Küszöbön a gázai tűzszüneti megállapodás? Trump és Netanjahu folytatják a tárgyalásokat - Pénzcentrum A közelmúltban felerősödtek a hírek egy lehetséges gázai tűzszüneti megállapodásról, amelynek kulcsfigurái Donald Trump és Benjamin Netanjahu. A két pol

Az Izrael és a Hamász közötti közvetett tárgyalások vasárnap este újabb fordulatot vettek Katarban, ahol az amerikai támogatású javaslat került a középpontba. Trump a napokban újságírókkal beszélgetve hangsúlyozta, hogy "nagyon határozott" álláspontot képviselt Netanjahuval a konfliktus végére vonatkozóan, és úgy véli, hogy "a héten komoly előrelépés, esetleg megállapodás születhet".
Netanjahu a repülőgépre való beszállás előtt így nyilatkozott: "Folyamatosan azon fáradozunk, hogy a megvitatott megállapodásra jussunk, a számunkra elfogadható feltételek keretein belül. Úgy vélem, hogy a Trump elnökkel folytatott eszmecsere hozzájárulhat ennek az eredménynek az előmozdításához, amelyben mindannyian bízunk" - tudósít a BBC.
A legfrissebb javaslat szerint a Hamász 28 túszt készül átadni, melyből 10 élve és 18 már elhunyt. Az átadás öt lépésben történne, összesen 60 nap leforgása alatt. Ezen kívül jelentős mértékben megnövelnék a Gázába irányuló humanitárius segélyek mennyiségét. Az első nyolc élő túsz átadását követően az izraeli hadsereg kivonulna Észak-Gáza egyes részeiről, majd egy hét elteltével a déli területekről is.
A tervek szerint a megállapodás 10. napján a Hamász tájékoztatást adna a még életben lévő túszokról és állapotukról, míg Izrael információkat szolgáltatna a háború során letartóztatott és "közigazgatási fogvatartásban" lévő több mint 2000 gázairól. Ahogy korábban is, nagy számú palesztin foglyot engednének szabadon izraeli börtönökből a túszokért cserébe.
Trump a tervet a "végső" tűzszüneti javaslatként emlegette, és a múlt héten arról beszélt, hogy Izrael már elfogadta a "szükséges feltételeket" a megállapodás véglegesítéséhez. A Hamász pénteken reagált, és bár "pozitív szellemben" közelítettek a javaslathoz, fenntartásaikat is kifejezték.
Egy palesztin tisztviselő szerint továbbra is vannak vitás pontok a humanitárius segélyekkel kapcsolatban - a Hamász követeli a vitatott izraeli és amerikai támogatású Gázai Humanitárius Alapítvány (GHF) működésének azonnali leállítását, és hogy az ENSZ és partnerei felügyeljék a segélyezési erőfeszítéseket. A Hamász megkérdőjelezi az izraeli csapatkivonások ütemtervét és a Gáza déli részén található Rafah-átkelő működését is.
Netanjahu hivatala szombaton bejelentette, hogy a Hamász által javasolt módosítások "nem elfogadhatóak" Izrael számára. A miniszterelnök többször is hangsúlyozta, hogy a Hamászt le kell fegyverezni, amit az iszlamista csoport eddig nem volt hajlandó tárgyalni.
Izraelben folyamatosan erősödik a gázai konfliktussal szembeni ellenállás, különösen azután, hogy a hadsereg nyilvánosságra hozta, hogy az utóbbi hónap során több mint 20 katona életét vesztette. A legfrissebb közvélemény-kutatások alapján az izraeli lakosság körülbelül kétharmada a tűzszüneti megállapodás mellett áll, amelynek célja a túszok biztonságos hazajuttatása.
Gázában a helyzet egyre súlyosabbá válik, az egészségügyi dolgozók pedig egyre inkább az akut alultápláltsággal küzdő gyermekek drámai növekedéséről számolnak be. Az ENSZ tájékoztatása szerint több mint négy hónapja nem érkezett üzemanyag a térségbe, ami azt jelenti, hogy a meglévő készletek gyakorlatilag kimerültek. Ez a kritikus helyzet közvetlenül fenyegeti az alapvető egészségügyi szolgáltatásokat, a vízellátást és a távközlési rendszereket is.
Izrael 2023. október 7-én a Hamász által indított támadásokra reagálva kezdte meg hadműveleteit Gázában. E támadások következtében körülbelül 1200 ember vesztette életét, és 251 túszt ejtettek el. Azóta az izraeli hadsereg akciói Gázában a Hamász egészségügyi minisztériuma szerint már több mint 57 000 ember halálához vezettek.