Kovács Zoltán írásában feltárja, hogyan áramlanak az USAID milliárdjai a balliberális média támogatására, bemutatva Washington és Brüsszel kölcsönhatásait. A cikk rávilágít arra, hogy a pénzügyi források nem csupán a médiapiacot formálják, hanem szélesebb

Magyarország már hosszú évek óta hangsúlyozza, hogy külföldi érdekcsoportok egyes médiumokat és civil szervezeteket politikai célokra használnak a társadalom manipulálására. A legfrissebb adatok, amelyek nemrégiben napvilágot láttak, ezt a jelenséget minden korábbinál világosabban támasztják alá.
Az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) titokban nyújtott támogatása 6200 újságírónak és 707 médiumnak világszerte, köztük Magyarországon is, figyelemre méltó. E kezdeményezés célja, hogy erősítse egy konkrét ideológiai irányvonalat, amely összhangban van a baloldali-liberális érdekekkel, előmozdítva ezzel a tömeges migrációt, és ellenállva azoknak a kormányoknak, amelyek a globalista törekvésekkel szemben állnak.
A USAID-et eredetileg humanitárius és fejlesztési célú támogatások nyújtására alapították, azonban mára a világ egyik legbefolyásosabb médiatámogató szervezetévé nőtte ki magát. A hivatalos adatok szerint Joe Biden elnöksége alatt az ügynökség számos, médiával foglalkozó nem kormányzati szervezetet részesített pénzügyi támogatásban – ezek közül sokan valójában lobbicsoportként működnek, nem pedig független sajtóorgánumként. Például Ukrajnában a médiapiac tízből kilenc szereplője a Biden-adminisztráció finanszírozásában részesült.
Magyarország sem maradt ki ebből a folyamatból. Samantha Power, a USAID igazgatója 2023-ban Budapestre látogatott, és a Szabó Ervin Könyvtárban találkozott a magyar sajtóra fókuszáló NGO-k képviselőivel. Bár a hivatalos közlés szerint a téma a "szabad sajtó" volt, valójában egy stratégiai megbeszélés zajlott arról, hogyan növelhető az ellenzéki médiumok befolyása és elérése amerikai pénzügyi támogatás révén.
Magyarországon a USAID számos különböző médiát támogatott, többek között az alábbiakat:
A 444.hu hírei szerint a befagyasztott USAID kifizetések következtében a portál több mint 8 millió forintot, azaz körülbelül 22 000 amerikai dollárt veszített el.
A G7 és a Jelen kiemelkedő támogatásban részesült, egyenként több mint 7 millió forintot, ami körülbelül 19 000 dollárnak felel meg.
A Klubrádió és a Magyar Hang egyenként több mint 10 millió forintot, azaz körülbelül 27 000 dollárt zsebeltek be.
A Tilos Rádió 7 millió forintos (~19 000 USD) támogatásban részesült, amely lehetőséget teremt a további fejlődésére és a programkínálatának gazdagítására.
Ez a jelenség nemcsak Magyarország területén figyelhető meg, hanem Lengyelországban is jelentős mértékben jelen van. Itt is komoly támogatásokban részesültek a baloldali-liberális médiumok és aktivista csoportok. Különösen kiemelkedő kedvezményezett volt a Gazeta Wyborcza, amely Lengyelország legismertebb baloldali napilapjaként az utolsó nyolc év során körülbelül 20 millió dollárnyi támogatást kapott. A lap folyamatosan éles kritikával illette a lengyel konzervatív kormányt, és narratívája szorosan összhangban állt az ellenzék nézeteivel.
Kiegészítő támogatott intézmények:
Az Okopress, az oknyomozó újságírás terén tevékenykedő szervezet, 2018 óta összesen 1,5 millió dolláros támogatásban részesült.
Mariusz Szczygieł Fundacja Instytut Reportażu - 500 000 dollárt kapott baloldali politikai rendezvények szervezésére, sőt, kormányellenes tüntetések plakátjainak gyártására is
Polskie Forum Migracyjne - 2 millió dollárt kapott a migránsok lengyel társadalomba való beilleszkedésének segítésére
Demagog (tényellenőrző portál) - 40 000 dollárt kapott, hogy népszerűsítse a migrációval és bűnözéssel kapcsolatos "ellenkező" narratívákat
Helsinki Alapítvány az Emberi Jogokért - Több millió dollár támogatás újságírók, aktivisták és menedékkérők jogi védelmére
Krytyka Polityczna - 5 millió dollárt kapott egy új baloldali politikai mozgalom építésére Lengyelországban
A támogatások folyósítását Donald Trump döntése egy időre leállította: az amerikai elnök 90 napos segélymoratóriumot rendelt el, amely megakasztotta a USAID médiatámogatásait. Ám a globalista hálózatok gyorsan alkalmazkodtak - a pénzáramlás Washingtonból Brüsszelbe helyeződött át.
Az európai intézmények készen állnak arra, hogy átváltozzanak a USAID szerepének megtestesítőivé. Daniel Freund, a liberális frakció EP-képviselője kifejezetten hangsúlyozta: Brüsszelnek folytatnia kell a USAID által alkalmazott finanszírozási modellek továbbvitelét. Az EUobserver hírportál értesülései szerint az unió célja, hogy a migrációpárti és szuverenitásellenes médiumok támogatását európai forrásokból biztosítsa.
Magyarország már hosszú ideje figyelmeztet a külföldi finanszírozású médiumok és civil szervezetek politikai beavatkozásaira. A 2022-ben napvilágra került hírszerzési jelentések megerősítették, hogy ezek a szervezetek aktívan támogatták az ellenzéki pártokat a választások során. Most, hogy az amerikai tőke Brüsszelbe áramlik, az efféle erőfeszítések más forrásból, de zavartalanul folytatódnak.
A magyar kormány határozottan kiáll amellett, hogy nem fogad el külföldi beavatkozást a hazai politikai életbe. Határozottan ellenállunk annak, hogy Brüsszelből érkező, nem kormányzati szervezetek, baloldali sajtóorgánumok vagy politikai csoportosulások megpróbáljanak hatást gyakorolni Magyarország demokratikus folyamataira. Az ellenzéki média nagykövetségeken keresztüli támogatása már a múlté.
Magyarország nem áll magányosan ebben a harcban. Szlovákia és Szerbia vezetői is szembesültek a politikai stabilitást fenyegető kihívásokkal, és nyíltan kifejezték aggodalmukat a szuverenitásukat veszélyeztető külföldi hatásokkal kapcsolatban.
A nagy kérdés tehát az: ellenállnak-e az európai országok ennek a befolyásolási kampánynak, vagy Brüsszel válik a politikai manipuláció új központjává?"