkalmazott műszeres leszállítórendszer a CAT IIIB kategóriába tartozik. Az ilyen felszereltséggel rendelkező repülőgépek robotpilótái képesek olyan repülőtereken is biztonságosan landolni, ahol a futópálya menti látótávolság csupán 75 méter, mindössze két működő hajtóművel.
A legtöbb helyzetben, amikor egy repülőgép ILS-sel van felszerelve, a pilóták általában ezt a rendszert alkalmazzák a biztonságos leszállás érdekében.
- nyilatkozta a Telexnek korábban Madas László igazságügyi légi üzemeltetési szakértő.
A robotpilótás landolások egységesítése előtt az egyik legnagyobb kihívás a repterek működési környezete. Jelenlegi állapotában számos tényező akadályozhatja a műszeres leszállítórendszerek közötti zökkenőmentes kommunikációt. Amennyiben egy reptér a teljesen automatizált landolási folyamatokra áll át,
sokkal szigorúbban kell szabályoznia a földi kiszolgálószemélyzet járművei és a várakozó repülőgépek mozgását,
hogy azok semmi esetre se zavarják a rendszer jeleit. Ebben az esetben a felszállásra készülő gépeknek az előre kijelölt és a betonon felfestett helyekre kell kiállniuk - ez a szigorú protokoll lassítaná a repterek működtetését, ezért nem minden landolás robotpilótás.
Manapság a legtöbb repülőtér már készen áll az automatizált leszállások lebonyolítására. Ha azonban a szükséges technológia hiányzik, vagy a körülmények olyanok, hogy robotpilótás landolásra van szükség, akkor a repülőgépet egy másik, közeli reptérre irányítják át.
A robotpilótás leszállás nem csupán a kedvezőtlen látási viszonyok miatt válhat szükségessé: a légitársaságok szabályai szerint a pilótáknak időnként kötelező gyakorolniuk ezt a manővert. Egy pilóta a Telexnek elmondta, hogy havonta egy-két alkalommal végeznek ilyen gyakorlatokat, hogy fenntartsák tudásukat és felkészültségüket.
Az, hogy ezt hogyan jelzik az utasoknak, vagy jelzik-e egyáltalán, a társaság irányelvein múlik.
A robotpilóta bármikor deaktiválható, és a pilóta bármikor visszanyerheti az irányítást, amennyiben a körülmények ezt indokolják.