Kós Hubert hihetetlen küzdelem után végül lemaradt a világbajnoki dobogóról a 100 méteres hátúszás döntőjében. 24.hu

Tavaly, a párizsi olimpián nem sikerült elérnie a döntőt, de idén a szingapúri világbajnokságon már megdöntötte a korábbi országos rekordot, és a legjobb idővel jutott a 100 méteres hátúszás fináléjába Kós Hubert. A döntőben izgalmas versenyt vívott, ám végül a negyedik helyezéssel kellett beérnie.
Kós a legnagyobb sikereit a 200 méteres háton érte el: 2024-ben olimpiai és világbajnoki címet szerzett ezen a távon. Emellett két Európa-bajnoki aranyérmet is bezsebelt a 200 vegyes versenyszámban. Tavaly, a budapesti világbajnokságon a 100 méteres háton a 7. helyen végzett, míg az olimpián mindössze három századmásodperccel maradt le a döntőről.
A magyar sportoló 2022 őszén az Egyesült Államokban folytatja tanulmányait és úszókarrierjét, ahol edzéseit a neves Bob Bowman vezeti.
A szingapúri világbajnokságra való felkészülés során a célja egyértelmű volt: mind a 100, mind a 200 méteres hátúszásban érmet szeretne szerezni. Az utóbbi hónapokban számos amerikai versenyen edzett Bowmannel, hogy minél szélesebb spektrumú teljesítményt nyújtson a világ legjobbjai között. Emellett egyéni számokban is megméretteti magát, hiszen 50 méteren háton, 100 méteren pillangóban, valamint 200 méteren vegyes úszásban is indult. Az elhatározása, hogy a legjobbat hozza ki magából, minden eddigi erőfeszítését tükrözi.
A jelenlegi világbajnokság kapcsán Kós fantasztikus teljesítménye emeli ki a figyelmet: 100 méteres távon 52.60 másodperces idővel zárta az előfutamát, ezzel a harmadik legjobb eredményt érte el, ami automatikusan a középdöntőbe juttatta. A következő körben pedig még inkább feljavította a teljesítményét, és 52.21 másodpercre faragva élete eddigi legjobb idejét, új országos rekordot állított fel, amely egyúttal a fináléba való bejutását is biztosította.
Végre elérkezett a döntő pillanata, és most Párizsban állok, ahol tavaly sajnos nem tudtam megvalósítani az álmaimat. Az úszásomra visszatekintve nem vagyok teljesen elégedett, mert akadtak benne kisebb hibák. Viszont a sebességemre büszke vagyok, hiszen az időm kimagasló, így a legjobb eredménnyel jutottam a döntőbe. De ahhoz, hogy ebben a kivételes mezőnyben igazán érvényesüljek, néhány dolgon mindenképpen dolgoznom kell.
- tette hozzá később.
Kiemelte, hogy véleménye szerint a világbajnoki aranyéremhez nem feltétlenül szükséges megdönteni a világcsúcsot (51.60), ám a mezőny rendkívüli ereje miatt előfordulhat, hogy ez a döntő lesz az egész világbajnokság legizgalmasabb és legszorosabb versenye.
A verseny végkimenetele a várakozásainknak megfelelően alakult: Kolesnyikov elképesztő sebességgel indított, sőt, a világcsúcs határát súrolta. Kós a negyedik helyen fordult 50 méternél. Aztán megnyomta a tempót, 75 méternél még ő volt az élen, de a hajrára a fáradtság jelei kezdték elhagyni, és végül a negyedik helyen zárta a futamot.
Ami a többieket illeti, 200 gyorson a táv olimpiai és kétszeres Európa-bajnoka, a román David Popovici nyert, az amerikai Luke Hobson és a japán Murasa Tacuja előtt.
Női 1500-on az amerikai Katie Ledecky legyőzhetetlennek bizonyult, a táv kétszeres olimpiai bajnoka ebben a számban a hatodik világbajnoki címét nyerte.