A halgazdaságok kiemelt támogatásban részesülnek.

Első körben 15 halgazdálkodási projekt részesült támogatásban mintegy 1,4 milliárd forint értékben. Az Agrárminisztérium által kiírt pályázat keretösszege 3,19 milliárd forint. A támogatási konstrukció általános célkitűzése a vizes élőhelyek fokozott megőrzése és fejlesztése. Kiemelt cél továbbá a természetvédelmi szempontból jelentős fajok élőhelyeinek védelme.
Az Agrárminisztérium (AM) szombati tájékoztatása szerint a halastavak ökoszisztéma-szolgáltatásainak megőrzését és fejlesztését célzó támogatási program keretében első körben 15 halgazdálkodási projekt nyert el összesen körülbelül 1,4 milliárd forintot. Az MTI-hez eljuttatott híradás kiemeli a halastavak fenntarthatóságának és gazdasági potenciáljának fontosságát.
A pályázat keretösszege 3,19 milliárd forint és a következő hetekben további döntések várhatók - írták a közleményben, hozzátéve, hogy a Magyar Halgazdálkodási Operatív Program Plusz Irányító Hatósága megkezdte a támogatói okiratok kiadását a Halastavak természetiérték-fenntartó szerepének támogatása című felhívásra, amelyre összesen 90 pályázat érkezett 3,9 milliárd forint értékben.
A minisztérium bejelentette, hogy a támogatási program fő célja a vizes élőhelyek fokozott védelme és fejlesztése. Ennek elérésére a legfontosabb intézkedések közé tartozik az élő-, táplálkozó- és költőhelyek fenntartása, a környezeti terhelés mérséklése, valamint az édesvízi erőforrások megóvása. Továbbá, kiemelt figyelmet fordítanak a halastavi ökoszisztémák természetvédelmi szempontból jelentős fajainak élőhelyeinek védelmére is. Az innovatív, megújuló technológiák alkalmazása szintén alapvető eleme a fenntartható fejlődésnek.
A program részeként a természet és a biológiai sokféleség védelme, valamint a tájképi elemek megőrzése céljából nyújtott szolgáltatásokkal kapcsolatos többletköltségek kompenzálására van lehetőség. Továbbá, azok, akik az extenzív tógazdasági technológiát alkalmazzák, támogatást kérhetnek az elmaradt vagy kiesett jövedelmük fedezésére is, ezzel biztosítva a megújuló természeti erőforrások fenntartását.
A MAHOP Plusz-2.3.1-2024 kódszámú pályázati felhívás célja a halastavak természeti értékeinek megóvása és fenntartása. A projekt finanszírozása az Európai Tengerügyi, Halászati és Akvakultúra-alap keretein belül, valamint Magyarország költségvetésének társfinanszírozásával történik - áll a közlemény végén.