A gázszállítás Ukrajnán keresztül hirtelen leállt - milyen következmények várhatók ezután?
Leállt az orosz földgáz Ukrajnán keresztül történő tranzitja 2025. január 1-jén, amivel egy új korszak kezdődik az európai energiapiacon. Az ukrán kormány nem hosszabbította meg az erre vonatkozó megállapodást, ami közvetlenül is érinti majd Európa gázellátását és jelentős gazdasági hatásokat gyakorol Ukrajnára és Oroszországra is. Eközben Románia vállalta, hogy villamos energiával támogatja Moldovát, hogy enyhítse az ottani válság hatásait - számolt be a Digi 24.
Az EU tagállamai folyamatosan alternatív források felkutatására törekszenek - fotó: pixabay.com
Az ukrán gáztranzit leállása az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktus újabb fejezetét nyitja meg
A Gazprom legfrissebb tájékoztatása alapján a 2020-ban megkötött ötéves megállapodás, amely évente 40 milliárd köbméter orosz gáz Ukrajnán keresztüli szállítását garantálta, 2025. január 1-jén véget ért. Ezzel egy időben megszűnt az együttműködés az ukrán Naftogaz és az orosz fél között.
Az ukrán energiaügyi minisztérium hangsúlyozta, hogy a döntés célja az ország nemzetbiztonságának megerősítése.
Az Ukrajnán keresztüli gáztranzit leállása évente körülbelül 5 milliárd dolláros bevételcsökkenést okoz a Gazprom számára, míg Ukrajna is évi 800 millió dollárral marad el a tranzitdíjakból. Az európai államok az utóbbi években új energiaforrásokat keresve fokozatosan csökkentették az orosz földgáztól való függőségüket.
Cikkünk az ajánló alatt folytatódik Ideje metszeni az almafákat Hirdetés
Ez a növény 2025-ben jelentős terjeszkedés előtt áll! Fedezd fel a lehetőségeket! Hirdetés
Díjnyertes gépek, amiket látnod kell! Hirdetés
Egységes horgászati szabályokat léptettek életbe a Duna és a Tisza teljes magyarországi szakaszán. E változtatások célja, hogy harmonizálják a horgászat kereteit, és elősegítsék a fenntartható vízi ökoszisztémák védelmét.
Egy újabb aszályos évjárat érkezett, ami újabb lehetőségeket kínál az LG Danubia hibridek választására. Az időjárás kihívásai mellett ezek a növények kiváló teljesítményt nyújtanak, és érdemes komolyan fontolóra venni őket a gazdálkodás során.
**Fedezd fel a tehéntejfogyasztás előnyeit!** Tudtad, hogy a tehéntej rendszeres fogyasztása segíthet csökkenteni a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát? Igen, a friss kutatások szerint a tejben található tápanyagok támogathatják a vércukorszint szabályozását és javíthatják az inzulinérzékenységet. Ne hagyd ki ezt a lehetőséget, hogy egészséged megőrzéséhez hozzájárulj! Válassz minőségi tehéntejet, és élvezd a benne rejlő jótékony hatásokat minden kortyban! Tudd meg többet a tehéntej és a cukorbetegség kapcsolatáról, és tedd meg az első lépést az egészségesebb életmód felé!
Az OTP Bank hivatalosan is elindította a kamattámogatott agrárberuházási hitelek finanszírozását, ezzel új lehetőségeket kínálva a mezőgazdasági szektor szereplői számára.
Felkarolná a vízgazdálkodást a kormány? Új tárcaközi bizottság jött létre Hirdetés
Románia elkötelezetten fogja támogatni Moldovát.
A gáztranzit leállása Moldovára nézve súlyos következményekkel jár, mivel az ország eddig jelentős mértékben támaszkodott az orosz energiaimportra. Jelenleg a moldovai energiafelhasználás több mint 60%-át Romániából importált villamos energiával elégítik ki. Az Energocom, a moldovai energiaszolgáltató adatai alapján 2025 januárjára a villamosenergia-igény körülbelül 28%-át helyi hőerőművek állítják elő, míg 10%-át megújuló energiaforrásokból nyerik. A fennmaradó részt pedig Romániából szerzik be.
Az orosz energiaforrások elvesztése következtében a moldovai kormány bejelentette, hogy az energiafogyasztás mérséklése érdekében újabb lépésekre van szükség. Céljuk, hogy hosszú távon fenntarthatóbb alapokra helyezzék az energiaellátást, így biztosítva a stabilitást és a jövőbeni energiafüggetlenséget.
Dorin Recean moldovai miniszterelnök éles kritikát fogalmazott meg az orosz vezetés ellen, hangsúlyozva, hogy a Kreml politikai eszközként manipulálja az energiát. Kiemelte, hogy Moldova komoly jogi eljárásokat fontolgat, hogy megóvja nemzeti érdekeit, és hogy kártérítést követeljen az országot ért károkért.
Az Európai Unió határozott lépéseket tesz az orosz energiafüggőség felszámolására.
A háború kitörését követően az Európai Unió tagállamai folyamatosan új energiaforrások keresésére összpontosítanak, és egyre inkább csökkentik az orosz gáz piaci részesedését. Míg 2018-ban Oroszország még 201 milliárd köbméter gázt szállított Európába, addig mára ez a szám drámai mértékben csökkent. Például az északi Nord Stream gázvezeték már 2022 óta nem üzemel, ami tovább nehezíti a helyzetet.
Oroszország a Török Áramlaton keresztül még mindig szállít gázt, de ez a kapacitás nem tudja helyettesíteni a kieső ukrán útvonalakat. Mindez előrevetíti az európai energiapiac alapos átrendeződését és a megújuló energiaforrások iránti kereslet emelkedését.
Indexkép: pixabay.com