A magyar nők láthatósága jelentősen megnövekedett a Wikipédia oldalain.
Cornides Sári, a GLAMOUR marketingmenedzsere, valamint Végh Veronika, a Ringier Magyarország Kft. EqualVoice programjának vezetője, éppen egy különleges esemény keretein belül, a Goethe Intézetben zajló Edit-a-thonon dolgoznak. Céljuk, hogy női témájú Wikipédia-bejegyzéseket hozzanak létre, ezzel is hozzájárulva a női szereplők láthatóságának növeléséhez a digitális térben.
A törekvés részeként most az egyik leggyakrabban használt online enciklopédia, a Wikipédia került fókuszba, ahol a személyekhez kapcsolódó magyar nyelvű szócikkeknek csupán a 15,6%-a szól maradandót alkotó nőkről. Az arány javítását tűzi ki céljaként az EqualVoice szerkesztő-maraton sorozat, amelynek első hazai eseményére, melyet Edit-a-thon néven rendeztek meg, Budapesten, a Goethe Intézetben került sor.
Ha nem osztjuk meg bizonyos történeteket, és nem tesszük elérhetővé azokat a jövő generációk számára, akkor azt üzenjük, hogy ezek a narratívák kevesebb értéket képviselnek. A világban a férfiak és nők aránya körülbelül 50-50%, azonban a Wikipédián a helyzet drámai eltérést mutat: itt a férfiak aránya 80%-ot képvisel, míg a nők csupán 20%-ot. A magyar Wikipédián pedig még szomorúbb a helyzet, hiszen a nőkről szóló szócikkek aránya mindössze 15,6%ot tesz ki.
Sok olyan, a saját területükön kiemelkedő nő létezik, akiről nem sokat tudunk, pedig munkájuk és eredményeik jelentős hatással bírnak mindennapi életünkre. Az EqualVoice Edit-a-thon célja, hogy ezt a hiányt orvosolja. Ez egy önkéntes alapon működő szerkesztő workshop, amely 2017 óta Svájcban, évente kétszer kerül megrendezésre. Most pedig örömmel jelenthetjük, hogy a Ringier Hungary médiacég kezdeményezésére Budapesten is elindult ez a fontos program.
Az esemény május 6-án mintegy harminc fős önkéntes csapattal rajtolt el a budapesti Goethe Intézetben. A felkészülésben a Ringier Hungary és a Wikimédia Magyarország Egyesület tagjai is segítséget nyújtottak egy előre összeállított listával, amelyen olyan nők szerepeltek, akik vagy teljes egészében hiányoztak a Wikipédiáról, vagy a róluk szóló szócikkek erősen hiányosak, esetleg javításra szorultak.
A szerkesztőmaratonon számos hazai média és szervezet mutatta meg magát. A Ringier kiadványai, mint a Blikk, a GLAMOUR és a Kiskegyed, szintén jelen voltak, ahogyan a HVG és a Kreatív magazin munkatársai is. Ezen kívül az önkéntesek között találkozhattunk az Egyenlítő Alapítvány, a Nyitottak Vagyunk, az ELTE Média, a Női Érdek Szövetség, a Nők a jogban, a Swisscham Hungary Svájci-Magyar Kereskedelmi Kamara és a Hageni Távegyetem képviselőivel is, akik mind hozzájárultak az esemény színes programjához.
Az első hazai EqualVoice edit-a-thon keretében több mint harminc új és jelentősen bővített szócikk született, amelyekkel a magyar nyelvű Wikipédia tartalmát gazdagítottuk. Ezen esemény során olyan inspiráló női történeteket emeltünk ki, mint Hámori Barbara filmproducer, Hermann Veronika médiakutató, Szilasi Viktória sportoló és üzletasszony, Heal Edina digitális szakértő és esélyegyenlőségi vezető, valamint Nyári Dia színésznő. Ezen kívül dr. Sulyok Katalin nemzetközi- és klímajogászként, valamint Zay Adél erdélyi pedagógusként, aki a 20. század elején a régió egyik első feminista alakjaként vált ismertté, szintén helyet kaptak az új szócikkek között. Az új tartalmak a Wikipédia működési szabályainak megfelelően, a szerkesztőbizottság ellenőrzését követően, hamarosan megjelennek az oldalon.
A program egy nemzetközi együttműködés keretein belül zajlott: a budapesti rendezvény mellett három svájci városban – Zürichben, Davosban és Churban – is EqualVoice Edit-a-thonokat szervezett a Ringier médiacsoport és szakmai partnerei. Ennek eredményeként e négy európai városban összesen több mint 100 résztvevő csupán néhány óra alatt körülbelül 90 új Wikipédia-cikket alkotott meg.